Първият законопроект е с вносители председателят на здравната комисия Нигяр Джафер и депутатът от Коалиция за България Емил Райнов. В него се предвижда създаване на Експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти към Изпълнителната агенция по лекарствата. Той ще включва представители на Българския фармацевтичен съюз, на фармацевтичните факултети на висшите медицински училища, като и представител на Комисията по професионална етика към Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз. Дейността на експертния съвет ще подпомогне и подобри дейността по издаване на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти, смятат вносителите. Предвижда се Съветът да разработва национални критерии за осигуряване на равномерен достъп до лекарствени продукти, които да се предлагат на министъра на здравеопазването за утвърждаване.
С промените се цели въвеждане на механизъм за мониториране на паралелния износ на лекарствените продукти, който не би нарушил принципа на свободно движение на стоки и услуги в Европейския съюз, но същевременно би дал възможност на компетентните институции да се намесят в случай на установен дефицит на определен лекарствен продукт, което застрашава здравето на населението.
Предвижда се промяна в Закона за здравното осигуряване, имаща за цел постигане на по-ясна редакция на реда за сключване и условията на индивидуалните договори за заплащане на лекарствени продукти по чл. 262, ал. 6, т. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина между директора на РЗОК и притежателите на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти, както и се създава правно основание за обнародването им в „Държавен вестник". Вторият законопроект е с вносител Министерски съвет.
Бившият здравен министър в кабинета на ГЕРБ Десислава Атанасова заяви, че той е дело на правителството на ГЕРБ и отлежава вече 5 месеца. Промените касаят европейска директива. Промените, които се въвеждат с директивата, са резултат от редица инциденти, възникнали в рамките на Европейския съюз, свързани с фармакологичната бдителност. Тези инциденти са обосновали нуждата от автоматично задействаща се процедура на равнището на Съюза при възникването на конкретни въпроси на безопасността, за да се гарантира, че съответният въпрос се проучва и му се търси решение във всички държави членки, в които е разрешен лекарственият продукт, обясни тя.
„Няма министър, който да застане пред Народното събрание и обществото и да заяви лекарствената политика. Въпросът за лекарствоснабдяването засяга не само всички нас, а и всички граждани, неправителствени и пациентски организации. Следва този въпрос да се разглежда в по-голям формат и да има адекватност на взетите мерки от Министерство на здравеопазването", заяви бившият министър на здравеопазването Десислава Атанасова.
„Очаквахме правителството да има ясна стратегия и концепция за това накъде ще върви България по отношение на достъпа до лекарствените продукти", каза Атанасова, но посочи, че инициативата идва от народните представители.
„Многократното напомняне, че едва ли не нашето управление е водило страната към гибел по отношение на лекарствената политика, се оказа поредният спукан балон, който се представяше на общественото мнение. Лекарствените продукти в България по време на управлението на ГЕРБ намалиха своите цени, благодарение на законодателни мерки, които бяха насочени към това. Стигна се до наличието на факта паралелен износ, защото цените на лекарствените продукти вече са най-ниски в ЕС", защити предишното управление депутатът от ГЕРБ.
„Трябва да се въздържим от законопроекта, внесен от ДПС и БСП. Недопустимо е Министерство на здравеопазването да няма становище по този законопроект, а част от здравната администрация да е против този законопроект", добави тя. По думите й създаването на експертен съвет ще бъде допълнителна административна структура, за работата на който ще се заплаща от данъците на всички граждани. „Този съвет ще отговаря за разкриването на аптеки и допълнително ще добави бизнеса като администрация. Следва да се отговори дали това е тезата на правителството относно намаляване на административната тежест за българския бизнес", подчерта Атанасова.
"По време на управлението на ГЕРБ цените на някои лекарства скочиха с 300%", заяви от парламентарната трибуна зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова. „Има хора в тази зала, които по темите лекарства и здравеопазване трябва да мълчат. Над 300% се увеличиха някои лекарства по ваше време. Проблемите в НЗОК, колапсът, до който сте докарали касата и болниците, са заради невъзможността ви да планирате. Провалът в здравеопазването имат конкретни имена и едно от тях е на последния здравен министър. Защо не поискахте вот за здравеопазване? Мълчете и се срамувайте", каза Манолова.
„Не се кичете с чужди брошки. Всички знаем какво се случи с лекарствата и те костваха главата на един ваш министър. По ваше време цените на някои лекарства скочиха 8 пъти. Нищо не направихте за ограничаване на паралелния износ. Не говорете глупости от трибуната на българския парламент", заяви в реплика към Десислава Атанасова Емил Райнов.
„Г-жо Манолова, по-добре не вземайте отношение по темите, които не разбирате. Вашият колега Райнов в мотивите е записал, че предвид най-ниските цени в България през този период се налага да се вземат мерки по отношение на паралелния износ", репликира Десислава Атанасова. „Спрете да се оправдавате с управлението на ГЕРБ, на Пламен Цеков. Това, че сестрата на вашата колежка Илияна Йотова не може да се справя, е видно за всички. Те не подкрепят нито една мярка, която сте предложили. Г-н Райнов, добре е да кажете дали нямате конфликт на интереси", обърна се към управляващите депутатът от ГЕРБ.
„Спорът безспорно стига до там кой колко е компетентен и могат ли юристи да се изказват по лекарствената политика. Аз съм юрист, но аз нямах претенции нито да съм здравен министър, без да съм лекар, нито да чертая лекарствената политика. Питам аз, вие, които сте полкова подготвени, докъде докарахте българското здравеопазване?", опонира Мая Манолова.