Мит било че българските ученици са претоварени
Митът, че българските ученици са изключително натоварени, падна. Българчетата учат малко и почиват много в сравнение с връстниците си от другите държави от Европейския съюз. Това сочи анализ за задължителното учебно време, учебния календар и ваканциите в европейските страни, публикуван от образователната мрежа Eurydice към Европейската комисия за настоящата учебна година, пише "Сега". Средният брой часове на година по задължителните предмети у нас е 687. След нашата страна са само Латвия и Унгария. В Латвия учат до IХ клас и средно на година имат по 674 учебни часа по задължителните предмети. В Унгария, както и в България, средното училище приключва в XII клас и годишно се падат по 667 учебни часа. Извън ЕС най-малко се учи в Хърватия. Там средното образование е до VIII клас включително, а средно на година се падат по 555 часа.
Българските ученици, особено в началното училище, съвсем не се претоварват. Например първолаците прекарват в клас най-малко - само 398 часа на година, което е под часовете в Унгария, Латвия и Хърватия. Броят на уроците за първолаците е два или дори три пъти по-малък в сравнение с тези на връстниците им от Испания (875 часа годишно) и Франция (864 часа за учебна година). Шампиони са в Люксембург, където децата от I до VII клас се обучават по 1008 часа. Само първокласниците в Норвегия учат почти колкото българчетата. Общият брой учебни часове от I до IV клас е 1629, или средно по 407 на година. В по-горните класове учебната натовареност се увеличава и българските ученици се оттласкват от дъното на таблицата. Например обучението в прогимназиалния и гимназиалния курс на българските и унгарските училища включва сходен брой часове. Абитуриентите у нас имат 744 часа на година, докато връстниците им в Унгария - 720. Седмокласниците пък имат по 765 часа годишно, а в Унгария - 694. Гимназистите от Люксембург са отново най-натоварени - програмата от VII до Х клас предвижда по 1014 урока на година. В испанските гимназии се учи по 1050 часа. Във Франция седмокласниците учат 839 часа, но дванадесетокласниците имат най-много часове - общо 1108 за година.
|
Коментари |
16:47ч. 29 Април 2012 #15 zlati Българчетата може и да учат малко, но това е инстинктът на децата за самосъхранение. Едва ли има страна в света, в която учебните програми да не са съобразени с възрастта на децата и учебният ден да продължава 8-9 часа. Целодневното обучение в европейските страни започва в 9 часа и приключва в 15 часа. Немските ученици в 1 клас учат само буквите и т.н. Не правете формални сравнения. Всички закони, които се приемат у нас и уж са с цел качествена промяна, всъщност са формални и не засягат съдържанието на учебните програми, организацията на работа и пр.
А що се касае до учителите, те са такива, каквито са специалистите ни във всички области - нито по-добри, нито по- лоши. И мисля, че трябва да се уважават - на тях сме поверили най-скъпото си - децата, за които те се грижат по цял ден.
14:43ч. 29 Април 2012 #14 BloodRose Ох, СладолеДке, вече не знам дали си за допълнителни уроци или за психодиспансера, не е нормално за толкова време спам из интернет пак да си толквоа неграмотна.....
09:46ч. 29 Април 2012 #13 Гръм Сладолетке, пиле, ти и в неделя трябва да учиш.
07:11ч. 29 Април 2012 #12 sladoletka BloodRose млакни на пача
01:17ч. 29 Април 2012 #11 Una Ch. Само едно ще кажа. В Германия първокласниците нямат учебници. Необходимото за деня се принтира на няколко листа.
Освен неграмотно написаните учебници, друг много важен фактор е липсата на педагози, не на учители, а на педагози. Всеки може да е даскал, но не всеки - педагог. Когато аз бях в гимназията, математичката ни се продаваше за шише водка, учителката по биология искаше да скъса цял клас, защото не се записваха на часни уроци при нея, учителката по литература се интересуваше само от лагери и ваканции, в часовете по немски беше анархия, всички играеха карти. "Англичанката" е можеше да говори правилно на български, камо ли на английски..И това беше в далечната 2002 година...Гимназията, за която говоря е една от реномираните във Варна.
Просто комбинацията от немарливи учители и академичнонаписани учебници прави децата ни това, което са в момента. Александър се е изразил много правилно.
