Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Ексразузнавачът: Не мисля, че Петко Сертов е изчезнал по лични причини

Понеделник, 26 Януари 2015 12:18
Източник: DarikNews.bg   
Павлин Павлов е роден през 1952 г. Завършил е немска и италианска филологии в СУ "Климент Охридски”, има защитена аспирантура в Академия на труда в Москва и е доктор по история. Щатен офицер в Първо главно управление на Държавна сигурност, работи в Национална служба „Сигурност” до 1998 г. Част от екип на Кирил Йорданов през първите му два мандата, като оглавява общинската дирекция “Обществен ред и сигурност” от 2000 г. до 2005 г. На местните избори през 2007 г. се кандидатира кмет. Автор е на няколко книги.

- Г-н Павлов, като бивш офицер на службите и настоящ писател става ли според Вас сюжет за книга от историята с изчезването на Петко Сертов?

- Става, ако някой си я измисли или чуе автентичния разказ на Петко Сертов. И в двата случая ще е много интересно.

- Дължи ли някого освен на семейството си Петко Сертов обяснения за своето изчезване?

- Той дължи обяснения преди всичко на своите колеги. Не може човек от такъв ранг, бивш ръководител на оперативна служба, да създаде впечатление в обществото, че МВР и респективно ДАНС не са си свършили работата. Никога аз и моите колеги, независимо каква оценка даваме за работата на нашите органи, не сме си позволявали да направим с поведението си и с приказките си нещо, с което да ощетим авторитета на службите. И при нас е имало хора, които вече са били извън службите, сега ние сме извън тях, но службите са нещо, с което лично сме свързани и не бихме допуснали те да бъдат ощетени. Поведението на Петко Сертов и това, което той направи, заслужават да станат обект на разработка и на последващи прокурорски действия. По този начин, както и сега се държи, преди всичко той създава впечатление, че не зачита правовата ни система и не счита за нужно да даде обясненията, които се чакат от него. Същевременно е извършил действия, с които пряко е засегнал цялата ни система за национална сигурност, защото той беше обявен за издирване от Интерпол. Представете си с какво лице заставаме ние пред Интерпол като европейска и световна организация, как нашите органи ще мотивират действията си в ситуация, в която издираваното лице по време на издирването си контактува с висши служители на МВР. След което се завръща и чак тогава някой се сеща, че трябва да свали елемента на издирване от Интерпол. Или ние подценяваме системата Интерпол и не се отнасяме с необходимото отношение към нея, или това е поредният случай на не съвсем адекватна реакция на ръководството на МВР.

- Казвате, че прокуратурата трябва да се заеме със случая, но Петко Сертов няма ли право на свободно придвижване?

- Разбира се, никой не може да го ограничи. Въпросът е, че не може по инициатива на семейството му едно лице да се обяви за издирване и след като се окаже, че е имало за какво да се издирва, значи семейството и най-вече Петко Сертов трябва да даде своите обяснения. И в морален, и в професионален план да направи така, че този нелицеприятен факт за нашите служби да бъде максимално минимализиран.

- Лични или нелични са причините за изчезването му?

- Ако е свързано с лични причини, аз, считайки се за по-малко професионален специалист, не бих допуснал да извърша нещо лично, което да създаде проблеми в семейството ми. Цяла служба сме служили и не сме допускали семействата ни да бъдат с нещо разтревожени и притеснени, както в случая е станало. Така че личният момент нещо не ми се връзва в тази ситуация, в която хем съпругата е разтревожена, хем съвсем нормално приема факта, че мъжът й се връща. Откъде се връща, защо се връща – никой не знае. Не че ние нямаме такива морално издържани съпруги, но все пак има определени граници. Що се отнася до други причини – мога да си позволя разсъждения, но те не могат да бъдат потвърдени, без да се извърши съответната проверка.

- В каква посока са тези разсъждения?

