А обяснението на кандидат-кметовете или депутатите е хуманно – не можем да бутнем къщите на хората, макар и незаконни, защото трябва да им осигурим нови домове. А такива или няма, или етносът не желае да обитава апартаменти.
И така каруцата си върви, а националистите си лаят.
Къщите по опасните дерат стоят
Близо година след като община Варна обеща да събори незаконните къщи в ромското гето "Максуда", до разрушаване на постройки все още не се е стигнало. Това призна кметът на район "Младост" Христо Христов.
След наводненията в "Аспарухово" от юни миналата година местната власт се закани да бутне всички незаконни домове по деретата, защото смъртните случаи при потопа се случиха точно в подобни постройки.
Христов припомни, че има влезли в сила заповеди за събаряне на 61 къщи в дерето на "Максуда", а в процес на подготовка са още 150 преписки. Освен тях в района има още над 200 подобни "сгради".
Първоначално общината не изпълняваше влезлите в сила заповеди, защото нямаше избрана фирма за премахване на незаконни строежи. В тазгодишния бюджет най-после са заложени средства за тази дейност. Кметът Иван Портних (ГЕРБ) обяви, че законът ще бъде изпълнен и къщите ще бъдат съборени, но централната администрация и районното кметство щели тепърва да обсъждат детайлите.
Всички над 500 ромски постройки в "Максуда" са изградени върху частен терен, чиито собственици нееднократно са заплашвали, че ще съдят България, защото не могат да упражнят правото си на собственост.
В ромската махала на "Аспарухово" след потопа бяха съборени над 80 къщи. Това стана бързо и ефективно, защото се случи под закрилата на обявеното бедствено положение.
Тогава нямаше и негативна реакция в самия квартал. От кметството в "Аспарухово" признаха, че проблемът с незаконното строителство не спира само в ромската част, защото в района има стотици незаконни обекти и на българи.
Плах опит за разчистване на ромската "Гъбена махала" беше направен и в район Владиславово. Преди година тамошната администрация преброи 26 незаконни бараки, но се премахнаха едва 13, които самите роми събориха доброволно.
Само Каварна успя
На фона на проблемите във Варна и почти всички останали големи градове се откроява община Каварна, в която няма нито една незаконна къща в ромската махала, където живеят над 4000 души.
"През 2003 г., когато започнах първия си мандат, беше като в "Столипиново". Това, което направих, бе да изградя инфраструктурата в квартала и да позволя на ромската общност да се самоуправлява", обяснява кметът на града Цонко Цонев.
За последните години той е дал отстъпено право на строеж за над 150 къщи, защото каварненските роми изявили желание да живеят в законни сгради. Кварталът е напълно облагороден, с канализация и газификация, а от тази седмица са поставени две точки за безплатен безжичен интернет.
В Стара Загора не се отказват
Нови 93 незаконни постройки в ромския кв. Лозенец планира да премахне община Стара Загора. През юли миналата година бяха бутнати 53 къщи в парк "Борова гора", а през есента на тяхно място бяха засадени фиданки. Циганите бяха изсекли цялата гора до парк "Аязмото" и се бяха самонастанили.
През това лято трябва да бъдат съборени останалите незаконни къщи, с което ще бъде окончателно разчистен теренът на парк "Борова гора". Сред тях има доста лъскави палати и масивни постройки.
По препоръка на омбудсмана Константин Пенчев се направи проверка на социалния статус на живеещите в незаконните къщи. Идеята на обществения посредник е след събарянето на постройките да не останат на улицата многодетни семейства, майки с малки деца и хора в затруднено положение, обясни кметът Живко Тодоров.
Проверката вече е приключила. Засега са разкрити собственици на незаконни имоти, които имат по още едно-две жилища.
Общинари признават, че ромите масово са съветвани да обжалват в съда актовете за събарянето на сградите. По процедура първо се връчват констативните протоколи на нарушителите, после следват покани за доброволно и след това - за принудително премахване на имота. За разлика от миналата година, когато от страх от глоби никой не се признаваше за собственик, сега по-голямата част от живеещите са наели адвокати в опит да спрат багерите.
Живеещите в ромското гето "Лозенец" признават открито, че през годините по време на предизборни кампании им е обещавано незаконното строителство да се узакони. Кметът Тодоров обаче е категоричен, че в нито една кампания не е обещавано такова нещо.
Факт е, че ГЕРБ не се радва на много гласове в махалата при последните четири изборни кампании, а ромите дават вота си за ДПС и БСП.
След миналогодишната акция между 300 и 350 души останаха без покрив. И макар да бяха предложени общински жилища на ромските семейства с адресна регистрация в Стара Загора, нито едно от тях не пожела да напусне квартала.
"Ако не премахнем незаконното строителство, няма как да кандидатстваме с проекти за канализация и подобряване на условията в квартала, трябва да са в регулация всички постройки, такива са изискванията на ЕС", каза кметът Тодоров.
В Столипиново почти всички са незаконни
Над 90% от жилищата в най-големия ромски квартал в България – пловдивския "Столипиново", са незаконно построени или са върху общинска земя, признават от администрацията на район "Източен", на чиято територия е гетото.
Според данните на ГРАО в "Столипиново" живеят над 38 000 души като законни са едва 2300 общински жилища, а всички останали къщи са без никакви документи.
Доскорошният кмет на "Източен" и настоящ депутат от ГЕРБ Петър Петров и кметът на района Николай Чунчуков са категорични, че акция "Багер" в "Столипиново", подобно на тези във Варна и Стара Загора, няма да има. Мотивът – не могат да бъдат оставени на улицата близо 40 000 души.
"Това го пише и в Европейската конвенция за правата на човека, парафирана от българското правителство и не можем да я нарушаваме", коментира Чунчуков. Той и екипът му се стараели да сведат до минимум незаконното строителство, да прекъснат опитите още в зародиш и перманентно премахват гаражи и търговски обекти - над 100 през 2014 г. и близо 80 през миналата седмица, но на жилища не посягат, за да не се създава излишно социално напрежение.
Същата е ситуацията и в район "Северен" на Пловдив, където компактна ромска маса обитава незаконни къщи и колиби в Шекер махала и Арман махала, както и в Аджисан махала. Според общинския съветник от ДПС и управител на фондация "Рома" Антон Карагьозов процентът на незаконните жилища на ромите в Пловдив е дори 95% и ако не се вземат скоро адекватни мерки, това ще се превърне в много сериозен проблем. Карагьозов предлага да бъдат узаконени по-големите, масивни многофамилни и многоетажни къщи в "Столипиново", които не създават опасност за живота на живеещите в тях и комшиите.
Циганите искат да се санират
Проектът на община Пловдив за строеж на евтини жилища за бедни в "Столипиново" претърпя пълен крах. Така и не се явиха предприемачи, които да изградят няколко блока в замяна на безплатни общински терени.
Бившият съветник от ДПС Яшар Асан пък разкри, че от ЕС били отпуснати пари за строителство на 240 жилища в "Столипиново", но те били върнати като неусвоени от местната власт.
Според него самите роми искат да живеят при по-добри условия. Доказателство за това са десетте блока, които са подали заявления за саниране по националната програма.