Дефект
При югоизточен вятър в марината на Златни пясъци влиза вълна и лодките се чупят
Трън
Даляните пречат на плаването въобще, било то с дюшек, сърф или водно колело
- Г-н Братоев, има ли жена, която да си е купувала яхта от Вас?
- Да, Анна Мария от Румъния. Тя е първата жена купувач. Купи си от нас „Ринкер 280“ на цена около 78 000 евро. Това е голяма яхта от най-малкия клас.
- Откога съществува Асоциацията на яхтените пристанища и какво по-специално има в тазгодишното общо събрание?
- Асоциацията е вече на 17 години. Събитието за мен е специално, защото присъстват реални собственици на пристанища. Преди участваха общини и хора на изборни длъжности. Беше като комсомолско събрание. Сега са хора, които дават десетки милиони евро.
- Кои са първите ви задачи?
- Трябва да има национална реклама на българското крайбрежие в аспект яхтинг, подобряване на граничния режим, искаме представителство пред държавните органи, участие в комисии.
- Какви промени настъпиха през последните години в яхтите, които се отдават под наем у нас?
- Сега имам яхта, която струва 6,5 милиона и се отдава под наем от 2 години. Иначе у нас от 21 години се отдават яхти. През 1989 г. купихме яхта „Феърлейн“, която беше суперскъпа за времето си. Купихме я за 127 000 марки и правеше много по-голямо впечатление от тази, която струва сега 6,5 млн. евро.
- Вярна ли е тази статистика, че един яхтстмен харчи колкото 31 туристи?
- Вече са 32-ма. Под харчене се разбират много неща. Голямата яхта, която струва 6,5 милиона евро, мислихме да я ремонтираме за 10 – 15 хиляди евро. Поискахме оферта от турците в Мармарис. Те ни поискаха 20 хиляди. Закарахме я там. До момента ремонтът ни коства 150 000 евро. Тези пари щяха да останат в България, ако имахме съответната инфраструктура и възможности за ремонт. Трябва да сме една крачка преди всички останали.
- Ще продадете ли повече яхти тази година?
- Миналата година аз съм продал яхти за над 7,5 млн. евро. Общо оборотът може би е бил около 30 млн. евро.
- Цените на горивата ще се отразят ли на пазара на яхти?
- Косвено да. Те удрят ползвателите на яхти и някои се отказват. В замяна на това може би ще има бум на ветроходните лодки.
- Колко струва разходка с яхта под наем?
- С ветроходни яхти наемът е между 200 и 600 евро за най-евтините. С моторна са между 500 евро и 3800 евро. Най-скъпата, която предлагаме, е 4800 евро, но става въпрос за 30- метрова яхта.
- Колко проекта за яхтени пристанища има в момента по Черноморието?
- Ние нямаме статистика, защото не участваме в лицензирането им. Знаем, че има планове в Ахтопол, Царево, Несебър, Бяла. Между Каварна и Балчик също има идея, както и в Шабла на границата с Румъния.
- Искате КПП-та на границите?
- На Царево е дебелоочие да няма КПП. Има построена и митница, и КПП, трябва да се сложат няколко души, които да извършват тази услуга. Не е въпрос до пари, защото яхтите ще си плащат. Къде сега да влязат в търговското пристанище в Бургас между зърновози и танкери, и да си навреш малката яхта, и да вземеш контрола. Да не забравяме и борбата с даляните. Те пречат на плаването не само на яхтите, а ако щете, и с дюшек, със сърф и водно колело. Според мен службите, които отговарят, взимат по някоя друга тарга риба и им стига. Че някой щял да умре, много важно. В Созопол пречат и мидените плантации. Не се охраняват, имат някакви знаци, но не е това, което трябва да бъде.
- Кои пристанища в района имат статут на яхтени?
- Златни пясъци. Там статутът съм го направил аз. Това е първата марина в България, но не може да се сравнява с новите на братя Диневи, Созопол и Балчик. На Слънчев ден е прилично пристанището, но е неправилно проектирано и се затлачва. Там могат да застанат 30 яхти. Пристанището е много чисто и подредено. На Св. Константин са дадени много пари, за да бъде построено, а вече 15 години стои недовършено. Трябва малко, но статутът е неизяснен след убийството на Илия Павлов. Ако се даде на западни инвеститори, ще стане прекрасно място, което ще донесе много пари и за прилежащата инфраструктура, която е на грандхотел „Варна“. Ако го подарят, ще спечелят повече пари, отколкото ако го държат в това състояние. На Златни пясъци има много голям потенциал, но не е направено като хората. Има проектантска грешка и при югоизточен вятър в пристанището влиза огромна вълна. Яхтите се чупят. Колонките, които съм слагал през 1989 г., стоят още там. В момента може да събере 50 – 60 максимум. В неподходящо време е трагедия. Като духне вятър от неподходяща посока, вдига вълна, ходихме 10 души да спасяваме лодките.
- Защо не се инвестира там, след като има възвръщаемост?
- Защото собственик на „Златни пясъци“ е Славчо Христов. Какво по напред да направи?
- Какво се случва с пристана на морска гара?
- Имам договор с пристанището. Инвестирам в понтон с 20 – 30 места за яхти. Това е първата птичка. Реших да рискувам. Цената на понтона е 155 000 евро. Ще ги дам и ще видим как действа. Ще има всичко, интернет, ток, вода, дежурна вахтена служба. Ще покаже как трябва да се развива пристанището.