До момента във варненския кризисен център са настанени четири жени с психични проблеми или изоставане в развитието, които са преминали през ада на зверските сексуслуги в бардаци в цяла Европа.
Сред тях е 25-годишна българка с умствена изостаналост. Тя била експлоатирана у нас и в Холандия в рамките на месец февруари тази година. Момичето е дъщеря на родители с увреждания, затънали в мизерия и алкохолизъм. „Те няма как да я опазят и защитят“, коментира Николова. В Холандия сводниците й решили, че не е в състояния да им донесе очакваните пари, независимо от ужасите, за които клиентите си плащали. Затова я пребили почти до смърт и я изхвърлили на улицата. Местните служби поели грижите за момичето. Настанявали я в болница за лечение. „Коремът й е бил буквално черен от побоя, който й е бил нанесен“, разказва Николова. След лечение момичето е доведено до Варна с придружител, тъй като състоянието й не е позволявало да пътува сама. Настанена е в кризисния център в града и специалистите започват да работят с нея. Така научават и за семейството й, и че тя никога не е ходила на училище, че никой никога не й е обръщал внимание. Оказало се, че ако с момичето се поработи малко, тя ще може да се справи с елементарните грижи аз себе си.
Здравият бой – шанс за оцеляване
Колкото и парадоксално да звучи, жестокият побой над момиче, продадено в чужд бардак, понякога е шанс то не само да оцелее, но и да избяга от сексужаса, в който е въвлечено. „Безпомощните момичета – тези с психични заболявания и умствена изостаналост, намират изход от бардаците най-вече по два начина. Или с полицейски акции, или пък лицето е намерено в безпомощно състояние обикновено след тежък инцидент на насилие. Така става обект на съответните здравни и полицейски служби. Това е пътят. Иначе те сами не могат да потърсят помощ“, коментира Анна Николова.
Останалите сексробини или са продадени от родителите си, или пък са се „вързали“ на офертата 50 на 50 от парите за сексуслугите. „Голяма част от жертвите, които са при нас в кризисния център, не са имали достъп до спечелените пари. Някои, които са влезли в схемите на принцип подялба, в началото са получавали обещаното, но впоследствие правилата на сводника се променят и жените не само спират да получават пари, но и задлъжняват“, коментира Николова. В повечето случаи обаче момичетата получават само малка сума на ден, която е достатъчна за цигари и кафе. „Тези пари за храна не стигат умишлено, за да не ядат много и да не пълнеят“, разказва Николова.
Професия сводник – мечтата на мъжете между 15 и 25 г.
Франция предлага на община Варна съвместна програма за усилена работа в ромските общности. Нуждата от това се мотивира с изкривените разбирания на тази общност по отношение проституцията и изобщо продажбата на плът. „Ромите между 15 и 25 години искат да станат сводници, защото тази „работа“ се счита за престижна, а проституцията и трафикът не се считат за престъпление“, коментира д-р Борислав Станчев от отдел „Превенции“ в община Варна. Той посочи, че по същия начин се гледа на износа на деца за просия в Австрия например, както и продажбата на бебета за осиновяване.
По негови сметки най-рискови са семействата, които мигрират към Варна от съседни на града села и дори от вътрешността на страната. Става дума за около 400 души, които или са прогонени от своята общност поради някакви конфликти, или пък са дошли тук, за да избягат от мизерията. Там е работата обаче, че вместо да подобрят положението си, още повече затъват в нищетата и единствената им опция за прехрана е клошарството. През студените месеци най-лесният начин да „спасят“ положението е, като продадат дете.
Работа се очертава и по отношение реинтеграцията на момичетата, които са избягали от своите сводници и са попаднали в кризисния център за жертви на трафик. След работата с лекари, психолози и социални работници следва връщането на жените към нормален живот. За целта обаче трябва да им се намери работа, както и близък, който да ги подкрепя. В този случай родителите на момичетата са неподходящи, тъй като те често са неграмотни, отсъстващи или с изкривени представи.
Насилието в цифри
За първото полугодие на 2012 г. у нас са регистрирани 337 жертви на трафик, от които 296 са жени. Под 18 г. са две момичета, а под 14 г. - 13. За трудова експлоатация са трафикирани 33-ма души, като в тази група масово са мъже. Всички останали са били използвани за проституция. Регистрирани са и 22 бременни жени, които са трафикирани зад граница с цел продажба на бебето.
Във Варна през кризисния център за жертви на трафик са преминали 22 жени на възраст между 20 и 25 години. Използвани са за секс в чужбина – Германия, Франция, Полша, Кипър, Холандия. 18 от жените, с които е работено, са били използвани за сексробини в чужбина. 15 от тях са станали свидетели по образувани досъдебни производства. През настоящата година във Варна са приключили три дела, като присъдите за трафикантите са били 10, 6 и 4 години ефективно лишаване от свобода..