Петият въпрос, който отправихме към кандидатите за кмет на Варна, е:
Каква е визията Ви в три стъпки за привличане на инвестиции и подобряване на икономическата ситуация в града?
№9 Димитър Карбов
Първо: Неутрализиране на икономическия административен рекет към бизнеса;
Второ: Съвместна работа с бизнес организациите на местно и национално равнище;
Трето: Усвояване на финансови капитали, чрез европейски оперативни програми;
__
№10 Радостин Морфов
Кметът на града и Общинския съвет, като основни отговорници за благополучието на своите съграждани и предвид притежаването на възможността да управляват сериозен административен и финансов ресурс, е необходимо да направят първите стъпки и да се превърнат в „увличащия локомотив” на възраждането на Варненската индустрия и икономика като цяло.
Общината е в състояние да играе посредническа роля при разрешаването на проблеми между различните субекти в този процес, а те могат да бъдат държавни институции, банки, предприемачи и т.н. Общината може да осигури всички инфраструктурни необходимости с които да привлича чужди и наши инвеститори, както и предоставянето на общински земи на концесия, доколкото това е възможно за промишлена дейност. Самата тя би могла да създаде свое, разбира се, не голямо индустриално предприятие. Интересна би била идеята за създаването на предприятие за обработка на органични отпадъци и превръщането им в синтетични горива.
__
№18 Данаил Папазов
Трудно ми е да степенувам стъпките. Но със сигурност мога да кажа, че инвеститорите бягат от Варна заради корупцията, бюрокрацията и тромавата администрация. Така че като за начало ще се справя точно с тези порочни практики и само един от начините за това е увеличаване на броя на административните услуги, които в момента в община Варна са 11. За сравнение ще посоча, че в община Попово те са 23. Когато се избегне субективният човешки фактор, се сещате, че почва за корупция няма да има. Необходимо е и драстично увеличаване на скоростта, с която работи администрацията. Ако Вие трябва да чакате 160 дни, само за да получите ПУП, ще инвестирате ли във Варна!?
Другият съществен проблем е, че в момента общинското ръководство стои като пасивен наблюдател. А аз ще впрегна всичките си международни контакти, за да влязат пари във Варна.
__
№19 Миглена Темелкова
Отваряне на администрацията за инвеститорите. При отворена врата няма как да виреят корупционни практики. Липсата на корупция автоматично ще подобри бизнес-климата и ще повиши интереса на фирмите да работят на територията на Варна. Трябва да се прекрати и порочното срастване на общинските съветници с властта, да се намали данъчно бреме за фирми, които реинвестират печалбата си в общинската икономика, да бъде наложен мораториум върху сторителството на непромишлени обекти на промишлени територии.
Варна има нужда от изграждането на високо-технологичен индустриален парк, както и от център за трансфер на знания и технологии. Това е лесно постижимо чрез ефективна и дългосрочна релация между университетските звена в града и потребностите на бизнеса.
Варна има потенциал за развитие и като панаирен град и в следващия мандат следва да се работи и в това направление.
__
№24 Чавдар Трифонов
Варна има всички предпоставки за постигане на бърз икономически растеж. За да го направим ни е необходимо: 1. Опростени и прозрачни административни процедури и бърз и лесен достъп на бизнеса до администрацията. Това смятам да се постигне с реализация на един от основните си приоритети – пълна дигитализация, по която започвам да работя още от встъпването си длъжност. 2. Структуриране на Общинска агенция за инвестиции, която да улесни процеса и връзката на инвеститорите с администрацията, да промотира активно условията за инвестиции в града, да участва и организира бизнес форуми и да съдейства официално при издаване на всички видове разрешителни за дейността. 3. Създаване на два фонда към общината – един за подпомагане на стартиращ бизнес в IT сектора, който да работи за реализация на т.нар. „умен град” и друг - за подкрепа на малкия и средния бизнес с цел формиране на стабилна средна класа.
__
№28 Кирил Йорданов
Първо - незабавно създаване на икономически съвет към кмета, второ - пакет от законодателни решения в рамките на компетентността на Общинския съвет относно административното обслужване на гражданите, системата за гратисните периоди, данъчни облекчения, изграждането на инфраструктура, интересуваща инвеститорите.
