Националистите предлагат да се върне старият режим за тютюнопушене в ресторанти, барове, дискотеки, летища - с обособени зали за палене на цигари. Промените бяха подкрепени от един глас на "Атака", 1 на Патриотите и 2 гласа на БСП, но 15 бяха „против".
От "Атака" изтъкват, че наложената забрана довела до съкращаване на голям брой работни места. Националистите извадиха като аргумент това, че само в три държави от Европа има пълна забрана за тютюнопушене на обществени места - едната е България.
Законодателството на редица места се нарушава. Според атакистите се допуска финансово-икономическа несправедливост към собствениците на заведения, които през първия мандат на ГЕРБ са изградили отделни помещения за пушачи и непушачи. Така ресторантьорите инвестирали по 20 000-30 000 лв., а после бе въведена пълната забрана за цигарен дим на закрито.
Председателят на Здравната комисия Стоян Тонев определи внасянето на законопроекта в комисията като неправилно обоснован. "Няма медицински указания, които да допуснат или предполагат премахване на ограничението", смята той. Тези показания могат да бъдат икономически, но не и медицински. Законопроектът все пак бе подложен на разглеждане. Той се разграничи от примера с други страни. "В САЩ 8 щата разрешиха марихуана - ние не можем всичко това да го налагаме като шаблон и в България", каза Тонев.
Зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков представи позицията на министерството. МЗ не подкрепи връщането на цигарения дим на закрито. Шарков напомни, че основен приоритет на правителството е опазване на здравето на нацията. Целта е опазване на общественото здраве. Освен това, действащата забрана от една страна предпазвала непушачите, а от друга страна - самите пушачи от прекомерна употреба на цигари.
В дебатите взеха участие и съсловните организации. Повечето се обявиха около становището, че забраната не бива да отпада. Единствено Българския лекарски съюз (БЛС) се въздържа от становище по законопроекта. В рамките на забраната БЛС настоявал многократно за програми, които ограничават тютюнопушенето, стана ясно от думите на представителя на организацията адв. Светлозар Миленов.
Българският зъболекарски съюз изрази категорично несъгласие с връщането на цигарения дим. Мотивът им е, че тютюнопушенето уврежда и има пряко значение за оралното здраве на пациентите. Председателят на зъболекарския съюз Борислав Миланов напомни, че като членка на Световната дентална организация България е подписала и подкрепила официално Европейска декларация против тютюнопушенето на обществените места.
От Асоциацията на професионалистите по здравни грижи и от Българския фармацевтичен съюз също не одобриха отмяната на забраната за пушене, предложена от "Атака".
Неаргументиран и ретрограден - така депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев определи проекта, от гледна точка на глобалните тенденции и тенденциите, посочвани от СЗО. "Това ще е голяма крачка назад, имайки предвид стремежа ни да подобрим здравния статус на България", заяви той. Депутатът от ДПС посочи, че в Калифорния вече има и апел за забрана на тютюневия дим дори на открити места, както и на електронните цигари.
Д-р Маша Гавраилова, експерт от Гражданска инициатива "България без дим" категорично не подкрепи разделянето на заведенията на "пушачи и непушачи". Според нея Законът за здравето трябва да се промени в друга посока - не да се връщаме назад, а контролът да стане по-ефективен, за да се спазва законът.
Национална асоциация за профилактика на белодробните болести е на мнение, че отмяната на закона нарушава Конституцията, съгласно която всеки гражданин има право на безопасни условия на труд. "Това е работното място за голяма част от нашите пациенти с астма", коментира д-р София Ангелова.
Десислава Атанасова от ГЕРБ призова колегите си да гласуват по съвест. "Не е редно дори да губим времето на данъкоплатците с подобен дебат", каза тя, допълвайки, че в този състав на НС има воля за по-здравословен живот в България.
Атанасова се обърна към зам.-министър Шарков с апел по отношение на засилване на контрола от Регионалните здравни дирекции.
"Изключително неприятно впечатление прави на всеки неспазването на закона за здравето, независимо дали е пушач или непушач", заяви герберката. По думите й, именно липсата на контрол е темата, която трябва да съсредоточи вниманието на Комисията по здравеопазване и на изпълнителната власт.
Не на това мнение е бизнесът, чийто представители присъстваха на заседанието. "Ние сме изправени пред един факт, че ако не нарушим този закон, сме обречени да фалираме", каза един от собствениците на заведения.
Оказа се, че за ресторантьорите е по-удобно да си платят глобата, отколкото да изпратят на улицата кадри, които са обучавали с години.
От друга страна - собствениците на заведения са обезпокоени и за клиентите си, които трябва да стоят "напъдени" навън.
В редица случаи обаче клиентите влизали, изкарвали цигари и започвали да пушат, въпреки предложенията на персонала. Кой носи отговорност, когато влезе проверката? Този въпрос поставят собствениците на заведенията и настояват в закона ясно да се регламентират отговорностите на посетители и собственици.