Износът на ток скочи 16 пъти
Понеделник, 7 Октомври 2013 10:14Източник: Стандарт
Износът на ток от България за съседните страни се е увеличил около 16 пъти в края на септември спрямо началото на юни, когато кризата в родната електроенергетика беше в разгара си. Това показват данните на Електроенергийния системен оператор за междусистемните физически потоци на ток между нашата страна и Сърбия, Македония, Гърция, Турция и Румъния. Причините за значителния ръст в износа на ток са комплексни, коментират експертите. От една страна е нараснало потреблението на енергия в съседните на България страни. Но съществен принос има и намаляването на таксата за износ на родна ел.енергия, което стана с предложените от кабинета "Орешарски" промени в Закона за енергетиката. В резултат на по-високия износ се натоварват с работа инсталираните в страната мощности за производство на ток, увеличават се приходите в отделните енергийни компании и в държавния бюджет, а се запазват и работни места.
Точно с колко е нараснал износът може да се види от данните на Електроенергийния системен оператор. Между 18 и 19 ч. на 3 юни например от България към Гърция потокът на ток е бил в размер на 75 мегавата, а към Турция - близо 319 мегавата. В същото време обаче у нас са влезли 105 мегавата от Сърбия и още близо 188 от Румъния. В България обаче не се консумира ток от последните две държави, т.е. голямата част от него е била просто транзитирана през нашата мрежа за потребители в Гърция или Турция. Ако този пренос се извади от общия износ от България се оказва, че страната ни е изнесла едва 100 мегавата за 1 час. Твърде възможно е те да са били и по-малко, тъй като между съседните държави постоянно тече т.нар. междусистемен обмен, който цели да се балансира системата, ако в даден момент има риск от претоварване. Този пренос на енергия обаче не се заплаща, а държавата, която е получила такъв безплатен ток в мрежата си трябва да върне количествата в двуседмичен срок отново без финансов еквивалент, обясняват специалистите. От този момент до 30 септември обаче изнесената ел.енергия от страната ни се е увеличила с над 16 пъти, показват данните на ЕСО. Така миналия понеделник между 18 и 19 ч. България е изнесла за Сърбия над 441 мегаватчаса ток, за Македония - 536, за Гърция - 391, и за Турция - почти 452 мегаватчаса. В същото време в страната ни е влизал ток само от Румъния в размер на почти 201 мегавата. Простата сметка показва, че експортът от България е бил почти 1620 мегаватчаса. В тази цифра също има междусистемен обмен, но като цяло е доста показателна за ръста на износа на ток.
В сравнение с миналата година износът на ток също значително е нараснал. В същия часови интервал на 28 септември 2012 г. (последния работен ден на месеца), износът от страната ни към Сърбия, Македония, Гърция и Турция е възлизал на почти 1560 мегаватчаса. Като от тях се извадят 366 мегаватчаса, влезли у нас от Румъния, нетният износ на енергия от страната е била в размер на почти 1194 мегаватчаса. Което е с около 33% по-малко в сравнение с износа на 30 септември тази година.
Пуснаха търгове за енергия през нощта
Държавните предприятия за производство на ток започват да работят значително по-модерно. Освен, че износът на ток към съседните държави вече се отпуши, на вътрешния пазар започват да се появяват по-атрактивни продукти, каквито в другите страни от ЕС отдавна има. Това разказа за "Стандарт" председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов. През последните няколко месеца АЕЦ "Козлодуй" е направил няколко търга за свободния пазар на ток за определени часови периоди. Единият е бил за часовия интервал от 22 ч до 6 ч. С другия пък централата е търсила клиенти за свободната си енергия, произвеждана извън пиковото потребление в светлата част на денонощието - между 9 и 17 ч, разказва Стаменов. "Това е много добре за пазара, тъй като реално представлява развитие, а и подобни търгове се правят за първи път у нас", коментира той. Освен това цената на електроенергията е била добра - 1 мегаватчас се е продавал за 55-56 лв.
Подобна инициатива е имал и другия голям доставчик на ток за родната индустрия - държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Там обаче засега търг е имало само за нощен ток, но цената също е била добра като от АЕЦ "Козлодуй".
Появата на такива търгове е добър сигнал за индустрията и за пазара, който обаче все още има накъде да се либерализира. Добре е и за централите, тъй като по този начин те успяват да работят денонощно без да се налага да намаляват мощности или да спират блокове, както се случваше по време на кризата с потреблението през пролетта, обяснява председателят на БФИЕК. И допълва, че подобни действия струват много скъпо, независимо дали става въпрос за АЕЦ "Козлодуй" или за ТЕЦ "Марица-изток 2".
