Социалните са започнали работа в този период по 1050 нови случая за превенция на изоставянето на пеленачета. Те са успели да предотвратят тази съдба за 438 деца, но помощта им не е дала резултат за 334 от бебетата, които са останали без родителска грижа. Социалните продължават работа по останалите 278 рискови случая.
Изоставените пеленачета във Варна са 41, отчете Анна Конукова, ръководител на Отдела за закрила на детето към Дирекция “Социално подпомагане” - Варна. 12 от тях са родени с увреждания и са настанени в Дома за медико-социални грижи в квартал „Виница“, а останалите 29 - в приемни семейства. От отдела за закрила на детето във Варна са се погрижили и за 5-6 по-големи деца, изоставени от родителите им при близки роднини, баби и дядовци. Един от последните бе с 3-годишно хлапе, зарязано при невръстна съседка от майката, която заминала на гурбет в чужбина.
Около 190 деца от Добричка област също са настанени в семейства на близки и роднини, съобщиха от Социални грижи. 40 деца от областта пък са настанени в професионални приемни семейства.
От агенцията обясниха, че сред най-честите причини за изоставяне на деца са ранната и нежеланата бременност заниженият родителски капацитет, създаването на многодетни семейства, липсата на образование и ниският социален статус.
Четири новородени бебета в пазарджишката областна болница са били изоставени от майките си само през празничните дни около Коледа. Завеждащата „Неонатологично отделение“ д-р Мариела Захариева обясни, че едно от пеленачетата било с пневмония и трябвало да бъде лекувано, затова останало по-дълго в здравното заведение под грижите на медиците. В това време майка му се самоизписала и си тръгнала, като обяснила на санитарките, че имала и други деца, които нямало кой да ги гледа, и затова се прибира вкъщи. Друго изоставено новородено вече 19-и ден е в отделението и няма къде да бъде настанено. В друг от случаите пък става дума за бебе, което е със сифилис и е ХИВ позитивно.
Съдбата на изоставените бебета е да бъдат настанени в социално заведение, а след това може и в приемни семейства, които имат желание да отглеждат деца. От началото на 2015 година в Пазарджик са изоставени общо 50 деца, а в списъка с приемни семейства фигурират 55 двойки. Тъй като в областния град липсва център за настаняване на деца с увреждания на възраст до 3 години, изоставените бебета трябва да бъдат изпращани в други области.
Същевременно 39 новородени бебета са били изоставени от майките си в Пловдив. Четири от пеленачетата са били настанени в медико-социален дом за деца до 3 години, а всички останали са били поверени на грижите на приемни семейства, уточни директорът на „Социално подпомагане” в града Надя Танева. По думите й основните причини за действията на майките са две. В единия случай ставало дума за деца родени с увреждания, а в другия майките били малолетни и непълнолетни ромки или пък имали вече по няколко деца. Настанените в дом четири бебета са родени именно с тежки увреждания. Осем от останалите малчугани са при приемни майки извън Пловдив. Радваме се, че приемната грижа се развива и благодарение на това 35 изоставени бебета имат шанса да растат в семейна среда, каза Танева.
На територията на община Стара Загора пък през 2015 година са регистрирани общо 42 случая с деца, които са попаднали в полезрението на дирекция „Закрила на детето“. В четири от случаите децата са били изоставени след раждането им. 332 хлапета са били приети в старозагорския дом за медико-социални грижи за деца, съобщи директорът му д-р Георги Узунов. Домът приема деца от пет области, основно с тежки увреждания.
18 жени са оставили в родилното отделение на МБАЛ – Шумен децата си, които също са били настанени в приемни семейства.
Според информацията, тиражирана от редица неправителствени организации, България заема челното място в класацията на ЕС по изоставени деца, като годишно у нас тази съдба застига обикновено около 2000 хлапета, при половината от които още след раждането.
Общо 11 деца са изоставени непосредствено след раждането от своите майки в Русе през 2015 година, съобщи за „Монитор” началникът на отделението по неонатология в Акушеро-гинекологичния комплекс доц. д-р Нина Радкова. Бебетата са настанени в приемни семейства веднага след като са изписани от родилното. Причините, заради които майките са изоставили своите рожби, са различни. При няколко от случаите жените са били проститутки и категорично не желаели да се откажат от професията си, за да се посветят на своите деца, научи „Монитор”. Друга причина е липсата на средства за отглеждане на новороденото. Само една майка от общо 11-те е пожелала да вземе детето си от приемното семейство. Жената била студентка и вероятно е убедена, че може да се справи с грижите за своята рожба. „Не бих казала, че изоставените деца в Русе стават повече в сравнение с предишни години”, коментира доц. д-р Радкова. Според нея бумът е бил преди около 20 години, като основните причини за изоставянето са били социални.