- Не може човек да тръгва за среща, след като се „изчиства“ – оставя мобилните си телефони и документите, и да изчезне за дълъг период, без да предупреди семейството си. Дори да е трябвало да излъже семейството си, е трябвало да го направи преди да тръгне – да даде някаква версия защо заминава за дълго време, знаейки че това ще предизвика тревога. Т.е. може да се предположи, че той е излязъл за малко, трябвало да „изчисти“ себе си, за да проведе срещата максимално безопасно, след което се е наложило на тази среща с негово или без негово съгласие той да отсъства за по-дълго време.

- С други думи, бил е отвлечен.

- Може и да е дал съгласие, че трябва веднага и спешно да отиде на друга среща. Аз не съм категорично сигурен, че тази среща е била в Гърция. По-скоро може да е била в България, защото човекът не е бил подготвен за задгранично пътуване. Може да е отишъл на важна среща, на която са му поставили въпроса, че трябва да отсъства за дълго време. А след това, за да му създадат нормална обстановка за връщане в България, той да се е върнал от Гърция. Това е съвсем допустимо, защо срещата трябва да е била в Гърция. Ако човек трябва да пътува зад граница, той би трябвало да предприеме подготовка за това пътуване.

- Записите от камерите на граничния пункт с Гърция?

- Допускам, че може да съм пропуснал някаква информация, защото не се занимавам специално със случая, но според мен поводът му за заминаване най-вероятно не е бил свързан с пътуване зад граница. Не може човек да тръгва, дори да е за няколко дена, дори да е зад граница, дори да е за среща, която не е съвсем нормална, и да не предприеме необходимото да създаде обстановка в семейството си, която да не предизвика тази реакция на жена му. Професионално погледнато, ако той се е готвил за важна среща и е знаел, че ще отсъства дълго време, е щял да направи всичко нужно жена му да не вдигне тази пушилка и да го обяви за издирване. Това, което е станало с Петко Сертов, е никаква история, зад която се крие някаква история, но не се знае дали ще я чуем.

- С кого може да е била тази среща?

- С човек, на когото не е можел да откаже срещата.

- Бихте ли дали оценка на службите за действията им покрай издирването на Петко Сертов?

- Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, който между другото е наш колега от ДАНС, разказваше как е изпращал служители в Гърция и т.н. Това да го правиш по време на издирвателна акция на Интерпол е нещо, което граничи с лоялността на службата към нейните партньори. Или би трябвало да е операция под егидата на Интерпол, в която ние участваме по този начин. Иначе се рискува много – представете си, че тези действия на МВР са били засечени от хората, които вече са издирвали лицето. Това веднага създава впечатление за двойствен оперативен подход, както вече се е случвало – обявяваме някого за издирване, който всъщност изпълнява някаква задача, за не се разбера за нея. Това преплитане на действията на МВР с поръчаните действия в Интерпол за мен е нечистоплътно, неоперативно и неотговарящо на правилата. Освен ако не е операция на Интерпол, в която участват наши хора, но Лазаров не го обявява така. Оценката за МВР не може да бъде положителна. Едно време нашите колеги от милицията, после от полицията, много са дразнеха, когато по партийни или конюнктурни съображения за техни началници се поставяха хора от нашите органи, както е сега в случая. На колене да ме бяха молили да стана главен секретар на МВР щях да откажа по две причини. Първо, държа, че съм специалист по контраразузнаване – за това съм обучаван и готвен и държа на професията си. Второ, да оглавяваш институт като МВР не е просто да имаш обща представа за полицията. Лазаров и Йовчев (бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев) са имали представа за МВР почти толкова, колкото има всеки един наш гражданин. Това е съвсем друго законодателство, съвсем други инструкции и нормативи за работа.

Казахте, че оценката за работата на службите при издирването на Петко Сертов не е положителна. В такъв случай нашите служби достатъчно компетентни ли са, за да предотвратят навлизането на терористи в България заедно с бежанския поток?