Цехове плащат до 3 фактури
До 3 фактури на месец за използвания ток ще получават от октомври хиляди фирми, които използват електроенергия със средно напрежение. Това се налага тъй като от октомври ДКЕВР вече не определя цените на тока средно напрежение и фирмите трябва да си го доставят от свободния пазар, обясни Калина Трифонова от Управителния съвет на "ЕВН България". Първата фактура ще бъде от търговеца на ток и ще включва цената на самата енергия, акциза и добавката "Задължения към обществото". Втората фактура ще бъде от координатора на балансиращата група, в която е включено въпросното предприятие, за регулиране на дисбалансите в потреблението на различните фирми. Третата фактура ще бъде от ЕРП-то и ще включва цената на мрежовата услуга - т.е. разходите за пренос. Възможно е обаче броят на фактурите да намалее. Това може да стане, ако търговецът сключи договор с ЕРП-то да събира от клиента си и сумата за мрежовата услуга, а после да се разплаща с енергото, допълни Трифонова.
От всички фирми, ползващи ток на средно напрежение в Югоизточна България, едва около 35% вече са си избрали търговец, който да им доставя ток. Останалите засега ще продължат да бъдат клиенти на ЕРП-то, но вече в ролята му на доставчик от последна инстанция. За тези предприятия цената на тока ще бъде малко по-висока отколкото за фирмите, които вече са си намерили търговец. Това е изискване на закона, за да се стимулира търговията на свободния пазар. Основната причина повечето фирми да предпочетат да останат клиенти на ЕРП-то е, че са прекалено малки и трудно успяват да си планират консумацията на ток, обясни Калина Трифонова. Излизането на свободния пазар е свързано с доста отговорности от страна на потребителите. Тези, които си намерят търговец, трябва да заявяват какви количества ток ще потребяват в конкретен момент. При дисбаланс обаче ще се плаща допълнително, стана ясно от думите на Золфелнер. Например, за всеки мегаватчас потребена енергия над заявеното количество ще се плаща по 186.31 лв. Ако пък потреблението е с 1 мегаватчас по-малко от заявеното, фирмата ще трябва да плати 28.80 лв. за неизползваната енергия. Не е изключено обаче с времето по-голяма част от фирмите да се обърнат към търговците, смятат експерти. По подобен начин са се развивали нещата в почти всички страни, където дадена група преминава от регулирани към свободно договаряни цени на енергията. И в момента в България има фирми, при които нещата не са съвсем ясни. Например такива, които още преди 1 октомври са си намерили търговец, но по-късно решат да се обърнат към доставчика от последна инстанция, опериращ на тяхна територия. Такива са ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-Про" и НЕК. "Пазарът в това отношение е съвсем млад, има още много да се учи за него и тепърва ще става по-динамичен", твърдят експерти.
|
Коментари |
09:51ч. 8 Октомври 2013 #13 Гларус Но така американците ще са бесни, нали АЕС Гълъбово и другото, да продават точно за 1,4млрд лева годишно, а тези хора си имаха цял кабинет в лицето на ГЕРБ и Костов преди тях, не просто лоби
09:40ч. 8 Октомври 2013 #12 Гларус по-добре да изнасяме евтина, каквато еднствено купуват отвън. Вместо да съкращаваме трудещите се в тецовете, пък и дори от евтината се печели. Ужаса е в това, че преференциалното изкупуване на скъпоструващата зелена, не с търси на международния пазар :)). А и какъв е проб;ема да се рестартира дори АЕЦ козлодуй заедно със 7ми реакто? махащ плоският данък и от там ти капят 1,4млрд лева годишно, без да даваме други при, а само с тези новосъбраните, можем да си сложим и 3те ядрени блока , преди 2025г
16:00ч. 7 Октомври 2013 #11 japavlov Моите коментари са за платената статия на БСП или не е вярно, че се изнася евтината енергия. В момента за сведение сайта на ЕСО, фотоволтаиците произвеждат над 500 MW, това според теб е от моя и твоя джоб или от сърбите джоба. А колкото какво ще се случи до 2030 година, имам едно чувство че ще се променят начините за извличане на енергия.
15:54ч. 7 Октомври 2013 #10 japavlov А тази глупава Германия се отказва от ядрената енергетика. Кой е казал, че ще ни топли зелената енергия? Тя няма да свърши нищо друго освен да източва джоба на потребителя. Естествено, че е нужно да се изграждат нови мощности, но при положение, че имаш средствата или не съм прав, че за данъкоплатеца е непосилна Белене. Не е ли по удобно щом всички искат още повече ядрена енергия, тя да се изгражда на място където вече има изградена инфраструктура за ядрена централа, като това в Козлодуй.