Специално в сектора на данъчните промени, съм категоричен: начаса след изборите трябва да се намали данъка върху МПС – както сторихме това с мотоциклетите през 2012 г.; намаляване на таксата “битови отпадъци”; намаляване на данъка върху недвижимите имоти. Това ще облекчи положението на отделните семейства, ще подобри бизнес средата и ще съдейства за оцеляването и развитието на средния и на малкия бизнес. Сигурен съм, ще увеличи и приходите в общинската хазна.
Друга изключително важна стъпка - възстановяването на прекратения диалог с партниращите градове Хамбург, Барселона, Ливърпул, Генуа, Дордрехт, Марсилия, Нинбо (Китай), Москва, Санкт Петербург, Новосибирск и др. Пълноценно използване на участието на Варна – изцяло деактивирано към този момент, в организации като мрежата Евроситис, Клуба на градовете към Страсбург, организацията ЛУСИ и други подобни, даващи необятни възможности за популяризиране на града.
__
№29 Костадин Костадинов
Ликвидиране на корупцията в общината, съкращаване на сроковете за административно обслужване и предоставяне на облекчения и поощрения за инвеститорите. Не е нужно да се измисля топлата вода, този модел работи в някои общини в България, просто трябва да се пренесе и във Варна.
__
№33 Младен Младенов
Подобряване на комуникацията (пътища, канализация, електропроводимост ,отопление и инвестиции).
__
№39 Анелия Клисарова
Както обичам да казвам – за икономиката трябва да говорим и работим в три сериозни полета. Миналото – наследените проблеми в бюджета, изтеглените кредити и плащането на дълговете на общината определят скоростта на първите ни крачки. Нещо повече, налагат изработването на нова данъчна политика, ориентирана към преструктуриране на приходната част на бюджета.
Бъдещето – това е създаването на иновативен технологичен парк от ново поколение, за да може варненската икономика да придобие стратегически потенциал за развитие. Имам уверението на научната общност, на варненските университети, на варненския бизнес заедно с общината да работим за това. Чрез този технологичен парк създаваме нов тип производство, високоплатени работни места и възможност за реални приходи в общинския бюджет.
Настоящето, това е стабилност на варненската икономика и морския бизнес. Най-бързо развиващ се и най-бързо възвръщащ инвестициите е сектор туризъм. Затова искам Варна да стане столица на здравния и културен туризъм. Реализацията може да покаже резултати буквално за година. Така ще имаме необходимите повече приходи в бюджета на града, за да решаваме актуалните проблеми на варненци. Невъзможно е развитието на общинската икономика без реалното превръщане на общинските фирми в работещи и печеливши. Трябва да намалим разходите им като не допускаме източването на бюджета чрез дублиране на функциите на тези фирми с възлагане на поръчки на външни изпълнители. Създаването на нови работни места може да стане чрез общински фирми по сметопочистване, строеж и ремонт на пътища, благоустройство и охранителна фирма. Не е трудно да се стимулират и малкия и среден бизнес. Елементарен пример ще ви дам с детското и ученическо хранене. Нищо не пречи детските градини и училищата да се снабдяват основно от местни производители. Така, веднъж подпомагаме малкия и среден бизнес, а от друга страна - ще сме спокойни, че децата на Варна се хранят с пресни и качествени продукти. И не на последно място – трябва да има данъчни облекчения за фирми, които разкриват нови работни места във Варна.
__
№40 Иван Портних
Стабилна данъчна политика. Ние не само запазихме данъчната тежест на варненци, но дори намалихме част от ставките – например такса битови отпадъци с 0,2 промила за нежилищни имоти на физически лица – от 3,9 на 3,7 промила; намаление на данъчната ставка с 10% на определени видове МПС;
Развитие на електронните услуги, създаване на общинско звено в помощ на предприемачите, вкл. експертна помощ при кандидатстване за европейско финансиране; продължаваме с организирането на международни бизнес форуми – до момента сме провели с инвеститори от Китай, Франция и Холандия - варненският бизнес участва в тях безплатно;
Продължаваме с инвестиции в инфраструктурата – за да бъде все по-удобна, достъпна и модерна;
Отговорите са подредени според поредните номера на съответните партии, коалиции и инициативни комитети, които стоят зад кандидатите в бюлетината за провеждане на местни избори.
..................................................
Вижте как кандидат-кметовете на Варна отговориха на останалите девет въпроса, касаещи управлението на морската столица.