Положението вече е нетърпимо, ако трябва, ще направим референдум и ще се отцепим в отделно кметство, категоричен е Георги Козарев, който председателства инициативния комитет „Виница“, създаден за да отстоява интересите на виничани. Солидарен с исканията на местните е районният кмет Пламен Градинаров, който преди дни получи от организацията списък с 30 наболели въпроса. Канализацията безспорно е проблем №1.
Още по комунизма ни събираха пари за канализация, но никой не знае къде отидоха тези средства, спомня си Ангел Жеков, докато сочи с пръст улица „Прокопий Варненски“, която по думите му е най–куриозната в района. На документи се води, че е прекарана канализация, а всъщност половината живеещи по реда продължават да изхвърлят фекалиите си в септични ями.
Около 60% от домовете в квартала имат канал, останалите ползват услугите на т.нар. камиони фекалки, които изпомпват мръсотиите за 70 – 80 лева на месец. Гагаузите обаче са хитри – когато вали, вадят помпите и не много тайно хвърлят мръсотиите на улицата, признават те самите. Положението ще става все по–тежко, считат от инициативния комитет. През последните няколко години населението се е увеличило неколкократно. Над 60 кооперации се строят в момента, а плановете са за още поне 30. Ако няма канализация във „Виница“, „фекалките“ ще станат повече от личните автомобили, опасяват се местните.
„За тази година за канализация във „Виница“ са отпуснати 950 хил. лева. Какво е за една община с бюджет над 200 милиона, трябва да отдели 5 милиона, за да се свърши цялата работа“ - жалва се Козарев. От средствата обаче засега са усвоени 15%. Жителите на „Виница“ са готови на протести, ако никой не определи краен срок, когато подземната инфраструктура ще бъде напълно готова.
Строител рита срещу гробище до обекта
Претъпканото гробище е друга голяма болка на виничани. Хората искат да погребват близките си тук, разказаха от инициативния комитет. Проблемът не може да чака бюрократичната машина да се натутка, умрелият си е умрял, заключава Ангел Жеков.
Отдавна се говори, че паркът ще бъде разширен с още 34 декара, които ще послужат за нуждите на населението за 40 години напред.
„Проблемът е унаследен от мен, като дойдох преди 3 години. Наистина няма места. Разширението трябва да е до Гумения завой. Започнаха процедури, които не свършват вече трета година, но такъв е законът. Изисква се одобрение на областни съвети и РИОКОЗ“ - разказа кметът Пламен Градинаров.
Наскоро се появил и нов проблем. В съседство до бъдещото гробище е определен парцел за застрояване. Собственикът обаче не е съгласен на 300 метра от кооперацията му да цъфне гробище. Градинаров обаче е оптимист, че процедурата за новия гробищен парк наближава към финал. Варненски депутати са се заели да лобират за ускоряване на процедурите. „Надявам се час по–скоро да приключим. Основната причина за забавянето е, че документите се въртят основно в София“, категоричен е Градинаров.
63 деца без място в забавачницата
Виничани вече втора година чакат обещаното разширение на училището. Пропаднала е идеята да се направи надстройка, тъй като основите на старата сграда може да не издържат. Сега школото побира около 300 деца. Не се знае още колко родители са принудени да карат учениците чак до града, въпреки че успехът на винишкото школо е сред първите в града. До старата сграда се стига по дървено мостче, което може всеки момент да рухне заедно с някой забързан малчуган. Пред разпад е и читалището в двора на школото. Дълги години то е работило като дискотека. Сега пак се използва от младежки танцови състави. Някои родители обаче не пускат децата си, тъй като се притесняват, че покривът може да падне върху потомците им. Керемидите се държат на косъм, а по фасадата зеят огромни пукнатини, видя екип на „Народно дело“.
Виничани не знаят какво е това спорт, счита Ангел Жеков. В района няма нито една детска или спортна площадка. Най–големият проблем обаче е липсата на детски градини. Само миналата година са отхвърлени молбите на над 63 семейства, които желаят да поверят децата си в единственото заведение във „Виница“. Прогнозите са, че догодина броят на отхвърлените може да стигне 100.
Марешки искал да прати администрацията на таван
Проект за застрояване на петното за административна сграда на „Виница“ е опитал да прокара общинският съветник Веселин Марешки преди няколко месеца. Идеята му обаче е пресечена от инициативния комитет и кмета Пламен Градинаров.
След проведен търг на 28 декември фирмата на Марешки „Варнафарма“ печели търг да застрои парцела до централното кръстовище, където сега се намира старата административна сграда. Според инициативния комитет фармацевтичният бос печели конкурса в съревнование с руски гражданин в консорциум с „Главболгарстрой“. Чужденецът отпаднал.
Проектът на Марешки предвиждал основната част от администрацията да отиде „на тавана на сградата при прилепите“, разказаха от комитета и обясниха, че би било нелогично възрастни хора с бастуни да се катерят по стълбите до последния етаж. От близо 50 метра лице на улицата едва 4 щели да останат за общината.
„Идеята беше чрез преотстъпено право за строеж, някой да построи нещо и да обезщети с около 30% общината, които да служат като административната служба, кметството и евентуално полицейски участък. Конкурсът бе по времето на местните избори. Спечели го г-н Марешки. Неговият проект не удовлетвори нито администрацията, нито жителите на „Виница“. Затова аз съм направил предложение до голяма община с идея да се доработи. След като се приеме от гражданите, да се пристъпи към строителство“ - информира Пламен Градинаров.
