Първият въпрос, който отправихме към кандидатите за кмет на Варна, е:
Кои са трите основни момента в програмата Ви за управление за следващите четири години?
№9 Димитър Карбов
Цялата ни предизборна програма, която е предвидена за 8 години, представлява приоритет.
Прозрачно управление чрез публични отчети, които ще давам на 6 месеца. Създаване на публичен електронен регистър, в който на достъпен език да се обявява информация за отдадените от Община Варна концесии. Видео предаване на заседанията на Общинския съвет и прозрачност в гласуванията на ОбС.
Важно е гражданите да могат да се информират за това кой общински съветник, от коя партия или коалиция, какви позиции защитава, как е гласувал, защитил ли е или не е защитил публичния интерес
В приоритетите ни е да изградим:
- младежки дом, кучкарник, социален здравен център;
- ние ще изготвим проект за данъчни преференции за семейства и лица, които имат деца, регистрирани с постоянен адрес във Варна и предимство при кандиатстване във варненските детски градини;
- отдаваме грижа към хората със специални потребности. Ще настояваме да се монтират специални апарати в автобусите, чрез които да се информират гражданите с нарушено зрение за номера на автобуса и името на спирката. Ще им осигурим условия за безплатни карти за градския транспорт;
- в приоритетите ни са създаването на общински предприятия, които да ремонтират 40% от градската пътна инфраструктура, за да може бързо, ефективно и устойчиво да разрешим проблема с дупките по улиците;
- ще работим съвместно с неправителствените организации. Гарантирам, че ще търсим постоянен диалог с тях. Убедени сме, че те обединяват много креативни хора и тяхното мнение е важно за нас. След привличане на допълнителни приходи в бюджета на Варна, ще увеличим средства за неправителствения сектор.
Тази и още много конкретика, свързана с това какво и как ще направим ние, национално отговорните български патриоти, ще може да се намери в нашата предизборна програма.
__
№10 Радостин Морфов
Първи мой основен приоритет е създаването на общински предприятия, които ще поемат всички бюджетни дейности, които по своето естество не са търговски и не следва да се изпълняват от частни търговски дружества, след т. нар. „обществени” поръчки, източник на корупция и злоупотреби. Чрез създаването на общински предприятия ще се икономисат 20% от общинския бюджет за ДДС и 30 – 100% (и повече) за печалба и комисионни за посредниците от общината и от Общинския съвет. Ще се избегнат безкрайните процедури по обжалване на резултатите от търга в съда, които продължават година и повече и никой не извършва дейностите. Дейностите на тези предприятия ще бъдат насочени в следните направления: „Строителство и ремонти”, „Предприятие имоти”, „Пътища и съоръжения”, „Паркоустройство”, „Чистота”, „Общинска служба охранителна дейност”.
Втори мой приоритет е Община Варна да хвърли всички възможни сили и средства за възстановяване на варненската промишленост и да увеличи унизително ниския социален статус на варненци чрез разкриването на много и целогодишни работни места.
Трети мой приоритет е възстановяването на варненската инфраструктура. Община Варна като сериозна туристическа дестинация е необходимо да залага на естетичността и красотата при извършването на ремонтно-строителни дейности на нейната територия. Нужно е опазване и възстановяване на сгради и обекти с висока историческа и архитектурна стойност, в числото на които влиза и „Морската градина” на Варна.
__
№18 Данаил Папазов
Оптимизиране на работа на администрацията чрез въвеждането на повече електронни услуги като средство за справяне с бюрокрацията и корупцията. Агресивно привличане на инвеститори с цел разкриване на нови работни места и повишаване на доходите. Смяна на модела – изграждане и рехабилитация на инфраструктурата от периферията към центъра на града.
__
№19 Миглена Темелкова
Ефективното управление в публичния сектор налага на първо място потребността от силна и прозрачна местна власт. Това звучи особено актуално във Варна, защото непрозрачността в управлението на общината е факт. Никъде в официалната електронна страница на администрацията, например, гражданите не могат да намерят етапен или цялостен отчет за разходените средства по изпълнението на програмите и проектите, свързани с извършените до момента и извършващите се понастоящем ремонтни, строителни и рехабилитационни дейности в града. На обществеността на Варна не е известно колко струват ремонтите по централните булеварди или на колко в крайна сметка ще възлезе ремонта на Спортната зала. Гражданите трябва да знаят къде отиват парите им и защо само определени фирми са изпълнители по общинските инфраструктурни проекти.
Облекчаването на трафика и задръстванията в града, както и произтичащата от това по-ниска запрашеност на въздуха е приоритет, който налага сериозен анализ на пътната, транспортната, социалната и туристическата инфраструктура на града с оглед решаването на проблема в дългосрочен аспект. Това налага инвестиции в проекти, водещи до намаляване на трафика и задръстванията в градските зони, както и инфраструктурна осигуреност на паркоместа в централните части на града.
Социалната среда и жизненият стандарт на жителите на Варна са свързани с привличането на инвестиции в града, със създаването на благоприятен бизнес климат и с развитието на високо-технологична регионална икономика, която позволява откриването на нови работни места и увеличаване на доходите.
__
№24 Чавдар Трифонов
Ще си позволя да се върна към слогана на Джеймс Карвил от кампанията на Клинтън през 1992 г.: „Икономиката, глупако!”. Варна ще стане прекрасно място за живеене, ако се съсредоточим върху три основни приоритета през следващите 4 години – икономически растеж, професионална администрация и подобряване на инфраструктурата.
