Много е вероятно преди или по време на визитата България да е домакин на бизнес форум, както и на заседание на междуправителствената комисия. В момента върви последното уточняване на документацията преди финализирането на проекта.
При посещението на Путин ще бъде подписан и най-важният документ за изграждането на газопровода "Южен поток" - т.нар. Окончателно инвестиционно решение. То ще отвори вратата към реалното строителство на тръбата на българска територия, а по този начин ще може да тръгне и изграждането на газопровода под Черно море. За целта най-вероятно в делегацията на Путин ще влезе и шефът на "Газпром" Алексей Милер. Той, заедно с изпълнителния директор на "Българския енергиен холдинг" Михаил Андонов, трябва да сложи подписа си под Окончателното инвестиционно решение. Тъй като акционери в проектната компания "Южен поток България" са именно БЕХ и "Газпром".
Ако Окончателното инвестиционно решение бъде прието на 9 ноември, с една седмица ще бъде изпреварен и договореният преди няколко месеца срок. Той беше от изключително значение и за двете страни. За "Газпром" е важно да разполага с документа, за да може да започне реалното строителство на морския участък от "Южен поток". В противен случай руснаците нямаха гаранция, че изграждайки трасето под Черно море, тръбата, която трябва да излезе на нашия бряг около Варна, ще продължи нататък по маршрута към Европа. С подписването на документа се затваря и една от най-напрегнатите страници в руско-българските енергийни проекти. Именно липсата на гаранция, че Окончателното инвестиционно решение ще бъде взето преди края на 2012 г., накара руснаците да забавят договорената още през април отстъпка от 11.1% в цената на газа за България. При сегашното положение не е изключено и по време на визитата на Владимир Путин да получим по-голяма яснота около новия директен договор с "Газпром експорт" за доставка на синьо гориво от 1 януари 2013 г.
След взимането на Окончателно инвестиционно решение проектната компания "Южен поток България" ще може да продължи спокойно останалите дейности, предхождащи строежа на тръбата като уточняване на окончателното трасе, изготвяне на Оценка за въздействие върху околната среда, Подробен устройствен план и накрая договор и поръчка на оборудването, необходимо за реалното строителство. След приключването на всички тези процедури около средата на 2013 г. трябва да бъде направена и първата копка и физическата реализация на проекта да започне, твърдят запознати.