Шумът от прелитащи самолети във Варна е най-голям
От трите големи международни летища у нас, по отношение на авиационния шум варненският аеропорт оказва най-голямо влияние на местното население. Причината е, че летището във Варна е по-близо до самия град, в сравнение с другите две големи аерогари у нас - в София и Бургас. Това заяви за Дарик инж. Тонко Петков от Института за въздушен транспорт.
Експертът е ръководител на колектива, разработил фактор „Авиационен шум" в екологичната оценка на Генералния план на летище Варна. Планът, който е 2007 г., е публикуван в сайта на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", които са концесионер на летищата във Варна и Бургас.
Според включения в плана експертен анализ, причините за относително голямото отрицателно въздействие на авиационния шум върху града са няколко. Една от тях е недостатъчно доброто градоустройствено решение, създало условия за прекалено доближаване на града към летището без да се спазва каквато и да е хигиенно-защитна зона. Като фактор за по-висок шум е посочена и организацията на долитането и отлитането, при която се създават условия за това самолети да прелитат над значителни градски части.
Варненското летище се намира само на 8 км от центъра на града. Оперира денонощно, като за 2013 г. там има регистрирани 11 500 самолетодвижения, по данни на аеропорта. Летището в Бургас (разположено на 10 км. от центъра на града) също функционира денонощно, като за миналата година там има регистрирани над 18 400 полета. Най-голямо и най-натоварено обаче е летището в София (също на 10 км. от центъра). За цялата 2013 г. там са излетели и кацнали 40 526 самолети.
Системи за мониторинг на авиационния шум има инсталирани и на трите аеропорта. „Фактически тези системи за мониторинг са само за отчитане на дейност. Не вършат работа в полза на публиката", коментира инж. Тонко Петков. Той обясни, че няма нормативна уредба, по която да се налагат санкции на въздухоплавателно средство за шум над допустимото.
Кои варненски квартали са подложени на най-силно въздействие на авиационен шум?
Шумът от пристигащите самолети се усеща най-много в кварталите „Левски", „Младост", „Кайсиева градина" и „Владиславово". За това може да са се съди от пунктовете за измерване на шумовото натоварване от въздушния трафик. Измервателните станции се намират на ул. Евлоги Георгиев" в кв."Левски", на блок 150 в "Младост", блок 217 в „Касиева градина" и до блок 303 във „Владиславово".
Измерването там обаче се прави само веднъж в годината - в два последователни дни, при това само през деня. Ясно е, че не може да даде цялостна представа за реалната шумова картина, обясни д-р Веселина Божилова - главен инспектор в отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето" към Регионалната здравна инспекция. „Живея в квартал, който явно попада в някакъв коридор. Като започнат вечер да излитат и кацат, все едно съм на летището", сподели здравният експерт.
За шумовото натоварване в града следи и Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите. Според техния Регионален доклад за състоянието на околната среда през 2013 г., най-голям дял за оформянето на акустичното състояние на община Варна има именно транспортният шум - автомобилният и самолетният, и в по-малка степен железопътният.
Около 37 000 варненци са засегнати от авиационен шум. Това става ясно от Плана за действие с цел управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна. Той бе приет в края на 2010 година, на база на Стратегическата шумова карта на града. Според този план, една от причините за авиационния шум е, че все още на варненското летище се разрешават нощни полети - факт, директно водещ до значително надгранично ошумяване на занижените гранични стойности на шума. Друга причина е липсата на утвърдени противошумови трасета и липса на въведена система за контрол и санкции на отклоняващи се самолети.
Защо самолетите не заобикалят града?
Траекторията, по която аеропланите захождат към пистата, се определя и според вятъра. Във Варна обаче самолетите прелитат над града, защото на пилотите така им е най-удобно за управление, забелязал е инж. Тонко Петков.
Наблюденията на специалиста показват, че най-активни в оплакванията за шума от прелитащи самолети са жителите на Бургас. Там, след протести на недоволни жители, преди няколко години траекторията на излитащите и кацащите самолети бе променена. Предстои изграждане и на шумоизолираща стена.
В същото време във Варна няма оплаквания, отбеляза авиоекспертът.
Понякога жителите на градовете могат да се стресират повече от вида на прелитащите самолети. Огромното туловище на минаващия ниско над земята ревящ аероплан създава психическо напрежение у хората. Като пример за подобно „страшилище" инж. Петков посочи ИЛ 86.