23:07ч. 28 Април 2012 #10 BloodRose Подкрепям Shana! Dimitrova, вие кьорава ли сте (без извинение), че момичето е СТУДЕНТКА и прилично скоро е била в училище? Че е видяла всички мързеливи кретенчета, които само хленчат, че "ма то мн сложнооо" и вкъщи учителите са виновни, че ги тормозят? Всички сме били в училище, всикчи сме учили И вкъщи и сме по-грамотни от децата СЕГА. Учебниците са УЛЕСНЕНИ, като за идиоти са, и те пак се оплакват! Защото съм ги виждал! Д,а и хлапетата, и учебниците! Ако всички вие сте забравили нещата или никога не сте ги знаели и сега не можете да възприемете нещата, това е нормално, защото вече не сте тийнейджъри. Хлапетата имат мозъци като гъби, които мн успешно унищожават. И когато и родителите им започнат да ги подкрепят, става страшно. Хайде сега ме оплюте всички "разбирачи" и "загрижени родители" и вървете да си поглезите децата, защото като останат безработни, с две висши и същевременно неграмотни, пак някой друг ще им е виновен.
22:31ч. 28 Април 2012 #9 many И като връх на безумието - ще ни задължат да ги хеърляме от 5 годишни в машината за създаване на полуграмотници.
22:28ч. 28 Април 2012 #8 many Натоварени са от некадърните учебни програми на МО. Натоварени са от безумно съставените учебници от различни алчни графомани. Не се създава основа са плавно усвояване на знанията. Затова децата ни нямат нито желание, нито възможност за образоване на нормално ниво. Докато неграмотни особи се подвизават в МО, така ще е.
21:14ч. 28 Април 2012 #7 lora9797 много съм съгласна с димитрова страшно съм заинтересована от химията но учебника е просто невъобразим
вие сравнявате учебните часове а някой пита ли се за материала в българия мозъците на юношите се пренатоварват с излишни учебни неща които по нататък нямат приложение нито в живота нито в която и да е била професия
19:22ч. 28 Април 2012 #6 Fierywoman Shana, ти имаш ли ученици, че се изказваш толкова крайно?
Аз подкрепям конемтара на Александър, той е най-точен... според мен.
Вярно е, че децата днес са масово неграмотни, но това не е поради липса на натовареност, а от неграмотно написани учебници и неправилна система на обучение.
18:24ч. 28 Април 2012 #5 Shana Коментарите, които прочетох бяха пълна глупост. Претовареност? Уау!! За това сигурно неграмотността сред учениците е масово явление... Ммдаа..
Учебниците били много обемисти. Глупости. Пример: Учебникът ми по история за шести клас едно време беше дебел колкото на десетокласниците в момента и беше много добре написан. А в сегашните учебници по история на шестокласниците няма да ги коментирам - като детска книжка.
Скъпи "ученици", стига сте си измисляли оправдания защо не ви се учи, а си седнете на задниците и залягайте над уроците. Най-малкото което можете да получите от тези учебници е обща култура, нещо, което не можете да придобиете от Интернет ;) (като се има в предвид за какво го ползвате де).
И най-вече защото сме били "супер претоварените" и "много насилваните да учим", както и "много научените", сега повечето ми колеги в университета не могат да напишат едно изречение свързано, говорят супер просташки и са масово на ликвидации по всички предмети. Да не споменавам, че заради такива преподавателите ни третират като бавноразвиващи се :) . За това в училище трябва да ви гърчат наистина, за да научите поне едни основни понятия :)
17:53ч. 28 Април 2012 #4 Един варненец И в трите коментара преди мен има истина:
1) освен учебни часове, се учи и вкъщи - пишат се домашни и се "зубри"
2) учебните предмети не са малко, а учебниците и учебните "помагала" са много на брой и доста обемисти;
3) материалът е предаден на труднодостъпен за учениците стил
4) това претоварва учениците и води до отчаяние, незаинтересованост, а и до мързел
16:59ч. 28 Април 2012 #3 LadyDi Айде сега да си го кажем, като ще си го казваме. МОРЕТО?! Какви са тия безмислени статии, да си запълвате пространството за това ли пишете? Не става въпрод колко учиш, а какво.... В другите страни децата нямат по 20 предмета като в България... пълни глупости.. само дето ги четох!
16:10ч. 28 Април 2012 #2 E. Georgiev И какво спечелихме всички ние от това, че сте учили и в събота ?! А статията е в голяма степен глупост, или по-точно заглавието е неправилно. Когато се каже, че българските ученици са претоварени се има предвид, че материала, който се преподава е много по-разширен от останалите страни. Това поне е моето мнение. Може и да греша, но се съмнявам. :)
15:15ч. 28 Април 2012 #1 Hunter Претоварени, най-вече от мързел, дървени и грипни ваканции. На времето се учеше и събота.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|