Промените в тях засягат сериозно обучението по история и най-вече българската история, която в гимназиален курс е сведена до минимум. Предметът История задължително ще се изучава само до 10 клас, а в 11 и 12 клас той ще е под формата на профилирана подготовка.
Според новите програми по история в своята цялост българската история ще бъде изучавана единствено в 6 и 7 клас. В горен курс липсва самостоятелен цикъл история на България, а родната история в 8, 9 и 10 клас ще се учи епизодично на фона на световната, без възможност за придобиване на цялостна представа за миналото ни. Още по-странен е фактът, че в 12 клас (профилирана подготовка) българската история едва се прокрадва сред теми като: синдикално движение, хипи движение, феминизъм, олимпийско движение, история на ЕС и т.н.
С отворено писмо изпратено до Moreto.net учителите по история от област Варна биха искали да дадат гласност на промените, а също и на несъгласието си с тях. Те смятат, че изучаването на родна история не бива да бъде неглижирано.
Представяме ви писмото без редакторска намеса:
"До експертите, подготвили новите програми по история
Отворено писмо на учителите по история от област Варна:
„О, неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин …”
Започваме с гневния изблик на Паисий, защото и ние – учителите по история – сме гневни. Гневни сме от поредната реформа в българското училище, която, макар и украсена със звездите на Европа и щедро финансирана от Европейския социален фонд, е също толкова необмислена и без ясна перспектива, колкото и предишните. И все пак, ако предходните опити за промяна пропиляха единствено време и обществена енергия, то настоящата е на път да унищожи добрите традиции на българското историческо образование – способността му да поддържа жив българския дух.
С нашето писмо искаме да алармираме обществеността: че според новите програми по история в своята цялост българската история ще бъде изучавана единствено в 6. и 7. клас; че в горен курс липсва самостоятелен цикъл история на България; че родната история в 8., 9. и 10. клас ще се учи епизодично на фона на световната история, без възможност за придобиване на цялостна представа за миналото ни. Противно на всяка национално отговорна логика предметът История липсва в задължителната програма за 11. и 12. клас, а в предвидените теми за профилирана подготовка българската история е опасно неглижирана. Например в последния гимназиален клас учебното съдържание се фокусира върху темите: феминизъм, хипи поколение, олимпийско движение, синдикално движение, права на човека, история на ЕС и т.н.
Без да отричаме необходимостта от многоперспективност на историческото познание, ние бихме искали да напомним, че патриотичното възпитание не е отживелица. Много държави, в това число Германия, Франция, Русия, Гърция, култивират патриотични чувства у младите граждани на своите страни от най-ранна училищна възраст. Днес, когато Европа вижда своето бъдеще в обединението на силите за един по-добър, по-справедлив и по-богат свят, осъзнатата национална идентичност, съхранената самобитност и живото родолюбиво чувство не са пречка, а условие за успешна европейска интеграция.
И когато сега задаваме въпроса: „Нужно ли е в днешно време да изучаваме българска история?”, всъщност крещим – „Искаме ли да сме българи?”.
Ние, учителите по история, настояваме за:
Незабавно спиране на въвеждането на новите програми по история;
Сериозна и прозрачна общонационална дискусия, в която да се включат не само експерти от МОН, но и учители, учени, журналисти, общественици, граждани – всички, на които не им е безразлично какво ще стане с нацията ни;
Предметът История да продължи да се изучава през целия гимназиален курс на обучение;
Връщане на досега съществуващия самостоятелен курс по българска история в гимназиален етап на обучение;
Профилираната подготовка в 11. и 12. клас да предвиди минимум 70% теми по родна история (вкл. и регионална).
Във време, в което славните битки са заменени със задкулисни политически игри, а честта се купува, паметта за общото историческо минало укрепва достойнството и националното самочувствие на българския народ. Осъзнатото родолюбиво чувство е това, което развива у младите българи усещането за национална значимост – за да спрем отродяването, за да противостоим на опасността да изчезнем от картата на Европа, за да се съхраним, за да ни има.
Народ, който не познава миналото си, няма бъдеще."
Учители по история от област Варна
(следват подписите на 36 учители по история)