Обектът обаче едва ли ще бъде даден на друга фирма. „Трудно е да се каже как ще се развият нещата, но предполагам, че г-н Марешки ще направи нужните корекции. В края на краищата глас народен - глас божи“ - оптимист е районният кмет. А нуждата от разширение е огромна. Старите стаички обслужват целия квартал. Хиляди виничани се изреждат всяка седмица за жалби, скици и всевъзможни бумаги и услуги, които трябва да предлага администрацията.
Мечтаят за полицейско присъствие
„Ако се сбием на центъра, полицията ще дойдат най–рано след 25 минути. Вечерта може да чакаш час, час и половина“ - твърди Ангел Жеков. Причината е, че най–близкото V РПУ е на Златни пясъци. Районният инспектор идвал по няколко пъти в седмицата, но пак не било достатъчно, твърдят местните, които се оплакаха, че често безнаказани остават свирепи пиянски свади. Далеч от погледа на силовата институция, „Виница“ дълги години е била идеално място за развитие на престъпна дейност като кражби на коли. Местните са получили някаква надежда, че през есента в района ще се дислоцират униформени. Тогава се очаква най–после на централното кръстовище да светне светофарна уредба.
Пламен Градинаров, кмет на район „Приморски“: И целият общински бюджет да хвърлим, няма да стигне
- Г-н Градинаров, кога жителите на „Виница“ да очакват, че най–после ще имат канализация?
- Канализацията се изгражда вече 4 години. Ще се изпълнява и тази година. По някакви причини от приемането на бюджета по канализацията не се работи, защото се чака финансиране, което ще бъде осигурено през есента. Председателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов и кметът Кирил Йорданов на среща с премиера Станишев уредиха финансирането на канализацията на „Виница“ и на „Галата“.
- Това означава ли, че другата година „Виница“ ще има напълно завършена канализация?
- Първо не може да бъде завършена тотално, а само това, което е проектирано, защото докато се изгражда проектът, „Виница“ се разраства. Има райони по периферията, в които трябва да се направят нови проекти. За тази година от общинския бюджет са планирани малко над 900 000 лева и в момента, в който се осигурят, ще се започне тазгодишната процедура. Ако се отпускат финанси в обема, в който те се отпускат, откакто аз съм кмет, за да се завърши канализацията, ще са необходими още 2 – 3 години. Аз съм оптимист, че това ще се случи.
- Ще има ли нови детски градини?
- Това е една от задачите, които искаме да вкараме в следващия бюджет. Съществуващата детска градина се нуждае от сериозен ремонт и разширение, а същевременно трябва да се пооправят и детските площадки. За тази година обаче там няма предвидено такова строителство. Така стои въпросът и с училището, което също се нуждае от хубав ремонт и евентуално разширение с оглед на това, че „Виница“ е динамично развиващ се район и има много млади хора. Тук трябва да споменем и училището и читалището, което е в окаяно състояние. Опитахме да финансираме ремонта чрез еврофондовете, но се оказа, че няма програма, по която да дойдат пари. Целта ни е наведнъж да намерим средства за читалището, детската градина и училището.
- Какви други проблеми сте набелязали за решаване във „Виница“?
- За тази година имам списък с 16 точки за изпълнение. За догодина 13. Проблемите са сериозни, но в никакъв случай не са уникални за района. Трябва да ви кажа, че аналогични проблеми имат хората в „Бриз“, „Изгрев“ и „Левски“. В общи линии в целия район „Приморски“ канализация има на около 60%, проблеми има и с водоснабдяването и детските градини. До края на годината ще се даде достъп не само за канализация, но и за пътя към Св. Константин. Започнахме работа по проект около старото гробище, където ще се направи кръгово движение, което да забави скоростта по този път, за да се намалят опасностите от катастрофи. Осигуриха се средства за обществена тоалетна. Работи се и по осветлението. Нещата не са спрели. До края на годината ще се видят още много работи. Не може всичко да се оправи с магическа пръчка. Инициативният комитет е доста деен, дай боже, с общи усилия да се завиждат нещата.
- Колко пари са нужни, за да се решат радикално проблемите на „Виница“?
- Целият бюджет на „Приморски“ да го хвърлим там, няма да решим всичките проблеми на „Виница“, а пък в другите райони съвсем. Целият бюджет на общината да хвърлим в район „Приморски“, естествено, че нещата ще се придвижат много напред, но пак няма да стигнат. Само канализацията да вземем, по груби сметки 300 хил. лева струва изграждането на няколко десетки метра и то зависи от терена. Бедна ви е фантазията какво още е нужно. Да не говорим за плановете за улична регулация. Не е въпросът, че някой няма желание. Кой кмет иска недоволни хора в района и социално напрежение.
Парите за канализацията идват през октомври
До 15 октомври Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще осигури окончателното изграждане на канализацията на „Виница“ със средства от държавния бюджет. Това съобщи кметът на Варна Кирил Йорданов след срещата си със зам.-министъра Димчо Михалевски в София. На нея е постигнато съгласие, че довършването на канализацията във „Виница“ е абсолютен приоритет, както решаването на идентичния проблем в „Галата“. По тази причина от министерството са уверили варненския кмет, че парите ще бъдат преведени в съкратени срокове. „Ако това стане, канализацията на двата квартала ще бъде реално завършена много бързо, защото вече разполагаме с проект и сме излъчили фирма изпълнител“, каза Кирил Йорданов.