- Как Ви изглежда случващото се в България и поведението на новото правителство тук, от Брюксел? Видяхме, че и Станишев, и Орешарски получиха безпрекословна на пръв поглед подкрепа от ПЕС. Вие обаче имате възможност да говорите с много от Вашите колеги от партията на европейските социалисти. Какво е Вашето мнение? Как гледа Брюксел на това, което се случва в България?
- Първо това, което се случва в България, за съжаление, има негативно отражение върху доверието към страната. Доверие, което се изграждаше през последните няколко години, се унищожава за много кратко време. В последните няколко седмици нелогичните и абсолютно необосновани стъпки на българското правителство, подкрепени от мнозинството на БСП, ДПС и парламентарното поведение на „Атака” доведоха до истински срив в имиджа и доверието към България.
- От кой?
- От европейските партии. Много голяма част от европейските партии. Това са не само ЕНП, видяхме реакция от Зелените, имаше реакция от консерваторите, и от самите социалисти видяхме реакции, които бяха доста критични. Самият Ханес Сободан написа доста критични слова в своя блог.
- Да, но той много яростно защити г-н Станишев миналия ден.
- Да, както и г-н Шулц го защитиха. Там политиката е така. Има и някои договорки. Г-н Шулц номинира г-н Станишев за председател на ПЕС. Самият г-н Шулц има амбицията да стане председател на Европейската комисията.
- Т.е. Вие смятате, че тяхната подкрепа не е реална подкрепа, не е плод на реално одобрение на действията на правителството, а е плод на някакви други договорки?
- Разбира се, че е така. Това, което прави българското правителство и в частност БСП, не се харесва и на европейските социалисти. Аз съм говорил и с други мои колеги от Германия, от Франция по темата.
- Какво казват те?
- Те поклащат глава и казват, че такава зависимост на социалистическата партия от една партия като „Атака” е недопустима. Такива назначения на медийни олигарси за шефове на специални служби, призвани да се борят срещу организираната престъпност и корупцията, също е недопустимо и не знам до кога европейските социалисти ще търпят тази политика на БСП и специално на г-н Станишев.
- А смятате ли, че той по някакъв начин може да бъде застрашен на поста си?
- Да! Ако продължи с тези скандални зависимости, които той има – той има зависимост от ДПС, има зависимост и от „Атака”. Ако продължава с тези странни назначения като заместник-министъра на вътрешните работи, например.
- Иван Иванов имате предвид, който е бил член на СИК?
- Като особено скандалното назначаване на г-н Сидеров за шеф на Комисията за борба с корупцията и парламентарната етика. Това е човекът, който в България ще ни казва какво е етично и какво не е. Ако това не е скандално, съизмеримо с назначаването на г-н Пеевски. Между другото това измъкване с грешка - „о, случи се грешка, ние се извиняваме, продължаваме напред, научихме се от грешката” - не господа (или другари социалисти) – това не е грешка! Грешка е наистина да назначиш някой, който няма достатъчно образование или е некомпетентен, или взема някое управленско решение – махаш го и казваш „грешен беше моят избор, ще избера някой друг” . Тяхното не е грешка. То е зъл умисъл за зли намерения от зли хора.
- Г-н Ковачев, задаваме един въпрос често напоследък, ще си позволя да го задам и на Вас. Смятате ли, че тази поредица от назначения, които Вие казахте, че не са грешки, а са съвсем умишлени назначения всъщност наистина ли е възможно въобще да не са помислили каква реакция ще предизвикат?
- Аз мисля, че те все още смятат (като казвам „те”, имам предвид българските социалисти и БСП), че хората по някакъв начин ще се успокоят и колкото и да излизат по площадите, лятото ще дойде с пълна сила, хората ще тръгнат на почивка и нещата ще се успокоят. Това, което не бяха предвидили, е, че в България има едно ново гражданско общество, което не е платеното.
- Има ли нещо общо ГЕРБ с протестите?
- Абсолютно нищо общо няма ГЕРБ с протестите. На тези протести има изключително много хора, които не само че нямат нищо общо с ГЕРБ, а напротив, са критично настроени към ГЕРБ и всякакви заблуди, че ГЕРБ по някакъв начин стоят зад протестите са просто смешни.
- Малко е плашещо това, което може да се случи в България, защото много от хората, които протестират и които не протестират, казват: „Не искаме нито една от тези партии. Искаме рестарт, нова система.” Това, колкото и да звучи добре, е доста опасно, защото ако не знаеш точно как да направиш системата на ново, може да стане още по-лошо. Според Вас може ли да бъде рестартирана системата и какво и е толкова лошото на тази старата система?
- Това е така в смутни времена. Ако се обърнем назад, ще видим, че може да се роди нещо много лошо. По време на Ваймарската република, точно в такива смутни времена с огромна безработица и огромна инфлация идва на власт чрез що-годе парламентарни избори Хитлер. Така че ние трябва да се учим от историята , да я знаем и да внимаваме, като искаме нещо, как то да се случи. В 21 век като част от Европейската цивилизация и споделящи европейските ценности, ние не трябва, както се казва, изхвърляйки водата, да изхвърлим и бебето в реката, и да жертваме демокрацията. Какво имам в предвид – да, за съжаление, българският преход бе белязан от огромна несправедливост, бившите комунисти, преоблекли се само в нова демократична мантия и променили името от комунисти в социалисти, останаха абсолютно същите, тръгнаха напред като приватизираха в своя полза, използваха банковия сектор, за да забогатеят – така наречените „кредитни милионери” през 90-те години и накрая в началото на 2000-та година станаха и европейци. Бяха приети от европейската социалистическа партия, като европейските социалисти, като че ли не си дадоха достатъчно сметка кого точно приемат в своите редици, че те приемат една нереформирана комунистическа партия, сменила само своето име.
