Пред съветниците главният архитект Виктор Бузев внесе разяснения относно постъпилите възражения срещу изграждането на западния канал, който минава през ул. „Горна студена“ и срещу проекта за източния канал, минаващ през ул. „Моряшка“. Те са съответно 66 и 4 на брой. Постъпила е и подписка от 1096 подписа срещу западното съоръжение.
„Възраженията са идентични, което подсказва, че са изработени от 1-2 души. Попълвани са бланково имена.“, посочи арх. Бузев. Той допълни, че тъй като проектът обхваща и прилежащи територии хората са се притеснили, че улици от прилежащата инфраструктура ще минат през жилищни сгради.
„Установи се, че 63 от засегнатите сгради са незаконни. Други са с незавършени документи. Водят се още строежи, въпреки че в тях се живее.“, каза главният архитект.
За да се избегне тежка процедура на обжалване на този етап за одобрение от Общински съвет се предлага за одобрение единствено ширината на трасето без прилежащата инфраструктура по проект, обясни арх. Бузев. Той поясни, че по този начин цялата процедура ще се придвижи и ще се стигне до отчуждаване на имотите. Специалистът посочи, че отчуждителните процедури в случая обхващат основно части от поземлени имоти. В девет от случаите се засягат и сгради, но те са незаконни.
Зам.-кметът Христо Иванов увери, че за останалите законни жилища, които са в обхвата на прилежащата инфраструктура на следващ етап ще се търси вариант да бъдат запазени.
За реализирането на двата проекта от фонд „Солидарност“ са осигурени 8 млн. лева. Остатъкът от средствата до 12 млн. лева ще бъде осигурен под някакви форми, посочи Иванов.
„Изключително важно е проектът за канала да бъде реализиран в пълен вариант и да не бъде редуциран. Трасето минава през ромско гето, където се вдигат постройки от кирпич. Рискът да се замаже проблемът и да се повтори ситуацията от преди 2 години съществува. Ако не се осигури проходимост чрез изчистване на терена и пътна мрежа проблемът не се решава.“, заяви проектантът на западен канал арх. Юлия Железова.
Съветници и администрация обаче се обединиха около мнението, че е по-добре да се постави основата и каналите да бъдат изградени, а след това да се мисли за прилежащата инфраструктура, защото в противен случай се рискува да се влезе в дълга процедура на обжалване, която ще създаде риск от загуба на осигурените средства.
В крайна сметка съветниците дадоха одобрението си за така предложените проекти за охранителните канали.