Това става ясно от каталога на курсовете по начална и специална военна подготовка, които се предвиждат за младежите от висшите учебни заведения. В интернет страницата на МО е публикуван проект на каталога за обществено обсъждане, което трябва да приключи до 10 ноември.
Паралелно с обучението на студентите се подготвят материалите за военната подготовка на учениците от 9-и и 10-и клас. Уроците на гимназистите тръгват от 1 декември, съобщи миналата седмица министърът на отбраната Ангел Найденов. Условията за връщане на военното обучение са разписани в наредба, приета с постановление на МС през февруари т.г. (Каква е програмата за учениците - вижте долу.)
Обучението на студентите е доброволно и вероятно ще стартира догодина. То ще се провежда само на базата на решение на академичния съвет на висшето училище и на двустранно споразумение с МО.
Окончателният вариант на курсовете ще бъде обявен, след като вузовете направят своите предложения. Парите за обучението се осигуряват от бюджета на МО.
Студентите ще преминават курсове по начална и специална военна подготовка. Само издържалите изпита по начална подготовка могат да запишат курс по специална.
Продължителността на началното обучение е 90 академични часа годишно, или 2 учебни седмици. Специалната подготовка е не по-малко от 90 часа годишно в зависимост от избраната военна специалност.
10 часа от началната подготовка са отделени на строевите хватки с оръжие и без оръжие. Уставът за войсковата служба ще се изучава в продължение на 5 ч. 10 ч са предвидени за теория и практика на физическата подготовка. Най-много часове - 25, се падат на огневата подготовка: изучаване на автомат “Калашников”, ръчни осколъчни гранати, както и на принципите на балистиката.
Върхът на обучението са занятия по стрелба с автомат.
10 ч са планирани за тактическа подготовка, а 6 - за ядрена, химическа и биологическа защита и екология. Лекциите поспасителни и евакуационни дейности са в рамките на 6 ч. Толкова са заделени за оказване на първа медицинска помощ при природни бедствия, аварии и терористични актове. 6 ч ще се изучават инженерно въоръжение и инженерните мини и заряди.
Военните са изчислили, че за началната военна подготовка ще са необходими по 290,40 лв. на човек през неотопляем период и по 385,40 лв. през отопляем. Освен за топлина парите ще се харчат за ток, вода, бензин и боеприпаси. МО обаче не поема храната, тя ще е за сметка на студентите.
Значително по-интересна е специалната военна подготовка.
10 теми са предложени за обсъждане, като всяка се избира по заявка от съответния ВУЗ. Отсега е ясно, че най-много мераклии ще има за огневата подготовка и за обучението по стрелба и безопасното боравене със стрелково оръжие, както и за занятията по оцеляване в екстремни условия.
За огневата подготовка са предвидени 44 часа. Изучават се 7,62-мм автомат “Калашников”, 9-мм пистолет “Макаров”, ръчни осколочни гранати, основи и правила на стрелбата, водене на огън с автомат и пистолет по неподвижни и по появяващи се цели денем и нощем.
Занятията по начална и специална военна подготовка ще се провеждат в Националния военен университет “Васил Левски” - В. Търново, и във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” - Варна.
Най-вероятно обучението ще е през лятото, по време на ваканцията или в началото на семестъра през есента. Едно от условията на военните е младежите да обличат военни униформи, като в свободното време режимът обаче ще е свободен. Който иска, ще излиза в града да се храни или да преспива.
Тъй като няма никаква яснота колко студенти ще се запишат и дали съответното висше училище ще сключи договор с МО, за 2014 г. в бюджета на ведомството са предвидени само около 70-80 хил. лв.Как тогава ще се планират разходите за следващите години, никой не казва.
НОВО ВЪВ ВОЕННОТО ДЕЛО: ДЕЦАТА НЯМА ДА БИЯТ КРАК
Учениците от 9-и и 10-и клас няма да маршируват по време на задължителната военна подготовка, съобщиха от Министерството на отбраната.
Биенето на крак не присъства сред 10-те планирани теми. Освен това в обучението не е предвидено и боравене с калашник, тъй като на непълнолетните (до 18 г.) не може да се дава оръжие.
Военната подготовка на над 120 000 ученици стартира на 1 декември тази година и
ще се изучава по 5
учебни часа годишно
За 9-и клас се набляга на знания, свързани с оцеляване при терористични актове, задължения по отбраната на страната, спасителни и евакуационни дейности, оказване помощ на населението при кризи от военен характер.
В 10-и клас темите са по-специализирани - история и настояще на въоръжените сили, въоръжение и екипировка на военнослужещите, мисии и задачи на армията, военна служба и служба в резерва, както и цели и задачи на резерва на Българската армия.
Заниманията по военна подготовка ще са в часовете на класа, като
на тях задължително ще присъства класният ръководител.
Те ще се провеждат от офицери и сержанти от армията или от цивилни служители от военните окръжия.
Специално за тях от 1 ноември тръгват обучителни семинари във Военната академия “Г. С. Раковски”.
Всички разходи са за сметка на МО. На лекторите се плащат само командировъчни.
Засега най-голям интерес има към действията за оцеляване при терористични актове и към въоръжението и екипировката на военнослужещите.
В часовете ще се набляга и на съвети за действие на децата в екстрени ситуации и при кризи. Ето някои от съветите:
- Учениците непрекъснато да сменят личния си режим.
- Да установят проста сигнална система за опасност, която да споделят само с близки и приятели.
- Да избягват честото минаване пред прозорци и застояването на балконите.
- Унищожавайте лично всички пликове от писма.
- Не позволявайте вашият боклук да стане извор на информация.
- Не влизайте в кола, преди да сте я огледали отвсякъде, дори отдолу.
- Не използвайте една и съща спирка на автобуса.
- Не дръжте ръце в джобовете си и избягвайте едри хора и хора с много багаж.
- Ако непознат ви задържи вратата на асансьора, кажете, че живеете на втория етаж, и не се качвайте.
- Не изпъквайте. Избягвайте публичността. Не харчете големи суми пари!
- Бъдете нащрек за необяснимото отсъствие на местни граждани като ранно предупреждение за възможни терористични действия.