Пенсионерите инвалиди са 671 635, но сумите са повече, защото по закон един човек може да взема до 4 инвалидни пенсии едновременно.
Най-много - 503 575, са т.нар. нетрудови инвалидни пенсии, които се дават за увреждане, без човек да има достатъчно трудов стаж, обясни Антоанета Ганчева, шеф на дирекция "Анализ, планиране и прогнози".
Огромният дял от тях са социалните инвалидни - 500 176. Новоотпуснатите през 2012 г. на болни хора с недостатъчен трудов стаж са 3255 - средно по 141 лв.
Добавки за над 70% инвалидност са получили 37 500 души. Сумата е 25% от социалната инвалидна, или 28 лв. Тя се комбинира както с друга инвалидна, така и с основна пенсия за осигурителен стаж и възраст. За това НОИ е дал 300 млн. лв.
Входящият поток не е по-голям в сравнение с предишни години, но не е и по-малък, което формира трайна тенденция към натрупване, коментира експертът.
Инвалидите поради общо заболяване са се увеличили за последните 12 месеца с 27 000 и вече са 363 112. В зависимост от процента увреждане месечната сума, която вземат, е между 201,60 и 246,71.
Причина за увеличаващия се контингент на НОИ е главно системното увеличаване на хората с тежки заболявания, коментират от НОИ. Топлистата на медицинските показания за инвалидизиране оглавяват раковите, психиатричните болести, съдовите увреждания - мозъчни и сърдечни, диабетът и хипертонията.
Възрастта за инвалидизиране непрекъснато пада.
Най-многобройната група от всички е на увредените между 71 и 90% - 450 922-ма. В категорията между 50 и 70% са 160 478, а над - 90% 267 432-ма.
Със затягането на контрола и въвеждането на специални медицински комисии към поделенията на НОИ тенденцията се обръща и миналата година най-много са инвалидите с най-нисък процент намалена работоспособност - съответно с най-ниски пенсии и най-малко произтичащи от тях други екстри - интеграционни добавки, данъчни облекчения, митнически отстъпки за коли, карти за транспорта и др.
През ситото на НОИ през 2012 г. са минали 164 134 решения на ТЕЛК, което е двойно повече в сравнение с 2011-а, каза д-р Николай Томов от НОИ. Под лупата на докторите на института вече попадат всички случаи, за които ТЕЛК е дала над 50% инвалидност. До миналата година те разглеждаха само новоосвидетелстваните и случаите на преминаване към група с по-висок процент инвалидност.
Оказа се, че проблемът е в старите пенсии, замръзнали от години на един и същ процент намалена работоспособност, заяви д-р Томов.
"Идват документи, които още на пръв поглед не отговарят на съответната диагноза, или не са пълни, а с тях човекът е минал 3 преосвидетелствания и вземал пенсия 10 г.", възмущава се специалистът.
Понякога фалшивите данни били очевидни, друг път епикризите и съпътстващите документи били непълни или не потвърждавали диагнозата.
"Не може да дойде диагноза умерена коксартроза например, без да е уточнен градус на свиване и разгъване на тазобедрената става", казва д-р Томов.
Съмнения често будели и телкови решения на конвейер - издадени от една и съща комисия за едни и същи заболявания. Докторите в НОИ автоматично реагирали и при липса на история на заболяването. "Няма как да се възприеме естествено, ако човек никога не е страдал от нищо, не е стъпвал на лекар и изведнъж 3 месеца преди ТЕЛК му се появят 3-4 сериозни заболявания", твърди докторът.
През миналата година НОИ обжалвал 3829 решения на ТЕЛК и отнел пенсиите на 127 души. Първоначално 471 били в трета група, 424-ма във втора и 113- в първа група. По настояване на НОИ Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) свалила процентите и обявила 1 за напълно здрав и 126-има за увредени под 50% - за което не се полага пенсия. В първа и втора група от 537 останали 416. За сравнение през 2011-а обжалваните решения били 1557, а свалените пенсии 165.
Намаляването на процентите в никакъв случай не е тенденциозно, въпреки че става само по документи, убедени са в НОИ. Ако някой има възражения, той обжалва в НЕЛК.
От 9000 жалби там 4600 били обжалвани от НОИ миналата година, а останалите от недоволни граждани, съобщи д-р Кънчо Райчев, шеф на НЕЛК. На последна инстанция споровете се решавали в съда.
Във всяко поделение на НОИ у нас
Работи поне по една медицинска комисия с трима лекари, които са на трудов договор към института. В София са 4, в Пловдив - 3, в Плевен - 2. Въпреки обособяването им като самостоятелна контролна инстанция не може да се разчита само на тях, тъй като те нямат право да коригират процента намалена работоспособност, а само обжалват пред НЕЛК, обясняват от НОИ. Според експертите на института тази порочна практика един да дава парите, а друг да ги харчи увелича риска от злоупотреби.
Работна група с експерти от здравното, социалното министерство, Агенцията за хората с увреждания и неправителствените организации подготвя нова система за освидетелстване вече втора година. Засега единственото сигурно нещо е, че детският ТЕЛК ще бъде обособен. Още не е ясно кой ще контролира ТЕЛК, както и ще бъде ли променена ролята на НОИ.
Увредените: Не можем да се стопим само за да пести държавата
"Колкото и да ни притискат, не може административно да ни направят по-малко, въпреки че се опитват", заяви Веска Събева, шеф на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Тя участва в работната група за промяна на методиката за освидетеслтване.
Най-важното според нея е да се ликвидират медицинските комисии към НОИ и да се върне старият ред, при който лекар от НОИ участваше директно в работата на ТЕЛК. По думите й е абсудно да се режат пенсии и да се намалява процент на увреждане само по документи. Лекарите в НОИ били уплашени от въведените от началото на годината наказания и за да се презастраховат, заковавали по-ниските проценти.
"Три месеца се бави цялата процедура само заради НОИ, тъй като не се спазва задължителният 14-дневен срок", каза тя. Това натоварвало след това и НЕЛК при обжалването. От своя страна тя също не можела да се вмести в задължителните 30 дни.
Настояваме да се премахнат и специализираните ТЕЛК. Сега в страната има само 4 комисии по очни болести, които са затрупани и гледат случаи от 2008 г., каза Събева. Подобна е и ситуацията с комисиите за психиатрични болести - те са само 10. Толкова са и специализираните комисии по белодробни болести. Общите са 72. Няма смисъл от такова обособяване по диагнози, след като практически системата не функционира, категорични са от Националния съвет за хората с увреждания.
Бавенето на решението създава по-малки проблеми за възрастните, тъй като те получават социална пенсия от момента на първото решение и след това вече им се доплаща. За децата проблемът е по-сложен, тъй като те нямат пенсия и от решението на ТЕЛК зависи инвалидното плащане, което преди беше 70% от минималната заплата, а от януари вече е заковано на 189 лв. То се дава само 2 месеца назад и така семейството не получава нищо, въпреки че се нуждае от лекарства и още хиляди неща, каза Събева. От окончателното решение зависят и интеграционните добавки - за телефон, за обучение, за лекарства, за транспорт и балнеосанаториум. С него са свързани и помощите за отопление.
Ще настояваме също ТЕЛК да е на подчинение на НЕЛК, която пък е към здравното министерство, за да има единна структура с ясна йерархия и отговорности. Сега всяка териториална комисия е към различно здравно заведение, което пък е самостоятелно търговско дружество.
До средата на годината ще бъде готов регистърът на хората с увреждания у нас, съобщи шефът на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски. Той ще съдържа информация за броя на децата и възрастните хора с увреждания, за видовете заболявания и социално-икономическия статус на тези хора. Идеята е да се улесни изграждането на социалните услуги, особено свързани със заетостта.