Бизнесът иска инженери с чужди езици
Инженери, които владеят перфектно поне английски, имат професионални компютърни умения и са готови да се учат и развиват непрекъснато. Такива кадри търси бизнесът стана ясно по време на кръгла маса, провела се в ТУ-Варна на тема „Развитието на инженерното образование и предизвикателствата пред науката и бизнеса в началото на XXI век”, организирана по случай 50-годишния юбилей на Техническия университет във Варна.
Инженери, които знаят поне един чужд език, а най-добре 3, в това число руски,
„Не мога да си представя, че ще наема човек без английски поне. А най-добре – английски, немски и руски. Как да го пратя на преговори в Холандия – с преводачка ли? Какво да учат в университета ли? На първо място ги научете на труд. Идват при мен и само питат каква заплата ще получават. Те искат днес и веднага да карат мерцедеса. Кой ги учи така, не знам. Когато дойдат млади инженери при нас, ние отделяме 2-2,5 г. да ги учим. Плащам заплата, инвестирам в тях, година след това вече започвам да разчитам на тях. И тогава те започват да се оглеждат за работа в чужбина“. Това сподели инж. Кольо Колев, създател на Мауер локинг системс. Той призна, че започнал бизнеса си преди 20 г. благодарение на тесни връзки с преподавателите и изследователите на ТУ и лабораториите на ВУЗ-а.
Тежки демографски и финансови проблеми стоят пред висшето образование в България стана ясно на дискусията. През последните 10 г. е започнала масовизация на висшето образование (в различните европейски държави броят на студентите за този период е нараснал между 55 и 90% ), обясни ректорът на ТУ-Варна проф Овид Фархи.
Това доведе до нарастване на институциите, които се занимават с висше образование, както и до проблеми с качеството му.
В България броят на обхванатите във висше образование за последните 20 г. нараснал 2 пъти. Това довело до хаос в специалностите, тъй като липсва информация от какви специалисти има нужда бизнесът. Така допреди няколко години приоритет имаше юридическото образование, сега 25-30% от всички студенти учат икономика без да е ясно ще има ли работа за всички тях.
Все по-малко млади хора в целия свят избират инженерното образование, защото то е много трудно, категоричен беше проф. Михаил Илиев, зам.-ректор ТУ-Русе.
От друга страна броят на завършващите средно образование е намалял 2 пъти през последните 10 години. Така въпреки масовизацията на висшето образование през 2000 г. в България е имало 90 000 кандидат-студенти, а през 2010 - едва 70 000.
За да привличат студенти някои висши учебни заведения стигат до крайности - приемат без изпит или измислят куриозни специалности като Компютърна химия в СУ , даде пример проф. Фархи.
Все по-трудно става и набирането на чужди студенти, които с таксите си помагат за оцеляването на висшето образование у нас. Бюрократични спънки години наред мъчат процедурата за прием. Все по-голям проблем при привличането на чужденци става и остаряващата материална база, която ВУЗ-овете нямат пари да модернизират. „В България финансирането на висшите учебни заведения е между 10 и 20 пъти по-малко отколкото в държавните университети в Европа. В нормални условия издръжката на ТУ-Варна трябва да е 40 млн. евро, а тя е 9 млн. лева. Ако през 2008 издръжката ни беше 2056 лева на студент, то през 2011 тя вече бе 1617, като за много специалности издръжката на 1 студент е по-малка от тази на 1 ученик в средно училище“, заяви проф. Фархи и определи финансовата политика спрямо висшето образование в България като пагубна.
В ТУ-Варна заложили на оптимизацията на работата, за да им стигат парите. Така заплатите във ВУЗ-а са сред най-високите във висшето образование у нас. „Обяснявам на колеги в много други университети системата, с която ние успяхме да работим с по-малко хора, но да даваме по-високи заплати, но не всички са склонни на такива драстични мерки и затова продължават да имат финансови проблеми, докато ние се справяме много добре с издръжката“, обясни ректорът.
За пореден път проф. Фархи разкритикува и абсурдите на въведената през тази година рейтингова система за университетите в България. Двата най-драстични примера са, че критериите отчитат единствено реализацията на младите хора в България, но не и на тези, които като ценни кадри са били наети зад граница като капитаните на ТУ, плаващи под чужд флаг, например. „Освен това системата оценява според броя места в общежития спрямо всички студенти във ВУЗ-а, така ние, които имаме места в общежитията много повече от желаещите и нуждаещите се да живеят там, получаваме ниска оценка, защото много от студентите живеят по домовете си“, обясни той.
Академичните домакини на кръглата маса изслушаха с внимание изискванията и критиките на бизнеса, но също дадоха своите предложения: фирмите да дават стипендии на изявени студенти, за да ги привличат за работа при тях. Хай тек паркове пък може да имат ВУЗ-овете, ако бизнесът им подаде ръка за Публично-частно партньорство.
|
Коментари |
10:58ч. 3 Юли 2012 #9 Виктор Да, прав сте, наистина имам повърхностна представа. Аз съм един най-обикновен инженер и управител на две производствени фирми.
Както и да е, какво разбирате под инженерна фирма?
09:09ч. 3 Юли 2012 #8 Tromto @nestienarka и Виктор
Съжалявам, но явно си имате само най-повърхностна представа, как работи една съвременна инженерна фирма. Първо и основно - "баластният персонал" трябва да бъде сведен до абсолютния минимум - счетоводител и завеждащ отдел "Човешки ресурси". ВСИЧКИ останали трябва да са инженери! Напатил съм се достатъчно от договори, сключени от търговски директори "по професия", които ако и да са могли да водят преговори, то са нямали хаир-хабер от това, за какво всъшност преговарят, защото не са вниквали в дребните, но видими за един инженер детайли, които после за излизали през носа на редовия състав, защото е трябвало да бъдат изпълнени, но време и пари за тях не са били предвидени.
