От началото на 2008 г. на територията на община Варна са регистрирани 61 свлачища, 18 от които активни. По техни данни общата им площ в района надхвърля 33 000 декара. Само под и около Варна дремят общо 29 свлачища.
Последният случай бе в района на „Слънчев ден”, където в края на миналата година тръгна свлачището под Дървения мост по пътя за Златни пясъци. „Последните две години нещо започна да става около нас, коментират хората, които живеят в района. Подпочвени води избиват дори и на плитко, а мазите са прогизнали”. В края на ноември м.г. земята над ваканционния комплекс „Слънчев ден” се свлече, погълна част от тротоара и застраши целостта на крайбрежния път. Въпреки укрепителните работи, които бяха извършени от „Геозащита” преди няколко години, се наложи да се вземат необходимите спешни мерки.
„В крайна сметка се оказа, че проблемът се дължи на стари незаконни включвания във ВиК мрежата, които вече са изолирани”, увери главният експерт „Свлачища и укрепване на територии” към общинската инфраструктурна дирекция инж. Олег Колев. Проблемната отсечка с дължина 200 метра беше затворена и то в началото на летния туристически сезон когато движението в района става изключително интензивно. Лятото обаче е и активен строителен сезон, при който често оттук преминават и тежки камиони и механизирана техника, а придружаващите ги вибрации са опасни за изградената укрепителна конструкция и свлачищните процеси като цяло”, коментира инж. Колев. В най-проблемната зона имаше само два застроени имота, а водата на общо 7 парцела беше спряна, за да може да се определи източникът на високите подпочвени води. Взетите проби говореха за питейна вода, като в процеса на ремонтните дейности източниците бяха открити и изолирани. Септичните ями обаче също са фактор за високите нива на подпочвените води, както и наличните в района няколко частни басейни.
Пътят, който поддаде на свлачищнит процеси, има изградена отводнителна система. През 2003 година “Газстроймонтаж - Геосонда” спечели проект за укрепване на свлачище “Слънчев ден” и път І-9 Варна - Златни пясъци на стойност 3,8 млн. евро.
Строителството завърши три години по-късно
като за този период бяха монтирани над 300 пилота и голям брой шахти. Двуредова силова конструкция от пилоти е с дълбочина 15 метра, като част от тях се оголиха около 5 метра в горната си част. Наложи се МРРБ и Междуведомствената комисия по бедствията и авариите да бъдат уведомени своевременно. Така се стигна до получаването на 490 000 лв. от държавния бюджет, с които общината успя да реализира за по-малко от 2 месеца проект за укрепване.
Водят ги на отчет
Всички регистрирани свлачища у нас се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Един от неговите клонове се намира във Варна и по негови данни най-мащабното активизиране на нестабилни земни маси край морето е от 1996-1997 г. северно от Варна. Там панорамният път, който свързваше града със Златни пясъци, на практика изчезна и теренът на вилната зона, разположена от двете му страни, бе променен до неузнаваемост. Постройки на по няколко етажа бяха разрушени и “придвижени” от движението на земните маси на десетки метри в посока към морето. Само през последните 5-6 години в различни свлачища по пътя от Варна към близките курорти са вложени над 20 млн. лв.
Решението е в 56 бетонни колони
„Изградена бе силова конструкция от 56 редуващи се пилота, половината от които са армирани. Те бяха обединени с хоризонтална армирана бетонна греда. Издигната бе и външна подпорна стена”, обясни инж. Колев.
До края на миналата седмица се възстановяваха тротоарите и настилката на крайбрежния път, което позволи отпушването му за движението по него в понеделник.
Пак миналата година се появи проблем и в района на местността Свети Никола край Варна, където в дренажната система, изградена за част от имотите, където се образува свлачище, се събираше между 15 и 20 литра вода в минута в. Направени бяха допълнителни около 50 метра от отводнителната система, които да поемат изтичащата вода, обясни още Колев. Той припомни, че общината инвестира средства, тъй като се притеснява за мостовото съоръжение, което свързва магистралния водопровод Варна-Златни пясъци.
Рекордьорът Трифон Зарезан
Най-голямото свлачище не само край Варна, а по цялото ни Черноморие, е в местността Трифон Зарезан. То прекъсна магистралния път от Варна за Златни пясъци, като с всяка изминала година се разширява и продължава да се плъзга към морето. Така с годините се е превърнало в срамния символ на некадърно и безотговорно управление и атракция само за втрещените от гледката на разрухата чужди туристи. Специалисти твърдят, че тук скоро може да се появи нов остров, тъй като частта на земните маси под водата е повече от 15 декара. Размерът на цялото свлачище пък надхвърля 60 дка, като от 2001 г., когато земните маси в този район се размърдаха, процесите продължават и сега бавно и уверено надолу. През 2005 г. дойде и голямото срутване, което нацепи панорамния път за Златни пясъци и наложи затварянето му за движение. Оттогава до днес всеки си мие ръцете с някой друг, но на практика не е направено нищо.
Специалистите твърдят, че всяка година пропадат по около 2,5 метра, а дълбочината на свлачището е стигнала 50 метра. В същото време ангажираните с укрепването на терена се отказаха след съпротивата на около 60 собственици, в чиито имоти трябваше да се направят отводнителни канавки и да се набият укрепителните пилоти. В доклад на МРРБ бе посочено, че за 2014 година са заложени 7 млн. лв. за извършване на строително-монтажни работи на свлачището и още 5 млн. лв. за следващата година. Предвижда се с тези пари да се построи 400-метрова естакада, която да прескочи проблемната зона.
Три от най-красивите плажове край Варна също са изядени от свлачища. В местността Фичоза край града брегът вече погълнат от свлачище. Заради свлачища са обявени като опасни и плажовете Галата-север и Галата-изток. В понеделник пропадна и пътя, който свързва Варна с близкото до града село Казашко и е една от главните връзки с Индустриалната зона, Пристанищния комплекс Варна-Запад и Промишлената зона в Девня.