Държавата да вземе спешни мерки, като поощри българските фермери да закупуват торове от „Агрополихим“. Това би дало глътка въздух за едно от най–големите девненски предприятия, докато отмине финансовата криза. За това призова шефът на КНСБ в предприятието Росен Корелов. Както „Народно дело“ писа, торовият завод е изправен пред изключително големи трудности заради свиването на търговията в резултат на Световната финансова криза.
Корелов припомни, че преди години по предложение на министъра на земеделието Мехмед Дикме имаше инициативи за поощряване на производството на торовия завод за вътрешния пазар. Резултатите са били добри, посочи Корелов. Тогава от завода приеха уговорката да не вдигат цените за българските фермери. Спрените средства по програма САПАРД в момента са довели до спиране на поръчките и от страна на местните земеделци. Без средства за препарати реколтата също няма да е добра, прогнозираха експерти.
Закриването на завода беше най-песимистичният вариант, но на практика се сбъдва. Над 1000 служители в предприятието са силно обезпокоени за местоработата си. Допреди няколко месеца много от тях са се чувствали спокойни и доволни от възнагражденията. Голяма част са теглили ипотечни кредити, научи „Народно дело“. Притесненията им се усилват заради слуховете за съкращения и спиране на производството.
Вчера зам. изпълнителният директор на завода е разговарял със синдикалния лидер и е дал надежда, че ще бъдат получени нови поръчки от чужбина. От КНСБ са готови да защитят с каквото могат персонала, ако се стигне до съкращения. Протестите в този момент са безсмислени, тъй като проблемът е външен, посочи Корелов. Има два варианта за обезщетения при съкращения. Кодексът на труда предвижда до 4 брутни работни заплати за всеки съкратен, а според действащия колективен трудов договор на всеки напускащ се полагат по 5 месечни възнаграждения.
Филип Ромбаут, изпълнителен директор: Опитваме да запазим социалните придобивки на хората
Въпреки че линиите спират, засега ръководството ще продължи да им изплаща месечни възнаграждения и ще запази социалните им придобивки, съобщи изпълнителният директор Филип Ромбаут.
Допреди няколко месеца не е имало индикации за предстоящата криза. Заводът е изнасял 2000 тона от продукцията си на ден. В момента количествата са спаднали до 300 тона.
Шефовете на „Агрополихим“ отдават срива и на спрените средства по САПАРД и увеличения акциз на природния газ. От торовия завод настояват правителството да вземе спешни мерки, като намали цените на синьото гориво.
Надеждите са, че през февруари може да настъпи някакво съживяване на пазара и мощностите отново да бъдат пуснати.
През последните месеци: Над 100 предприятия спрели в света
Над 100 завода за производство на торове са спрели работа в световен мащаб в последните месеци. В колонките за прессъобщения на най–големите корпорации в бранша всеки ден излизат съобщения за спрени производства в различни части на света. Преди дни лидерът „Яра“ затвори завода си във Ферара, Италия. Подобни стъпки прави и „Норск Хидро“.
Силно засегната от кризата е канадската компания гигант „Агриум – Поташ“. Вчера на борсата в Торонто бе отбелязан третият най–голям срив за всички времена на пазара на торове, съобщи „Торонто Хералд“. За един ден акциите на „Агриум“ се сринаха с 20 на сто.
У нас другият голям торов завод „Неохим“ в Димитровград все още не е започнал работа.
Веднъж вече го „ликвидираха“
Не за пръв път над „Агрополихим“ надвисват черни облаци. През 1999 г. заводът влезе в графата “лоши държавни предприятия, изпаднали в ликвидация”. Тогавашният финансов министър Муравей Радев даде заповед представителят на държавата да гласува за закриване на „Агрополихим“ заради натрупани дългове към „Булгаргаз“.
Това обаче не се случи, а предприятието бе приватизирано. През октомври американската ACID & FERTILIZERS придоби 63% от капитала на дружеството от Агенцията за приватизация.
Строителството на торовия завод в Девня започва през 1968 г., а първите инсталации са пуснати през 1973 и 1974 г. Във времената на ТКЗС и АПК предприятието е било гордостта на местните хора. Ветерани в предприятието още разказват легенди за девненските торове, които разнасяли “славата на Родината” по света.