Относно 40-те процента заетост с чисто инженерна работа (т.е., такава по създаване на документи и чертежи) също е точно така. Ако си мислите, че инженерът чертае нещо, подписва се под него и процесът приключва, сте в огромна грешка. Понятия като "ревизия", "изменение", PCM, "owner request", VCD, "interference check", "as built" са нещата, които изяждат останалите 60% от работното време на редовия инженер, без да представляват действително продуктивна дейност от негова страна - това си е чиста "инженерна бюрокрация", без която обаче никой застраховател няма да приеме крайното изделие.
И ВСИЧКО изброено по-горе изисква знаенето на чужди езици. Относно "алчните работодатели" - колко работодатели в СЕРИОЗНИ инженерни фирми познавате? Защото заплатите за инженери с ТАКИВА ПОЗНАНИЯ и квалификация у нас са си съвсем наред.
22:29ч. 2 Юли 2012 #7 port То няма инженери, те говорят за чужд език?
Скоро един "икономист" завършл ВИНС Варна с добра оценка, се чуди що е то платежно и как се попълва!
17:08ч. 2 Юли 2012 #6 nestinarka Подкрепям мнението на Виктор.
Крайно време е длъжностите и професиите да имат своите определени рамки на компетентност.
Не можа работодателите да искат в една длъжност да вместят компетенциите на 2-3.
Разбира се, че инженерът е инженер не за да води преговори.
На преговори въпросният работодател ще изпрати търговския си директор, ако ще и с преводачка, а инженерът е допустимо да бода единствено в ролята на ТЕХНИЧЕСКИ КОНСУЛТАНТ при преговорите.
За всички останали изискуеми от алчните работодатели компетенции, би трябвало да се плащат допълнителни заплати.
15:41ч. 2 Юли 2012 #5 Виктор Tromto, Работата на инженера не е да сключва договори, освен ако не си е подал молбата за търговски представител или търговски директор. Работата на инженера е в производството. Или в проектирането на продукт.
Ако в една фирма има 40% инженерна дейност - трябва да има инженери за тази дейност, а за другите дейности трябват служители със други специалности.
Ако фирмата държи да бъде фирма.
Иначе е пародия на фирма, с пародия на служители, с пародия на производство.
15:24ч. 2 Юли 2012 #4 momo Айде този да си каже колко подготвен е бил когато е завършил университета...и колко езика е знаел ...а и колко е откраднал от ....глухите
15:15ч. 2 Юли 2012 #3 Tromto @Виктор - Да, точно така е! Преди да започне "инженерната работа", всичко трябва да мине през един куп подготвителни дейности, включително преговори с клиенти и подизпълнители, в това число и неформални разговори; после идва оформянето на договорите - уж търговска работа, ама като се пазариш за човекочасове и заплащането им за създаването и оформянето на един куп чертежи, трябва да си наясно и с инженерството и с търговията... После идва "другото" - преразпределянето на ресурсите на фирмата и почти винаги - обучение на персонала за работа с нови стандарти и/или софтуер, които са в 95% от случаите на чужд език. И, както го каза - най-накрая е нещо (около 40% от цялото), което е "чисто инженерство". Останалите усилия отиват за спорове с капризните клиенти и мрънкащите подизпълнители... и пак на техния език :-P
Повярвай ми - ако в една фирма (всякаква - не само инженерна), има само един или двама човека, които знаят необходимите езици, а всички останали разчитат на тях, за да върви работата с чуждестранен клиент, такава фирма в наши дни просто няма шанс (освен ако не е държавно предприятие :-D ).
14:10ч. 2 Юли 2012 #2 totko70 Английски език е задължителният минимум. Без това е немислимо да си инженер. От друга страна бих попитал господина от Мауер Локинг Систем защо научените инженери се оглеждат за работа в чужбина? Обучението на един инженер е скъпо. Може да достигне десетки хиляди евро. Без този разход обаче не може ако се търси развитие на фирмата. Точно по същият начин разхода за заплатата на специалиста е "необходимо зло" (за работодателя) за да остане той във фирмата. Нещата са свързани - или добре обучени и заплатени специалисти и възможност за развитие, или неграмотни и ниско платени служители, застой и вегитиране. Квалифицираният и мотивиран персонал е най-ценния капитал на една компания.
13:50ч. 2 Юли 2012 #1 Виктор "Не мога да си представя, че ще наема човек без английски поне. А най-добре – английски, немски и руски. Как да го пратя на преговори в Холандия – с преводачка ли?" - С такива изисквания трудно ще намери хора.
Аз мислех, че за инженера е инженерната работа, а то било на първо място преводаческата работа, на второ - търговска дейност, на трето - нещо друго и - най-накрая - нещо от инженерната част...
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 22 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 07:29
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. С това решение почивните дни за варненските...
| |
|
23 ноември в историята
Днес, 23 Ноември 2024 06:55
176 г. – Римският император Марк Аврелий отпразнува триумфа си на победител след 8-годишно отсъствие от столицата, през което време ръководи военни операции.
1492 г. – Испанският крал Фернандо I обявява,...
| |
|
Прогноза за времето - 23 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 06:36
Днес температурите ще са между 0 и 3 градуса, по-високи в Югоизточна България. Следобед фронтът ще се изтегли на изток, валежите ще спрат, а облачността ще се разкъса и намалее. Вятърът постепенно ще отслабне,...
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|