След петчасово среднощно заседание, което продължи до след полунощ, при засилени мерки за сигурност, Софийският градски съд отхвърли искането на прокуратурата за постоянния й арест и я освободи срещу парична гаранция от 8 хиляди лева. Ченалова има три дни, за да внесе сумата.
Съдия Веселина Ставрева видя в събраните дотук доказателства данни за документно, но не и за престъпление по служба. Според нея обаче в свидетелските показания се съдържали и твърдения за взет от Ченалова подкуп, които разследващите не са изследвали.
Прокуратурата може да протестира решението пред Софийския апелативен съд.
Деветнайсет тома са събраните доказателства по делото срещу Ченалова. Заради запознаването с тях, първо от съдията по делото Веселина Ставрева, а после и от доскорошната й колежка Румяна Ченалова, заседанието на съда започна със закъснение около 20.30 часа.
Ченалова е разследвана, заради длъжностно и документно престъпление. Тя беше задържана след няколко неуспешни опита да бъде призована, за да й бъде повдигнато официално обвинение. Прокуратурата, каквато е обичайната й практика напоследък, представи в началото на заседанието нови доказателства, както и справки за водени срещу Ченалова други разследвания и нейни криминални регистрации. Подробности не бяха дадени.
Нейни адвокати са брат й Станимир Ченалов и Огнян Митев. Обвиняемата съдийка, обаче активно участва в защитата си.
Много рядко се случва да чуя, поне в моя опит, толкова добре мотивирано определение, каза след края на заседанието, адвокат Станимир Ченалов.
Двамата прокурори отстояваха тезата си, че заради високата обществена опасност на извършеното от Ченалова престъпление тя трябва да остане в ареста. Беше представена и жалба от Ченалова срещу "незаконното" й, по нейните думи, задържане. Един от прокурорите разказа и подробности около едно от обвиненията срещу съдия Ченалова, като каза, че според свидетели тя е договаряла цена за свое решение по определено търговско дело, както и че за да се стигне до това решение, е накарала един от съдебните секретари да запише факти по делото, които всъщност не са били произнасяни по време на съдебното заседание.
„За мен се чуваше какво ли не - съдията на Първанов, съдията на Цветанов, съдията на Делян Пеевски. Е, ама никой не ми помогна. Ако имах такива връзки, нямаше да съм в ареста." Това каза отстранената съдийка Румяна Ченалова.
Ченалова се извини, че е емоционална и специално предупреди съдийката по делото, че вече на всеки магистрат, ако си върши работата, може да му се случи същото. Тя въобще не приема, че е извършила престъпление, нанасяйки постфактум промени в протокол от дело между "ОЕТ - Обединени Енергийни Търговци" срещу държавната НЕК.
В 30-минутна реч Ченалова се определи като залога за съдебната реформа, която вече има много почитатели.
"Щом аз съм вече в ареста, сигурно реформата в съдебната система с това ще приключи. Тя вече приключи", каза отстранената и разседвана съдийка.
За многократните опити на различни дати да бъде намерена и призована, Ченалова веднъж вади документи, че е била на психиатър, а допълнително е претърпяла и манипулации при стоматолог. Част от фактите били, че в един от дните, в които е трябвало да се яви пред разследващите, е била под упойка.
Тя каза, че не е със счупен крак, който формално да й пречи да се яви пред следствието, но всичко, което й се случвало от декември насам (откакто френският посланик Дьо Кабан заговори за "гнилите ябълки", визирайки нея, б.а.) е по-лошо от счупен крак. Тя се обърна към прокурорите, че не им пожелава да пият хапчетата, които тя пие.
Външно съдийката изглеждаше в отлична форма, защитаваше се пламенно и доста нападателно спрямо прокуратурата.
Делото слушаше Радмила - майката на Кирил Въжаров, убит пред дискотека "Соло".
Ченалова гледаше делото, при което убиецът на сина й Илиян Тодоров изненадващо бе оправдан на първа инстанция, но после от Апелативния съд получи доживот.