- Реална ли е заплахата, има ли изобщо такава вероятност, за която се говори в България, на БСП да му бъде замразено членството в ПЕС, да не говорим за г-н Станишев, ако продължава по същия начин?
- Точно така. Вече бяха изпратени сигнали, че те ще наблюдават ценностите на социалистите да не бъдат жертвени за сметка на ценностите на националистите на г-н Сидеров. Проблем е за европейските социалисти толерирането на едно правителство, независимо, че то е коалиционно с ДПС, от една антиевропейска и националистическа партия.
- Всъщност „Атака” е големият проблем на европейските партньори, нали? Не е ДПС?
- Да, така е. Въпреки че ДПС е също проблем, защото ДПС не са тези трудови честни хора, български граждани от турски произход, а една върхушка, която се опитва да капитализира това положение, монополизирайки вота на тези хора за своя икономическа полза и за огромно съжаление те успяват в последните 20 години. Аз за това смятам, че България трябва да има воля, да се промени избирателния закон – това е мое мнение, не ангажирам нито ГЕРБ, нито никой. Смятам, че за един период от време трябва да има задължително гласуване, където чрез него ще се маргинализират както купеният вот, манипулираният вот, така и вотът за определени партийни ядра, които винаги отиват на избори и които, когато има малко гласуващи определят това кой в България да управлява. Това, което се случи и сега –хората бяха отвратени от изборната кампания, особено от това, което се случи на 11 май, и просто не отидоха да гласуват. Неотивайки да гласуват, те гласуват за партийните ядра на най-сплотените партии, които винаги отиват да гласуват – това са и БСП, и ДПС. По този начин видяхме, че в момента имаме едно правителство, което по-голямата част от гражданите не искат, даже бих казал огромната част. Според Алфа рисърч 80% от българските граждани подкрепят протестите.
- Да, обаче те нямат намерение да си подават оставката.
- Това е така. Господин Станишев обяви, че те нямали намерение да склонят глава или да направят каквито и да било отстъпки, но аз не мисля, че това работи в тяхна полза. По този начин те ще озлобят още повече хората, въпреки че протестът е мирен, въпреки че хората са достатъчно интелигентни и протестират по най- симпатичен начин. Трябва да има някаква светлина в тунела.
- Да, но те казват: „ние няма да си отидем, нека да протестират, те не са против нашата социална политика”
- Това е безумие!
- Какво биха могли да направят хората?
- Аз чувам от време на време представители на социалистическата партия, даже г-н Станишев в чужди медии, да разправя как протестиращите не били против правителството, напротив, те били за реформите и били на улиците срещу връщането на ГЕРБ на власт. Фантастични приказки, които г-н Станиеш или някой около него, неговото ПР обкръжение му измисля.
- Възможно ли е България да се превърне в Германия и да има коалиция между вас и социалистите – между ГЕРБ и социалистите.
- Не! Това не е възможно. Правилно е, че една голяма част от българските граждани не са представени адекватно нито в парламента, още по-малко в правителството и не желаят този кабинет, но аз смятам, че ние като партия център- дясно трябва да останем в този спектър и да търсим консолидация с нашите граждани, които мислят по този начин. Поне на този етап, аз такова нещо не мога да си го представя. На този етап, с това БСП, с този лидер, с тези зависимости и любов към бившата ДС, към номенклатурата на ЦК на БКП и към секретариата на ЦК, няма как да имаме нещо общо.
- Как гледате на това, че господин Борисов протегна ръка към Радан Кънев буквално два часа след избирането му и каза, че е време десните лидери да престанат да търсят врага си в дясно, след което Радан Кънев му отговори „Аз никога няма да се коалирам с ГЕРБ!”.
- Жалко е какво е отговорил г-н Кънев. Ние трябва да протягаме към всички, които искат такава консолидация на център- дясно ръка и да се концентрираме върху нашата основна задача, а това е задкулисието от БСП и ДПС, което в момента ни управлява, да бъде преодоляно, чрез едни нови избоди, преди това чрез промяна на избирателния закон и след това да се направи коалиция в едно ново Народно събрание със сестрински партии.
- Има ли реална опасност нещо, което г-н Борисов също прогнозира преди няколко дни – България да загуби отново еврофондовете, както беше направено отново по времето на Тройната коалиция?
- Да, колкото по-дълго остават на власт г-н Станишев и г-н Местан, толкова по-вероятно е това да се случи.
- А как може да се случи – няма да получим изобщо пари за следващия програмен период или?
- Не, не. Ще получим пари, но ще се забавят. Ние трябва да продължим веднага това, което почна правителството на господин Борисов, това, което подготви г-н Дончев – договорите с Европейската комисията, завършването на новите оперативни програми и да бъдем готови още от началото на другата година да отворим
новите оперативни програми, за да могат българският бизнес, българските общини да кандидатстват веднага.
- Има ли опасност България да остане на последно място по усвояване на европарите?
- Ако няма мобилизация в момента за изплащане максимално бързо на това, което се усвоява, всичко е възможно. Аз нямам последната статистика, знам че на някои от оперативните програми сме по-добре, по селскостопанската не до там добре. Наистина има много въпросителни, но ние не трябва да плачем и да казваме, че ще изостанем, а да работим за това да не се случи и да се разплащаме с бизнеса и с общините.
- Тоест да го обясним кратко и ясно на нашите зрители, България няма шанс да остане без средства за следващия програмен период, който е 2014 – 2020 година?
- Не, няма опасност. Но могат да бъдат забавени, ако не си свършим работата.