Според екологичната оценка на Генералния план на летище Варна (прогнозата е на авторите от Института за въздушен транспорт) действителната забраната за полети на самолети Ил 86 и ТУ 154, ТУ 134 води до значително намаляване на засегнатите от авиационния шум. Намаляване на нивата на шум ще има дори при прогнозираното нарастване на броя на движенията на варненското летище в перспектива до 2025 г.
|
Коментари |
14:25ч. 22 Юли 2014 #16 Ejko Ico Аз 54 с руски екипаж който бръсне над сградите отдавна не съм виждал,ако ти си може ли да ми кажеш коя е тази авиокомпания,а дали 54 е по шумен от едно ниско прелитащо МД 82 е много спорен въпрос... Летището е сезонно така че може да се преживее факта от края на май до средата на октомври шума от самолети....
22:42ч. 21 Юли 2014 #15 potarpev6iat Що за глупава статия.Ил-86 вече не лети от минимум 7 години.А и кацането и излитането си беше изключително изживяване.За ТУ-154 също мога да кажа че е тръпка.Това е една отминаваща история в самолетостроенето.Много по-смущаващи са идиотчитата с мотори и спортни таратайки който вдигат шум по нощите.Позамислете се драги съграждани,кое е с по-голям минус.....?????
21:47ч. 21 Юли 2014 #14 Kris_KA Не ми пречи, живея до КАТ , много ми е приятно даже и с удоволствие ги наблюдавам .
18:47ч. 21 Юли 2014 #13 Човечец Като живеещ във Владиславов в съседен блок на един от споменатите, не мога да се съглася, че е шумно.
18:46ч. 21 Юли 2014 #12 Mari Anne val, летището в Мюнхен е на около 30 км от града.
18:43ч. 21 Юли 2014 #11 Hottentot В Трошево е чудо особено вечер след 23ч не се търпи
18:15ч. 21 Юли 2014 #10 val В повечето европейски градове летищата са в по-голяма близост до града от нашето,но не се допускат руските шумни и извън норми самолети само при нас може.Европейските самолети не се чуват когато кацат във варна.
18:05ч. 21 Юли 2014 #9 Todorov Граченето на чайките също е крайно неприятно и денонощно.
16:40ч. 21 Юли 2014 #8 Mari Anne Шумът е стрес, тишината е лукс! Ние българите сме привикнали да живеем в стрес. Свикнали сме с ремонтите на съседите, с алармите на таратайките, с крясъците на хората, с шума на самолетите, със силната музика на съседите. Добре, че се продават тапи за уши.
16:35ч. 21 Юли 2014 #7 morski Ами какво да кажат Лондон,Токио,Франфуркт...По скоро трябва да се ограничават нощно време когато хората почиват
16:07ч. 21 Юли 2014 #6 Mangasar Изобщо не ми пречи шума на самолетите. Какви са тия глупости? Всичката ни е наред, че 20 секунден шум от самолет ще ме притеснява.
16:05ч. 21 Юли 2014 #5 ROCKNROLL Радвам се, че все още има хора, на които не им прави впечатление. Значи има бъдеще този град!
16:02ч. 21 Юли 2014 #4 Щуката Голям праз, аз живея в тоя район и не ми пречат особено, доста други причинители на шум има които дразнят в пъти повече. На самолетите изобщо не им обръщам внимание, бял кахър са ми в сравнение с всичко останало.
15:59ч. 21 Юли 2014 #3 Sole Рогче, чудя се защо още не си намазала въженцето със сапунче и да се свърши с мрънкането на нещастното създание...
15:54ч. 21 Юли 2014 #2 ROCKNROLL В този град не се живее вече. Не стигат автомобилния и авиационния шум, изгорелите газове в задръстванията, дупките по пътищата, калта и заразите в морето. То остана ли нещо, което да е наред! И после се чудим защо няма туристи. Скоро да не се чудим защо и жителите намаляват. Въпрос на време е.
15:42ч. 21 Юли 2014 #1 ico Забраната за полети на Ту-154 не се спазва.Освен това сме свидетели на изключително нагло поведение от страна на екипажа на руски самолет от горепосочения модел,който дори и не прави опит да избегне града а минава на бръснещ полет над целия град.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Командирът на Военноморските сили на Полша на визита във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:24
На тридневно посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Полша вицеадмирал Ярослав Земянски.
Гостът беше посрещнат от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС на България. По време...
| |
|
Футболните ни национали ще спорят с Ирландия в Лига на нациите
Днес, 22 Ноември 2024 16:11
Националният отбор на България, който завърши на второ място в група 3 от дивизия “С” на Лигата на нациите”, ще играе срещу Ирландия в баража за влизане в дивизия ”В”. Това отреди тегленият днес жребий...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|