- Когато се говори за органите, винаги и на всяка цена трябва да се прави разлика между управленския и изпълнителния състав. Твърдя, че изпълнителският състав на МВР, на службите, на разузнаването и контраразузнаването могат да предотвратят и пресекат всякакви такива действия. Винаги обаче сме били в положението на хора, на чиито глави стоят съответните началници. По едно време дори се стигаше до смешни неща. Просто цялата система се смила от неадекватни, нелогични и непрофесионални управленски решения. Да не говорим за операцията в Лясковец. Преведох книгата на Петер Шулц, командир на спецотряд от антитерористичните сили на Германия. Като му разказах за Лясковец, той се хвана за главата. Каза, че за 22 години като командир има само един ранен по време на тренировка за стрелба, а според книгата му през ден има такива ситуации. Бедата за управлението на системите не е свързана само със субективния, но и с обективния фактор – винаги сме страдали от липса на достатъчно техническо въоръжаване и адекватни електронно-дигитални съвременни средства. За границата да не говорим, там е чист смях. Служил съм на границата през 1971 г., когато имахме не само кльон, но и система за индикиране на хора и животни по топлинните вълни. Представете си докъде я докарахме, всичко това да се разруши и сега казваме – дано да имаме парички, за да продължим телената ограда. Каква телена ограда, с телена ограда какво пазиш – лозе ли, бостан ли. Граничната зона иска многопластова електронна защита, за да можеш с малко хора да охраняваш голямо пространство.

- Само дни преди атентата в редакцията на френското издание „Шарли ебдо” президентът и министърът на отбраната категорично отхвърлиха възможността армията да охранява границата ни с Турция, обяснявайки защо не трябва и какво евентуално би предизвикало това. И веднага след атентата – обрат в позициите им, вече няма никакъв проблем армията да охранява границата. Това сериозно ли е и може ли подобно решение да бъде взето само и единствено заради един атентат, бил той и с много голям световен отзвук?

- Първият въпрос е защо трябва да чакаме атентатите. Въпросът, който с голямо удоволствие бих задал на г-н Плевнелиев като президент, е какъв е критерият му за оценка за национална опасност. Ако критерият му са добросъседските отношения с натовските и ненатовските държави – трябва да считаме, че този човек не вижда по далеч от носа си. Ако критерият му е свързан с реалната обстановка в света – трябва на секундата да изнесе скромните ни военни части за блокиране на границата с контролна система, която да пропуска само проверени хора, докато не предприемем необходимото за възстановяване на граничните съоръжения. И никой няма да му каже дума, когато става въпрос за националната сигурност не само на България, но и на Европейския съюз.

- Подготвяте нова книга, вдъхновена от Възродителния процес. Какво повече може да кажете за нея?

- Повече от две години работя по този проект, бавно събирам информация, която в съответния художествено-литературен вид ще намери място в тази книга. Ще видим дали ще се получи, но тук е интересно нещо друго. Старателно се избягва един въпрос – защо точно 1984-1985 г. в България се провежда Възродителен процес.

- Защо?

- През 1984 г. бях в Москва, ходих до Западна Германия често и виждах как светът е на пет минути от горещия вариант на Студената война. В СССР, ГДР, Полша и Унгария се предприемаха решения да се подготвят хората и структурите за последиците от евентуална конфронтация. В България обаче нищо не се чу по този въпрос. И точно в този момент, когато логичното отношение на едно партийно и държавно ръководство би било да предприеме адекватни мерки за подготовка на нашия народ, съобразявайки се със световната конюнктура - точно тогава правиш нещо, с което създаваш още по-голяма опасност за България. Вкарваш едно измислено и изсмукано от пръстите решение, прилагаш го по занаятчийски със съответните силови методи и резултатът е, че създаваш разделение на нацията. Съответно Турция е натовска държава и така подготвихме базата й, че няма накъде повече. Точно това нещо, когато се прави анализ на събитията, се премята назад. Социалистическата партия вдигна лозунга, че БКП е виновна и най-вече другарят Живков. Тези, които пък опонират, не си признават, че са били база на турцизма, защото малко неудобно звучи. Така се размиват нещата и се оставят на плоскост „българи срещу турци“, „партия срещу население“. А тогава най-голямата опасност за България беше, че ако беше станало нещо под каквато и да е форма, ние бяхме разединени като нация пред общата опасност.