14:08ч. 7 Октомври 2013 #9 Гларус за справки страницата на НЕК
14:08ч. 7 Октомври 2013 #8 Гларус Japalov, от тези 14МВ/ч.. Имаш обаче само 5,5 базова мощност, а подаваната тааква , винаги ще бъде повече от зелените , защото без нея ни климатика лете ще сои пуснеш ако ня няма каъто примес,а зимата 100% ще си на дърва, ако няма ТЕЦ или АЕЦ :) т.е. първо научи каква е разликаат и смисъла между едни мошности и базовите ! Защото % Базови мошности, винги ще е повече подаван от НЕК към крайните потебители. Освен ако някой не инвестира във фотоволтаични централи амам за милиарди, които преобразуват слънчевата енергия в базова щност, такива се планират за 300млрд евро в Африка има и няколко малки в американските пусни, но те са маааааааааааааалко по скъпички :)))))) И още нещо, колкото и да Ви промиват фотоволтаичното лоби на Бойко главите, след затварянето на Козлодуй и всички тецове в България поради амортизация след 2030г, незнам какво ще правим , ако нямаме нови тецове или ядрени мошности , про товва поне 4000мв ПОНЕ !!!!!!!!!!!! Всичко останало е шибан лобизъм,м не руски а нтози на АЕС Корпорация САЩ в частност два АЕЦ-а и няколко техни големи еергийни парка. Които печелят около 1,5млрд годипно от сметките за ток на нас балъците
13:19ч. 7 Октомври 2013 #7 japavlov Според данни на ЕСО (Енергиен системен оператор) инсталираните и разполагаеми мощности в държавата са 13,759 MW максималното потребление за 2012 година е 7,444 MW. Въпроса ми е как според теб мощностите в държавата няма да са достатъчни? Ти знаеш ли, че ако има АЕЦ Белене трябва да бъдат спрени мощности, но нито зелените, нито Мариците 1 и 3 могат да бъдат спрени, защото тяхната енергия е изкупена дори и да не е произведена, демек трябва да бъдат спрени АЕЦ Козлодуй или Марица 2, които произвеждат евтиния ток, а тогава комунягите няма да могат да си пишат платени статии за високия износ.
13:14ч. 7 Октомври 2013 #6 japavlov EZO аз само не успях да разбера как очакваш да да има недостиг на ел енергия в държавата. Поне като ще приказваш глупости проверявай малко данни или ти подават само някакво листче какво да напишеш в интернет.
12:28ч. 7 Октомври 2013 #5 ezo Разбирайте колко спешно трябва да построим Белене... Скоро очаквам статистиката за консумирана енергия през зимата да надмине всякакви рекорди и да обявят недостатъчни мощности за отоплителния сезон.
10:30ч. 7 Октомври 2013 #4 дядо Тиква А парите? За читателя е важно печелим ли от това, колко, каква част влиза в бюджета или по друг начин да облекчава разходите ни. Иначе е просто прехвърляне на едни пари от едни сметки в други, обогатяване на далавераджии и партийни вождове и нищо за нас.
10:25ч. 7 Октомври 2013 #3 Yordan А най-тъжната част от статията е в долната част. С тази си статия Красимир Янков (шефа на БСП област), ни показва колко солидарна с народа е партията майка. Много хубаво ами сега да помислим, тези фирми, които ще потребяват по-скъп ток няма ли да им се увеличат разходите и няма ли те да трябва да се съобразяват с това и да режат други пера, примерно фонд работна заплата или дори работни места, защото ще им е непосилно да осигуряват заплащането на работниците.
10:22ч. 7 Октомври 2013 #2 Yordan Айде сега да направим разбор и да попитаме малко въпроси. На каква цена се продава енергията за износ и на каква цена се продава за потребителите в България? Много е лесно, да се направиш на интересен, когато продаваш най-евтиния ток за чужбина, а зелената енергия остане за вътрешния потребител. Преди нямаше износ, защото енергията от АЕЦ-а беше пускана на вътрешния пазар, а гнидата Орешарски сега го изнася и за да покажа, че не си говоря ей така, защо когато намалиха цената на тока август месец, следващите сметки бяха по високи? Защото потребявахме по скъп ток.
10:17ч. 7 Октомври 2013 #1 Yordan На тази статия от долу защо не се подписахте "Пресцентър БСП"
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|