По предложение на ДПС пък днес няма да се проведе редовният парламентарен контрол, за да продължат дебатите по бюджета за следващата година. При повторен опит в 9:40 часа Народното събрание събра минималния кворум от 121 депутати и заседанието започна. Мнозинството отхвърли предложението на ГЕРБ за изслушване на премиера Орешарски за проекта "Южен поток". Така започна гледането на искането за освобождаването на заместник-председателя на Народното събрание.
Ако ние тупкаме топката, вие влизате направо с бутонките, каза пък депутатът от ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева, обръщайки се към Мая Манолова.
„Понякога думите удрят много по-силно от каквато и да е груба сила. Уважението изисква взаимност. Когато загубим чувствителността към хората, може и 20 мандата да сме тук, но това не стига. Последните две заседания, водни от г-жа Манолова, преминаха всякаква граници, преминаха парламентарната етика. Тя премина към тоталитарни методи на управление. Превишаването на правата и погазването на правилника се превърнаха в нейна запазена мярка", заяви Караянчева.
„Съвсем умишлено бе потъпкан дебатът за бюджета. Не беше дадена възможност да представим предложения, да се направи конструктивен дебат. Г-жа Манолова ограничи достъпа на опозицията до парламентарната трибуна и си позволи да осъществи нашите изказвания като неприемливи", добави тя.
„Демокрацията не е куфар, който може да бъде скрит в килера. Нямате право на посегателство срещу демократичността. Затова настояваме за оставка и няма да си затваряме очите за потъпкването на конституционните норми. Тук сме не за да се развличаме, да проявяваме и имитираме активност, тук сме, въпреки вас, защото така искат нашите избиратели. Няма да спрем да казваме тяхното мнение, да им разказваме какво се случва в този парламент, как шепа депутати са пазени от една дузина полицаи, как парламентът е превърнат в едно ограждение, в което на никой от моите колеги не му е приятно да работи", каза още Цвета Караянчева.
„Г-жо Манолова, не ви отива да се правите на последна инстанция. Вие се държите като шопа, който казал: „Има само две мнения - грешното и моето". Стана виден вашият стремеж да заглушите чуждо мнение. Отнемате думата или въобще не я давате, прекъсвате, цензурирате", обясни тя.
„Парламентът не ви е бащиния, нито постът ви е даден гратис. Шест месеца парламентът тотално се разминава с дневния ред на обществото. Пречи ви опозицията, пречат ви протестиращите. ПГ на ГЕРБ настоява г-жа Манолова да бъде отзована като заместник-председател на парламента заради грубо еднолично нарушаване на правилника и суспендиране на парламентаризма", посочи депутатът Цвета Караянчева.
Мая Манолова е нашето мъжко момиче, което никак не се шегува, каза депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев в дебатите по исканото от ГЕРБ предсрочно отстраняване на зам.-председателя на парламента.
„Почти цяла минута ми отне да се запозная с мотивите на искането. След поредицата от вотове, сега продължавате тази процедура и с Народното събрание - първо искахте оставката на Михаил Миков, сега на Мая Манолова. Моля ви, г-н Имамов, да се подготвяте и вие. Моля само да му оставите поне един месец, за да подготвите такава сериозна кавалкада от аргументи", коментира Курумбашев.
„Няколко пъти използвате в мотивите думата „грубо". Аз не съм виждал Мая Манолова с палка или с камшик, поне не в пленарна зала. Тук са използвани и думи като - нарушенията се увеличават ескалационно. Колеги, кои неща се намаляват ескалационно?", попита с усмивка депутатът.
„Прави ми впечатление, че след като ползвате алитерацията, достигате до извода, че г-жа Мая Манолова води „политическа борба от сталинградски тип". Хубаво е да се научите да правите разлика между Сталин и Сталинград. Моля да правите разлика! Това е като разликата между цар и Цариград. Сталинградската битка е битка за учебник и всички, които са участвали в нея, дават обратната точка във Втората световна война", подчерта депутатът.
„В подписите под искането липсва името на този, на който не трябва да споменаваме името, на вожда и учителя на българския народ, затова и аз няма да го спомена", заяви Курумбашев.
„Мая Манолова е трети мандат народен представител. Един парламентарист не се изгражда нито за една година, нито за един мандат. Мая Манолова е нашето мъжко момиче, което никак не се шегува. Бих казал подобни думи само за още една дама в нашата парламентарна група, ако ме разбирате г-жо Нинова", посочи Курумбашев.
„Изразявам категоричната подкрепа на нашата парламентарна група за Мая Манолова и моля да изразите това с вашите аплодисменти", призова Курумбашев. След това изказване депутатите от Коалиция за България и ДПС станаха на крака и започнаха да ръкопляскат.
Данаил Кирилов от ГЕРБ пък отговори: „Правим разлика между сталински и сталинградски тип. Погледнете в какъв парламент работим, погледнете огражденията около него.
Грубата сила не винаги е физическа. Грубата сила е груба, защото превишава нормата на търпимост". Кирилов посочи, че не може да остава усещането за нарушени права, за прекъснат и потъпкан диалог.
