Д-р Райна Иванова коментира, че при тях няма подадени такива данни по официален път. "Току-що видях протокола от лабораторните изследвания. В наша лаборатория е направено изследването, но ние не знаем кога, как, къде е взето. Лабораторията е акредитирана, тя има акредитиран метод за изследване на масло, но по смисъла на законодателството, важни са резултатите взети по официален контрол."
Председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов коментира, че пробите са били дадени в две лаборатории нарочно, за да стане ясно, че лабораториите са изправни по цялата верига. "И двете дадоха абсолютно еднакви резултати, т.е тази хипотеза, че лабораторията по някакъв начин може да сбърка, според ме, отпада. Убеден съм, че още 10 пъти в 10 лаборатории да идем, ще имат същите резултати. Този път избрахме 10 марки, като основен критерий, по който ги избрахме, е по-ниската цена, защото смятаме, че там е най-рисковия фактор.
На въпроса, защо БАБХ не предупреждава потребителите, че има фалшиво масло, експертът по контрол на храните д-р Райна Иванова коментира, че "До този момент имаме 37 броя проби за наличие на немлечни мазнини, от тях имаме 2 проби с несъответстващи резултати и сме приели съответните мерки."
Няма доказателства, че когато бъдат добавени немлечни мазнини, са вредни за потребителите, коментира още д-р Иванова. "В момента в Европейската комисия, специално за транс мазнини, са получени доклади от всички членки на ЕС, обобщават се, анализират се. Европейският орган за безопасност на храните ще излезе със становище дали тези мазнини са вредни за здравето на потребителите. Няма категорични доказателства, не е забранена консумацията на транс мазнини, но при положение, че на етикета пише краве масло, наличието на немлечни мазнини не е разрешено. В случай, че има нарушение, съгласно Закона за храните, БАХБ може да наложи глоба на производителя за първо нарушение от 2000 - 4000 лв, за второ нарушение 6000 лв. При по тежки нарушения, БАБХ може да спре дейността на обектите.
В маслото на една от фирмите производители, чиито преработвателно предприятие се намира във варненско село в предишното изследване на "Активни потребители" също е показало нарушение (част от продуктите са с друга търговска марка). И в това, и в предишното изследване, наличието на немлечни мазнини и вода е превишено. Същият производител в края на миналата година бе санкциониран и от КЗК за имитация на опаковка на друга марка краве масло, но през април решението бе отменено от Върховният административен съд на Република България
Богомил Николов от "Активни потребители" каза, че за изследването, което са направили, са търсели малки разфасовки, защото знаят, че се използват в хотелите и имат много сведения от потребители, че в хотелите се предлагат най-евтините масла. Като клиент потребителя там е още по беззащитен, защото няма етикети и щандове, коментира още той.
Д-р Райна Иванова коментира, че в момента текат проверки на всички обекти по морските курорти. На въпроса на водещата, кога ще са ясни резултатите от тези проверки, за да сме сигурни, че ако отидем на море по българското черноморие, ако в менюто на заведението пише масло, това е масло", Д-р Иванова коментира, че всеки последния работен ден седмицата БАБХ получава доклади от трите областни дирекции. Наказание за хотел предлагащ "фалшиво масло" не може да бъде най-тежката санкция, но ако той не е проследил закупените продукти и няма доказателства за безопасност на храните, също получава санкция.
Въпреки, резултатите, направени в акредитирана лаборатория на БАБХ от "Активни потребители", въпреки, че те показват 4 фалшиви марки "краве масло", стана ясно от думите на експерта по контрол на храните д-р Иванова, че меродавно е лабораторното изпитване на взети проби по официален контрол. Трансмазнините са забранени в някои държави, но не и в ЕС.
Трансмазнините се задържат в организма много-по-дълго и са честа причина за сърдечно-съдовите заболявания и нарушени функции на кръвоносните съдове. Те съдържат много големи количества наситени мастни киселини, които вдигат лошия холестерол. Още по лошо става, когато това масло е хидрогенирано за да се увеличи твърдостта на продукта. (Отнемат се двойни връзки от двойно ненаситените мастни киселини. В процеса голяма част от мононенаситените мастни киселини стават наситени – тоест от полезни се превръщат във вредни. )В естествен вид трансмазнините се съдържат в млякото и месото на преживните животни, но има много проучвания върху тях и изводите са, че нямат толкова негативен ефект, колкото получените след дехидрогениране на растителни мазнини.