- Т.е. какъв е отговорът на въпроса „Защо“?

Отговорът е некадърност и некомпетентност на партийното и държавното ръководство. Това беше първият случай, с който започна разпадането на онази държава.


Коментари
15:44ч. 27 Януари 2015 #2
Султанка
Морето, към биографията на другаря Павлов забравихте да допълните,че е главен комендатор в местния орден на Тамплиерите!Абе за да си такъв рицар или масон, тярбва да си бил чекист!Прозти хора там не приемат!
12:28ч. 26 Януари 2015 #1
Виктор
Този "екс разузнавач" търси единствено безплатна реклама за да си продаде измислените истории дето ги пише.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Варна в епохата на социализма: Строителство, архитектура и нов облик
Четвъртък, 3 Април 2025 12:53
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
Kolichka.bg увеличава капацитета си за доставки във Варна
Днес, 4 Април 2025 08:11
Онлайн супермаркетът Kolichka.bg обяви увеличаване на капацитета си за доставки във Варна и региона. Компанията добавя нови специализирани автомобили към автопарка си, за да отговори на постоянно увеличаващия...
А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS
Четвъртък, 3 Април 2025 12:29
Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение. А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните...
Президентът Радев: Светът трябва да се освободи от самозаблудата, че мирът може да бъде гарантиран за сметка на някой друг
Днес, 4 Април 2025 11:22
София прие третата среща на високо равнище в рамките на инициативата „Процес Акаба за Балканите“, съпредседателствана от България и Йордания. Форумът събра държавни лидери и представители на близо 30 делегации...
Възобновяват работата по проекта за тунел под Шипка
Днес, 4 Април 2025 11:07
Проектът за изграждане на тунел под Шипка ще бъде рестартиран, обяви вицепремиерът Томислав Дончев в рамките на парламентарния блиц-контрол. Той отговори на въпрос на депутата Халил Летифов от "ДПС - Ново...
Топлофикационните дружества в страната искат драстично повишаване на цените от 1 юли
Днес, 4 Април 2025 10:59
Цените на топлоенергията в България може да се повишат драстично от 1 юли, ако бъдат одобрени предложенията на топлофикационните дружества, подадени в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)....
Община Варна обяви конкурс за началник на отдел „Обща канцелария“
Днес, 4 Април 2025 10:33
Община Варна обяви конкурс за заемане на длъжността началник на отдел „Обща канцелария“ към дирекция „Канцелария на кмета“. Кандидатите трябва да отговарят на минималните и специфични изисквания за позицията,...
Недостиг на 30 000 медицински сестри застрашава здравната система
Днес, 4 Април 2025 10:16
Около 30 000 медицински сестри не достигат в българската здравна система, което поставя сектора в сериозен риск. Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, ръководител на Катедрата по здравни грижи към...
Петролът продължи да поевтинява в азиатската търговия след новите американски мита
Днес, 4 Април 2025 10:02
Котировките на петрола продължават да спадат в ранната азиатска търговия, след като новите всеобхватни мита върху вноса в САЩ, обявени от президента Доналд Тръмп, повдигнаха опасения за глобалната икономика,...
Община Варна стана член на Мрежата на балканските градове B40
Днес, 4 Април 2025 09:48
Община Варна официално се присъедини към Мрежата на балканските градове B40, която обединява местните власти в региона с цел насърчаване на сътрудничеството, устойчивото развитие и иновациите. Решението...
Георгиева: Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“
Днес, 4 Април 2025 09:35
Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Тя призова...
Тревненска Голям пожар изпепели покрива на НГПИ „Тревненска школа“
Днес, 4 Април 2025 09:17
Изгоряла е цялата покривна конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието. Пожарът вече е овладян, но тепърва ще се разследват точните причини за възникването му. Всички...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook