Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Томислав Дончев: Ще бъда щастлив, когато България е толкова богата, че няма нужда от европейски пари

Петък, 16 Ноември 2012 11:38
Източник: EkipNews.bg   
Сн.: БГНЕС
Дори и да има редуциране на бюджета на ЕС за периода 2014 - 2020 година, България вероятно ще получи не по-малко европейски средства, отколкото получава в момента - около 7 милиарда евро за програмния период, казва в интервю за предаването "Под лупа" на ТВ "Европа" министърът по управлението на европейските средства Томислав Дончев. Той смята, че страните в ЕС трябва да намерят компромис по изготвянето на финансовата рамка за следващите 6 години.

ИНТЕРВЮ НА НИКОЛАЙ ЛЕФЕДЖИЕВ

- Във вторник в Брюксел се събраха 15 ръководители на страни от ЕС, които дискутираха политииката на сближаване. Това са средства, с които страните, които са по-изостанали, могат да настигнат другите. Вие участвахте в тази среща. За какво се разбрахте?

- Това беше среща на т.нар. клуб “Приятели на кохезията”. Трябва да се каже, че има още един клуб – “Приятели на по-доброто харчене”, в който пък членуват страните – нетни донори в ЕС. Това са страните, които внасят най-много в бюджета на ЕС. В момента тече много тежък дебат в ЕС. Дебатът по многогодишната финансова рамка винаги е сложен, но колеги ветерани твърдят, че толкова тежък дебат не е имало. Още преди една година ЕК излезе с предложение за бюджет по многогодишната рамка от 1 трилион и 33 милиарда евро и оттогава чухме много други предложения, предимно за редуциране. Проста е логиката, колкото по-голям е бюджетът, толкова повече пари ще трябва да бъдат внесени. Има предложения за редуциране със 100 милиарда, кипърското председателство предлага съкращения с 50 милиарда. Срещата беше, за да бъдат убедени нетните платци, че политиката на сближаване е важна. Политиката на сближаване обема около една трета от целия бюджет на ЕС – 339 милиарда евро и се прилага във всички, вече 28, страни от ЕС. Но основна част отиват в тези 15. Аргументите, че сме бедни, неподготвени и в периферията и трябва да ни се помогне, не работят. Финансово-икономическата криза изостри дебата и трябват други аргументи.

-  По-прагматични може би…

- Първите аргументи са прагматични, но повечето политици от нетните донори смятат, че това, че някой е беден, не е повод да бъде подпомаган непрекъснато. Аз съм горд, че българската делегация успя да формулира някои от добре работещите аргументи. Министър-председателят беше категоричен, че разбира доводите на нетните платци и желанието им да не плащат повече, отколкото е необходимо, но политиката по сближаването не е хуманитарна помощ за България. Това е инвестиционен процес и тези инвестиции носят полза за българските граждани и българските региони – и България е много чист пример. България има пет европейски транспортни коридори и ако те се реконструират и модернизират, това е от полза за българските граждани, но това са е преките пътища на Европа към Азия и Африка. Когато инвестираме десетки и стотици милиони в околната среда, ние опазваме не само нашата околна среда, но и водите и реките, които отиват при нашите съседи. Формулата на споделените ползи е качественият аргумент, който трябва да бъде употребяван в момента.

-  Приемат ли се тези аргументи?

- Списъкът е много по-дълъг, например с тези пари се отварят нови пазари за фирми от старите страни членки, например при изграждането на инфраструктура – пречиствателни станции, “Дунав мост 2” се строи от испанска фирма и т.н. Ще видим дали тези аргументи са работещи само след седмица, когато има извънреден Европейски съвет и всички много се надяваме да бъде постигнато съгласие. Очевидно всички трябва да превключим в режим на компромис.

- Дали ще останат предвидените средства, защото натискът върху отделните правителства от техните граждани е много силен…

- Имаме различни позиции на различните страни, предложението на ЕК, позицията на Европейския парламент, че предложението на ЕК е възможен минимум и е против всякакви съкращения. Но трябва да сме реалисти и да допуснем, че ще има съкращения. Оттук нататък обаче трябва да си отговорим това редуциране върху кои политики ще рефлектира. Нашата позиция е твърда – ако редукция, тя не трябва да се съсредоточава само върху парите за сближаване. По една проста логика. Европа има нужда от растеж и работни места и политиката по сближаване се сочи като един от основните инструменти за това. Необосновано е точно от политиката на сближаване, основният мотор на растежа, да бъдат правени икономии. България е много интересен пример – една много голяма част от икономическия ръст се дължи на европейските пари. Нас това може да не ни радва много, но партньорите ни се впечатляват, защото това е доказателство, че добре инвестираните европейски средства могат да доведат до растеж.

