Това предвижда планът за ликвидирането на последствията от аварията в централата, който беше подготвен от компанията-оператор на централата "Токио електрик пауър" (ТЕПКО), а японската държавна комисия за контрол на ядрената енергетикаго одобри тази сряда, предаде Ройтерс.
В края на тази година в централата ще започне извличането на отработеното гориво, съхранявано в специални басейни в сградите на енергоблоковете, предвижда графика в плана. След това ще се извършва подготовка за изваждането на разтопилите се горивни пръти от вътрешността на реакторите. Тази операция е планирана за средата на 2020 г.
От ТЕПКО се подготвят да премахнат 400т силно радиоактивно отработено гориво от повредената сграда на реактора, опасна операция, която няма еквивалент в света.
Повече от 1300 използвани горивни пръти трябва да бъдат премахнати от сградата, която е силно разрушена; радиацията в горивото е равна на 14 000 пъти сумата, отделена от атомната бомба над Хирошима преди 68 години.
Евентуална авария може да доведе до по-лошо бедствие, от това през март 2011 г., според специалисти.
Всеки от горивните пръти тежи 300 кг и е 4.5 метра дълъг.
Само преди броени дни стана ясно, че защитната бариера на централата вече не се справя с изтичането на радиоактивна вода в океана. Нивото на замърсените подземни води под територията на АЕЦ надвишава с 60 см защитните бариери, които са положени в почвата по цялата брегова линия. От ТЕПКО предполагат, че именно това е основната причина за продължаващото изтичане на радиоактивна вода от "Фукушима-1" в океана, чийто обем, по оценка на специалистите, възлиза на около 300 милиона тона дневно.
На 11 март 2011 г. около 15 часа местно време Япония беше разтърсена от земетресение с магнитуд 9 с епицентър дъното на Тихия океан, на десетина километра от североизточното крайбрежие на големия остров Хоншу. След един час гигантска вълна, на места над 20 метра височина, достигна крайбрежието на област Тохоку. По официални данни при природното бедствие загинаха 15 880 души, а 2 694 са в неизвестност. 2 300 души са загинали заради влошаването на условията им на живот като следствие от аварията.
Две години по-късно водолази продължават да издирват тела в морските дълбини. На брега продължават възстановителните работи.