Редица положителни събития могат да охарактеризират варненската 2015-та. Наред с тях обаче през изминалата година в града се случиха неща, които почерниха не едно семейство и разтърсиха из основи обществото. Случаят със зверски пребития до смърт Нягол от охраната на варненски мол потресе страната. Срутилият се хотел „Вероника“, който отне живота на четирима души, пък стана причина за повдигането на редица наболели въпроси. През 2015-та съдът най-сетне произнесе присъди за някои от жестоките убийства, извършени през 2014 година.
Един от най-разтърсващите случай на насилствена смърт през 2015-та бе жестокото убийство на Нягол във варненски мол след побой от няколко охранители. Тримата задържани все още са в ареста. На този етап няма обявена дата за начало на делото. В края на ноември държавното обвинение обяви, че последните експертизи трябва да са факт през декември.
Първоначално появилата се информация на 14-ти март бе за издъхнал бездомник в търговски център от естествена смърт. Само три дни по-късно стана ясно, че Окръжна прокуратура разследва убийство на открития мъртъв мъж в мола и обвиняеми са трима от служителите в охранителната фирма, обслужваща търговския център. Впоследствие те бяха задържани. От мола побързаха да се разграничат от всичко случващото се и всички актове на насилие и саморазправа. В хода на разследването се оказа, че има и други бити хора от охраната в търговския център. В крайна сметка охранителната фирма бе сменена. Последваха протести и прояви на варненци в защита на убития мъж.
„Вероника“-разрухата, с която си отидоха четири живота
Новината за срутването на хотел „Вероника“ в началото на април, което отне живота на четирима души, със сигурност е едно от събитията в града, което доведе след себе си лавина от въпроси за спазването на правилата и човешката отговорност. На този етап осъдени за случилото се няма. През април бяха повдигнати обвинения на шест длъжностни лица от трите фирми, ангажирани с обекта, за смъртта на на четиримата работници. Стана ясно, че е установен човекът, който е накарал строителните работници да влязат в обекта след работно време и при изричната забрана часове по-рано в обекта да не се допускат хора.
Междувременно през май се появиха експертизи от извършени проверки след случая, които констатират, че безотговорност, некомпетентност и пълно неспазване на правилата за безопасност от страна на строителните фирми са довели до срутването на хотела.
11-етажният хотел е трябвало да бъде съборен и на негово място да бъде вдигната нова сграда. С етапа по строителните работи е била ангажирана фирма „Планекс“. За дейностите по събарянето тя е сключила договор с подизпълнителят „Бултранс груп“. Тя пък на своя глава без да уведоми останалите страни е наела друга фирма. В хода на дейностите нещо се обърква и тонове бетон се стоварват за секунди върху четиримата работници. Оказва се, че въпросната бригада е била на обекта от няколко дни, а работниците са опитвали да бутнат колони на обекта. Те са влезли да събарят в късния следобед в извън работно време по нареждане на един от шефовете.
Издирването на работниците продължи около денонощие. Десетки близки на мъжете прекараха часове на метри от падналия хотел в мъчително очакване на новини. Някои се включиха в разчистването на отломките.
Насилие и жестокост съпроводиха цялата година
На 3-ти юни жесток побой над дете разтърси Варна. Тогава стана ясно, че почти 2-годишната Станка е приета в тежко състояние и със сериозна опасност за живота във варненската болница "Св. Марина". Детето бе в състояние на кома и настанено в детското отделение за интензивно лечение. За момиченцето от Каменар се появиха данни, че е малтретирано системно. След няколко дни малката Станка издъхна. Бащата Милко Стоянов без задържан и обвинен в умишлено убийство и блудство. Съдът го остави зад решетките.
В края на февруари 46-годишният диджей Тодор Тодоров бе убит с нож близо до дома му във Варна през нощта. Подробности около престъплението така и не бяха разкрити от институциите.
През март бе регистрирано още едно убийство във Варна. В постройка в „Чайка“ бе открито тялото на 65-годишният клошар Костадин Костадинов. Той е бил умъртвен по особено мъчителен начин от мъже на 52 и 36 години. Двамата бяха задържани и привлечени като обвиняеми за тежкото престъпление. Извършителите също са водели скитнически начин на живот и са ставали агресивни заради системната злоупотреба с алкохол. И двамата имат не чисто съдебно минало.
През декември 65-годишния бизнесмен Тинко Георгиев бе разстрелян в дома му на ул. „Хан Крум“ в Гръцката махала. По неофициална информация от няколко години между Георгиев и издирвания от Интерпол мафиотски бос Иво Иванов - Гела, върви спор за собствеността на хотел "Владислав Варненчик". Преди време Георгиев подал сигнал, че е бил рекетиран и изнудван да прехвърли бизнеса си на висаджийския бос. Извършителят на престъплението все още се издирва.
Все пак прозвучаха присъди за жестоки убийства от 2014-та
Обвинителният акт за убийството на 24-годишната Хюлия Маджар бе внесен в съда през февруари. Това се случи малко повече от година след престъплението. На първа инстанция убиецът Иван Тодоров получи присъда от 13 години и 4 месеца след приспадане на близо 7 години заради процедурата „съкратено съдебно следствие“. През юни делото за Хюлия отново влезе в съда, но на втора инстанция заради протест на прокуратурата за прекалено малкия размер на определеното наказание. Така през юли 2015 година убиецът получи 25 години при строг режим.
През изминалата година 33-годишният бивш шампион по културизъм Емил Скорчев, който през септември 2014-та уби 28-годишната си жена по особено жесток начин в село Тополи, получи 25 години затвор. Присъдата му бе редуцирана от доживотна с една трета заради съкратеното производство. Извършителят изрази съжаление за стореното и сам пожела най-тежкото наказание. В крана сметка през септември Скорчев бе намерен мъртъв в килията си. Първоначално улики за престъпление не бяха открити.