От оставката на Мая Манолова ще спечели рейтингът на парламента, пък твърди депутатът от ГЕРБ Галя Захариева.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова заяви: „В последните месеци на 2013 г. не стихват протестите срещу управлението на Тройната коалиция - управление, станало възможно благодарение на безпрецедентната компроматна война, манипулация, извършена от един партиен функционер, който заслужи поста си зам.-председател на Народното събрание поради факта, че осигури скалъпен донос срещу безспорния победител в изборната надпревара. Много отдавана на гражданите стана ясно, че няма друга причина г-жа Манолова да заеме това място и да получи поста заместник-председател на Народното събрание. Г-жа Манолова никак добре не се справя. Това е без всякакво съмнение. Може би, г-жо Манолова, все още имате шанс да надминете един друг заместник-председател на Народното събрание, който вече не е до вас, който може да бъде надминат евентуално само с трансфери към чужди банки и пране на пари".
Мая, търсят ти сметка за Костинброд, заяви пък лидерът на ДПС Лютви Местан при дебатите по искането за предсрочно освобождаване на заместник-председателя на парламента Мая Манолова.
„Това, че думите тежат по грубата сила, вносителите усетиха от изказването на г-н Курумбашев. Ние ценим думите и затова няма да ги хабим, за да влезем в абсолютно измислен сценарий на опозицията. Мая Манолова е точният човек на точното място в 42-то Народно събрание. Тя не се нуждае от защита, професионализъм, опит. Тя е парламентарист отвсякъде", посочи Местан.
„Тя е обект на атака не заради тези измислени мотиви, друга е причината. Мая, търсят ти сметка за Костинброд. Това е жлъчно отмъщение, което обаче няма да се получи", заяви Лютви Местан.
„Странният микс между поетическия талант на Деса Поетеса от „Шоуто на Слави" и странния синтаксис на някои бивши министри ще остане в 42-то Народно събрание като срам за парламентаризма. ДПС ще гласува против това искане", подчерта председателят на ДПС.
Като излязат г-жа Десислава Атанасова и Станислав Иванов, моментално натискам червеното копче, каза депутатът от ПГ на Коалиция за България Георги Мърков.
„Вчера наблюдавах цял ден ситуацията в Народното събрание. Аз съм световен олимпийски шампион. За да постигнеш големи успехи, трябва да имаш много здрава психика и добродетели. Като наблюдавах какво прави Мая Манолова, ме хвана яд на нея. Тя беше с изключителна психика, изключително добронамерена и много толерантна. Вие какво ли не направихте с нея - скачахте й по главата, лично я обиждахте", добави Мърков.
Депутатът от ПГ на Коалиция за България Филип Попов заяви: „Правилникът гласи, че председателят и заместник-председателите могат да бъдат предсрочно освободени по писмено искане на най-малко една-трета от народните представители, когато има системно нарушаване на правата или системно неизпълняване. Кое е ситемното? Може би системен опит за ескалация на напрежение. Тези истерични крясъци на безпомощност срещу заместник-председателя мисля да окачествя с една дума, пред която немеят българките филолози и преводачи - шменти-капели".
Излъчете вашия зам.-председател в ръководството на парламента, ако сте искрени в желанието си да участвате в демокрацията, а не да я бламирате. С тези думи председателят на Народното събрание Михаил Миков се обърна към депутатите от ГЕРБ.
„Няма друго Народно събрание, чието ръководство да е от трима души, и което работи под безпрецедентен натиск, вътре и вън от пленарната зала. Ако цените авторитета на Народното събрание, излъчете човек в ръководство, за да е сигурно, че уважавате принципите на Конституцията и парламентаризма", заяви Миков. Според него мотивите на вносителите на искането звучат декларативно.
„По-голямата част от народните представители не искат и нямат право от възложения им ангажимент от избирателите НС да не функционира", заяви Миков. „С какво работата на Мая Манолова нарушава конституционно установения модел на държавата?", попита той.
По думите на Миков, Манолова е отворила максимално вратите на НС за гражданите.
И аз, и г-жа Манолова, и проф. Имамов имаме и друг дълг - да не допускаме процедурната подмяна на демокрацията. И аз, и заместниците в ръководството, може би не сме достатъчно категорични по този език, който се чува в пленарната зала, може би трябва по-категорично да наказваме. Но очевидно ние разбираме демокрацията по друг начин, че всеки трябва да има самоцензура", заяви председателя на парламента.
„Искането е ситуативно. То е употреба на една тежка процедурна мярка, изискващо по-високо мнозинство за приемане на решение. Стабилността на ръководството на НС е част от стабилността на НС. Смятам, че не може с формата да се подменя съдържанието. Не може постоянно с различни форми, свързани с процедурата, да се дестабилизира асамблеята. Излъчете вашия зам.-председател в ръководството, ако сте искрени в желанието си да участвате в демокрацията, а не да я бламирате", каза още Михаил Миков.
Бързате бюджетът да мине, тогава защо не побързахте за това, че 6 и повече месеца има писане на свещено писание, наречено Избирателен кодекс, каза пък депутатът от ГЕРБ Александър Ненков.
„Хората искат прости неща - нови избори, които вие не искате, и нови правила, по които да се правят избори. Нали отворихте парламента да правите дискусии? Шест месеца по-късно нищо не става, а бюджета искате да приемем за един-два дни. Манолова, да си подадете оставката и да се лишите от чувството си за безпогрешност и да дадете пример, че когато някой не си изпълнява функциите, да има достойнството и честта да се оттегли", призова Ненков.