-  Да, положението в България не е розово, но не изпаднахме в тази крайна ситуация, в която са Гърция, Испания, Португалия…Благодарение на европейските програми.

-  МВФ даде България като положителен пример, че успява да балансира бюджета с помощта на европейските програми. България използва тези пари за инфраструктура и така ограничава бюджетните разходи в тази сфера и запазва балансиран бюджет. Връзката е пряка.

-  В понеделник тук беше делегация на ЕК и се водиха разговори за това какви ще са приоритетите през следващите 6 години. Какво виждаме ние, какво – те…

- Това са т.нар. технически преговори. Почваме ги в аванс, защото нямаме законодателен пакет, но не можем да чакаме последните месеци на 2013 година и тогава да се подготвяме. ЕК представи своето виждане къде трябва да се насочи европейското финансиране към България – от всички фондове. Делегацията е на високо ниво и ние оставихме колегите да представят списъка с инвестиционните приоритети. Но ние сме длъжни да покажем, че не чакаме ЕК да ни казва от какво имаме нужда. През последната година е хвърлен доста труд, направени са анализи, целеполагане, приоритизиране и след това представихме и ние нашата позиция и ги сравнихме. За радост установихме, че няма значителна разлика, което е белег за нашето израстване.

- Ще останат ли приоритетите, които бяха досега – инфраструктура, благоустрояване?

- България ще запази възможността да усвоява средства за инфраструктура – тук може да коментираме жп сектора, но също и в пътния сектор, във водния, сектор “Отпадъци”. Други акценти са научно-приложните изследвания, малките и следните предприятия, иновацииите – в съответствие със стратегията “Европа 2020”. Други акценти са социалното включване, пазарът на труда, професионалното обучение.

- Ще се запази ли размерът на фондовете – около 7 милиарда досега и ще се намали ли процентът на съфинансиране, както иска правителството, понеже ние сме страна, която спазва фискална дисциплина?

- Все още не говорим за пари. Те ще станат ясни по-нататък. Имаме джентълменско споразумение да не коментираме пари, но дори и при редуциране мисля, че България ще ползва минимум толкова средства, колкото и през текущия програмен период. Разбира се, стремежът ни е те да бъдат повече. По отношение на съфинансирането – каквито и рестрикции да са предприемани, ние никога не сме правили икономии в това отношение. Ние не сме повдигали този въпрос, но на страни, които имат бюджетни проблеми, беше разрешено да намалят процента на съфинансиране. Този въпрос е принципен. Ние считаме, че когато една страна води добра бюджетна политика, тя трябва да има добър стимул. Смятаме, че е лоша политика, когато една страна има бюджетни проблеми, изискванията към нея да се снижават. ЕК има ясна политика за увеличаване на националното съфинансиране, понеже това засилва отговорността и стимулира внимателния избор на сферите на действие.

- Да ви напомня едно ваше изказване, че европейските пари трябва да бъдат адреналин, а не наркотик за България…

- Това е първият програмен период за България, макар че той още не е завършил. Но в момента 95 % от цялата програмна рамка е в действия – договори, проекти, които се изпълняват. Платили сме над 31 %, гоним 5 милиарда плащания и се надявам да продължим да плащаме с добри темпове до 2015 г. През първия период изобщо не би могло да става дума за “наркотична” зависимост”. Лошо би било, ако една държава след няколко програмни периода продължава да ползва среща в същия обем и за същите цели – това означава, че тези средства не постигат необходимия ефект. Може да е странно, но целта на всяка държава от ЕС е да стане такава, че да не ползва такава помощ. Това би означавало, че БВП на България е толкова висок, че тя да няма право на подобна помощ. И мисля, че всички в този момент ще бъдем много щастливи.

Коментари
13:27ч. 16 Ноември 2012 #4
boni
Г-н Дончев елате в реалността
12:07ч. 16 Ноември 2012 #3
summertime
Блажени са вярващите....
12:05ч. 16 Ноември 2012 #2
sea_man
Г-н Дончев, има голяма опасност да си умрете нещастен...!
11:59ч. 16 Ноември 2012 #1
Gevich
Благодарение на Вашето управление, това няма да се случи поне в близките 10 години
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook