Вече работи мобилно звено от служители на агенцията, което е направило внезапни проверки в пет области – Велико Търново, Разград, Ловеч, Стара Загора и Сливен, съобщи още шефът на хранителната агенция. Неговата цел е да бъде направен паралелен контрол на осъществените вече инспекции, за да се види ефективността им. Мобилното звено е изцяло на подчинение на изпълнителния директор на БАБХ. Информация за пристигането на „летящата чета” няма никой друг освен проф. Моллов.
Заповедта за проверката се издава в последния момент
Тя се получава по електронен път, като обектът, който ще се посети, е написан на ръка. Опитът досега сочи, че колкото е по-дълга веригата на контрола, толкова по-неефективен е контролът. Досега е имало доста дълга верига от чиновници, през които минава заповедта за проверка на даден обект – от изпълнителен директор, през ресорния зам.-директор, после шефа на съответната дирекция, следва началник-отдел, а оттам нареждането стига до областния директор, накрая минава и през регионалния отдел по контрол на храните. Анализът на проведените вече проверки обаче показва, че още преди екипът да тръгне към обекта, който трябва да бъде проверен, хората там са уведомени и проверката е станала безсмислена. Така се е случило с инспекцията във Велико Търново, където са знаели, че ще идва при тях мобилното звено още преди контрольорите от столицата да се качат по колите.
В агенцията ще се въведе практиката за ротация на държавни служители на висши административни постове, за да се избегне възможността за обвързване на обектите, които контролират, съобщиха още от БАБХ. Това става, като се въвежда нов отдел - „Анализ на риска”. В него работят служители с висока репутация, на които е възложено да контролират целия процес по безопасност на храните. Още при първата проверка на новия отдел, когато никой не е знаел какви са задачите на новото звено, са били
поставени под възбрана 80 т млечни продукти
Хваната е фирма, работеща в столицата, която е допуснала да съхранява млечни продукти при нехладилни условия. Все още обаче няма установено даване на подкупи и нарушения, които попадат под вниманието на прокуратурата, уточни Моллов. С тези проверки обаче ще се дисциплинира системата, категоричен е той.
Търговските вериги ще поставят в магазините си на видни места табели с телефона, на който 24 часа в денонощието всеки потребител може да се обади и да даде сигнал за нарушения или притеснения за определена храна. Това е договорено в началото на седмицата по време на среща с представителите на търговските вериги и по-големите търговци на храни.
Мляко от държавата „Близък изток” и етикети на тайландски
Голяма търговска верига е пуснала в магазините си млечни продукти с произход Близък изток, съобщиха вчера от агенцията по храните. „Това не означава нищо, коя е тази държава, все едно – произведено в махалата в Ихтиман”, коментира проф. Моллов. Няма никаква яснота откъде е дошъл подобен продукт, как е допуснат в търговската верига и се озовава на рафта. Храни с етикети на тайландски, без превод на български, както и никаква яснота кой е производителят и какъв е съставът на продукта също са открити по време на проверките в последно време. Оказало се също така, че в магазините се пускат стоки без срок на годност или пък липса на партиден номер, което не позволява да се проследи продуктът. Освен това се правят необичайни преводи на оригиналните етикети, така храни, за които се препоръчва да бъдат да бъдат съхранявани при 0 – 5 градуса, след българската редакция може да се държат на между 4 и 8 градуса. Появяват се и продукти с нови етикети, които се лепят върху старите. Затова от хранителната агенция препоръчват на търговските вериги да приведат в ред системите си за самоконтрол. По този начин подобни парадокси може да бъдат избягвани изобщо, а не да се хващат на щанда.
Затворени цехове бълват по тъмно сирене и близалки
Хранителни продукти, произведени от затворен преди година цех, са били предлагани в търговската мрежа, съобщи вчера проф. Моллов. Инспекторите от агенцията по храните са установили вече няколко случая, при които производствени обекти с възбрана за работа започват да въртят машините нощем и бълват незаконно храни. Механизмът е простичък, цеховете действат след 18 часа, когато приключва работното време на инспекторите, и въртят машини до изгрев-слънце на другия ден, когато отново пускат кепенците. Така на пазара са се появили близалки, сирене и салами. Това е една от причините да се въведе новият механизъм „Контрол 365”, при който ще има дежурни екипи.
Освен след пускането на новия сайт на агенцията, който на практика става потребителски портал, ще бъдат сложени черен и бял списък на производителите. В първия ще попаднат тези, които системно нарушават правилата и законите. Белият списък пък ще се пише и от доволните потребители. За компаниите в хранителната индустрия ще има потребителски и професионален рейтинг, а фирмите, които са издържали много на брой проверки, ще бъдат стимулирани.