Икономическият растеж означава нови работни места и по-високи доходи. Но бързото постигане на висок стандарт на живот е възможно единствено чрез т.нар. умен икономически растеж и качествено управление на всички процеси в общината.
За да привлечем инвестиции към Варна, ни е необходима работеща и ефективна администрация, както и пълното й дигитализиране.
Липсата на добра инфраструктура е основен проблем за варненци, който влошава качеството им на живот. Затова усилията през следващия мандат трябва да се съсредоточат върху нейното подобряване.
__
№28 Кирил Йорданов
Със сигурност ще има повече от три, при това - насоки, защото моментът е кратък, а насоките, по които трябва да се работи, са разположени напред във времето и изискват системни и методични усилия. Припомням, че средствата, спечелени за града по Европейските програми, които сега така предизборно се рекламират, бяха предшествани от 5-годишен системен труд!
Но! Първо и най-неотложно: трябва да се положат незабавни усилия за приключване на проектите по предходния програмен период – особено на Интегрирания градски транспорт (ИГТ) и на пречиствателната станция в КК “Златни пясъци”. Защото, при сегашното им състояние, те са безнадеждно закъснели. Т. е, трябва да се опитаме да спасим, каквото може от тези средства, и в същото време – да намалим размера на тежките санкции, които неизбежно ще последват. Заплащането им със средства на данъкоплатците (от общинския бюджет), заедно с изтегления от общината кредит от 60 000 000 лв. – само за тази година, ще постави града в изключително тежка ситуация. За нещо по-лошо – не смея и да мисля! Форсираното асфалтиране в момента не решава нищо, свързано с безвъзвратното закъснение на изпълнението по ИГТ, където има да се изграждат още осем компонента!
Възстановяването на икономиката на града и привличането на инвестиции е друго основно направление, което, от своя страна, ще даде възможност за разкриването на нови работни места и за увеличаването на общинския бюджет, а оттук – и по-качествено здравеопазване, образование, социална политика. Имам предвид трите стълба, които осигуряват на хората най-важното – възможността да се развиват, а не просто да оцеляват. Централни приоритети в строителната ми програма, които не мога да пропусна в този отговор, са построяването на втория Аспарухов мост-близнак и доизграждането на околовръстните пътища – процес, започнал в предишните ми мандати и прекъснат през последните три години. На тези два приоритета отреждам главна роля при възстановяването на градската икономика и привличането на нови инвестиции.
__
№29 Костадин Костадинов
Привличане на инвестиции за съживяване на индустрията в града и отваряне на нови работни места, съкращение на общинската администрация и въвеждане на пълния набор от електронни услуги за гражданите, ликвидиране на корупцията в общината.
__
№33 Младен Младенов
Основните моменти са:
- здравеопазване, образование и туризма;
- свеждане до минимум корупцията, премахване олигарсите от властта;
- работа и хляб за хората, чужди инвестиции и задържане на живия капитал в България.
__
№39 Анелия Клисарова
Най-важното е градът ни отново да има работеща икономика. Това може да стане чрез печеливши общински фирми, както и чрез привличане на стратегически инвестиции, които да свържат бизнес-наука-иновации – на Варна и отива да създава високи технологии, развитие на туризма и морския бизнес. За да се развива икономиката е необходим климат на доверие между бизнеса и общината, трябва в ускорени срокове да изградим електронна община, администрацията трябва да е в услуга на гражданите и да бъде контролирана от тях.
Няма как да разкажа цялата програма, но варненци, могат да видят цялата платформа на сайта ми.
__
№40 Иван Портних
Инвестиции в кварталите, за да може всеки варненец да усети промяната пред своя дом. Само по ОП” Региони в растеж ” вече сме осигурили финансиране от 84 млн.лв. – за нови детски градини, училища, осветление, междублокови пространства. Готови са и проектите „Нашето зелено Трошево“ и „Кайсиева градина“, които предвиждат цялостно обновяване на районите. Вместо сиви панелни комплекси, кварталите на Варна ще бъдат озеленени и зацветени. Работим по проект за рибарско пристанище в Карантината, предстои ремонт на Аспаруховия мост, до края на годината започваме работа по рехабилитация на двата охранителни канала в квартала, ще изградим и нов басейн.
Възраждане и съхраняване духа на Варна – опазваме архитектурното богатство на града – актуализирахме списъка със защитените сгради, три общински обекта вече са с обновени фасади, предстоят още ремонти; възстановяваме историческите паметниците, създаваме нови градски културни пространства – със скулптури и пластики; работим по проекти за нова сграда на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“, нова сграда на Младежкия дом, общинска галерия за варненските художници.
Варна – зелен град – Варна ще има нови паркове! Готови сме с паркоустройствените планове за „Младост” и „Възраждане”, както и за парка в „Аспарухово”. Продължаваме с обновяването на втората част на Морската градина – с ремонт на алеи, осветление, зацветяваме града.
..................................................
Отговорите са подредени според поредните номера на съответните партии, коалиции и инициативни комитети, които стоят зад кандидатите в бюлетината за провеждане на местни избори.
..................................................
Вижте как кандидат-кметовете на Варна отговориха на останалите девет въпроса, касаещи управлението на морската столица.