- Г-н Базитов, с каква нагласа приемате назначението си за областен управител на Варна?
- Приемам поста с нагласата на един изпитан в общински администрации служител. И тази нова позиция, която ми е възложена от Министерството, в лицето на министър-председателя Бойко Борисов, ме поставя в позицията на човек, който трябва да преработва, да провежда, да утвърждава политиката на държавата на територията на Област Варна. Освен това, да координира усилията на всички местни органи – избираеми и назначаеми, на всички органи, които се занимават с местната политика. Малко по-интересна ще бъде позицията ми, защото досега винаги съм защитавал самостоятелността, вземането на самостоятелни решения, именно защото мястото определя и позицията. И така би трябвало да бъде. Сега, в много голяма степен, моите отговорности ще бъдат свързани с координацията на решенията на общинските съветници и Общинския съвет и на техните действия. Приоритет ще бъде прокарването на държавната политика, която в последните години е насочена към развитието на инфраструктурата, към подобряване на инфраструктурните мероприятия, към проблеми свързани с въпроси за подобряване на здравеопазването, със социалното дело. Няма да подмина и образованието, защото то е едно от приоритетните звена на правителството, а не защото съм отговарял за тези въпроси като зам. кмет. Разбира се, в тази си позиция е много важно да работя за контрола по изпълнение на държавните актове, което е изключително важно и всъщност, е една от основните характеристики на областния управител. Но в никакъв случай няма да използвам самоцелно своите правомощия и правомощията на Областна администрация, за самоцелно вглеждане в някои решения на местните органи. Като цяло са много въпросите, за които отговаря областният управител. Ето сега ни предстои зима и трябва да се заемем сериозно с подготовката за нея. Вече мина едно заседание, предстои и второ... Много важни са нещата, които са свързани с обществения отзвук и създаването на обществени съвети - започнала е една такава процедура от предишния областен управител. Тези обществени съвети дават възможност действията на правителството и действията на областната администрация да стигат до по-широк кръг от предназначените за тези действия лица.
- Имате ли поглед вече върху работата на областната администрация и какво смятате, че трябва да се промени в нея?
- Вече имах среща с целия състав на Областната администрация, това са петдесет човека, държавни служители, чието ръководство, за съжаление, в момента се фокусира само върху мен като областен управител и върху единствения зам. областен управител. Все още няма втори зам. областен управител, нито главен секретар, а това са длъжности, които са изключително важни за координацията на дейността. Свободно е и едно място на директор на дирекция, за което подготвяме конкурс. От тази гледна точка, за ръководители координиращи дейността на съответните служители, Областна администрация е изпразнена и това е един много сериозен проблем, който предстои да разрешим с г-н Манушев.
- Това ли ще бъде първото нещо, с което ще се заемете в качеството си на областен управител на Варна?
- Случиха се някои много интересни неща, съвпадащи с встъпването ми в длъжност. Определям като едно много знаково действие пускането на вода на 56 хилядотонния кораб вчера. Той е трети в историята на новото корабостроене на морската столица. Това е едно работещо явление за Варна, за варненския регион и въобще за страната. Ако в областта на отбраната закупуването на хеликоптери е изключително важно, то за икономиката, за търговията на нашата област, пускането на кораб е също толкова важно. Свързвам това събитие с приоритетите за работата ми. Ще се търси случването точно на такива събития, ще се подкрепят точно такива инициативи, както на частния бизнес, така и на общинските структури, които да показват, че политиката и дейностите на правителството дават резултати. Не трябва да търсим единствено и само негативите. За мен „чашата винаги е наполовина пълна, а не наполовина празна”. Другото знаково за мен събитие, е появяването ми при подписването на Колективния трудов договор между синдикатите и Общинската администрация. Това също го свързвам с едно сътрудничество – да се работи по този начин със социални партньори, да се включват повече хора и да се разчита на подкрепата на организираните структури.
- В каква насока виждате развитието на Варненска област?
- Решенията в тази насока имат изключително голямо значение за икономиката на цялата ни страна. Аз много добре познавам проблемите на Варна, имам поглед и върху ситуацията в другите общини от областта... За националната икономика, морската столица е един развиващ се град и Варненска е област е една добреразвиваща се структура, която се грижи за своите отрасли – транспорт, корабостроене, химическа промишленост, аеропорта, пристанището и т.н. Няма да отмина, разбира се, и културните пластове, които съпътстват развитието на града ни – град с хилядолетна история, през който са минавали много култури, и който оставя своята традиция в европейската структура. Всичко това говори, че имаме основания да заслужим този приз, за който се борим, за Европейска столица на културата през 2019г.
- Ще помогнете ли да наклоним везните в наша полза, в негласната борба за престиж между Варна и Бургас?
- Това зависи много от нас самите и не го казвам, за да прехвърлям отговорността. Може би трябва да консолидираме повече политическите си различия по отношение на нашия град. Към стила на космополитност, характерен за варненци, трябва да включим и способността за самокритика. Тя трябва да бъде в един по-затворен кръг, а когато става въпрос за предпоставките за бъдещи успехи, да ги казваме по-ясно. Аз ще работя за това – да имаме повече самочувствие, да съхраняваме нашите проблеми вътре, а да показваме успехите ни навън. Една такава деятелност би ни помогнала много.