Как правят морски бизнес развитите държави? Купуват нови кораби, експлоатират ги средно 7-8 години, през които съдовете се изплащат, след което ги продават и си купуват пак нови.
Как се прави шипинг в България? Купуваш едно старо корито, наемаш някакъв екипаж и поемаш в открито (Черно) море. Работа - дал Господ. Има за возене много товари - и въглища, и метали. За авторитет можеш да станеш и член на Българската асоциация на корабопритежателите.
Ако корабът потъне, както започна да се случва често, има си застрахователи, които щат не щат плащат. И шапка на тояга. Е, вдига се малко шум в медиите, налагат се малко неприятни срещи с опечалени роднини - но кой ти гледа. Важното е алъш-веришът да върви И той си върви, но за сметка на живота на моряците ни. Докога?
Вчера сутринта потъна български кораб с български екипаж. Това се случва за втори път през последните по-малко от четири години. След 33-годишния "Хера" и нейният набор "Ванеса" целуна дъното. Първият - на Черно, вторият - на Азовско море. Разликата е само, че "Хера" беше построен през 1974 г. в Япония, а "Ванеса" - същата година, само че в "Бедевес шипярд" в Холандия.
Второто съвпадение е, че и двата кораба са собственост на български частни шипинг фирми. Не искам да намеквам каквото и да било, но колкото и да си напрягах паметта, не можах да се сетя кораб на държавното ни параходство "Български морски флот" да е потъвал през последните две-три десетилетия.
И още едно съвпадение - техническото състояние и на "Хера", и на "Ванеса" е следено от една класификационна организация - Български корабен регистър (БКР), който също е в частни ръце.
И още нещо любопитно. Фирмата корабособственик на "Ванеса" - "Стеламар", е регистрирана в Бургас, ул. "Хан Крум" 40, на 4-ия етаж - само етаж под фирмата оператор "Борд Марин". Странно - уставният капитал на корабособственика е само 5000 лв., а на оператора - 400 000 лева. И още оттук нещата започват да понамирисват на гнило.
Две са най-вероятните причини за потъването на "Ванеса", смятат експерти. Едната е разместване на товара, а втората - спиране на машината.
Корабът - 1853 бруто тона, натоварен с метални заготовки за "ПроМет", е отплавал от Бердянск за пристанище Бургас. По принцип отговорност за укрепването на товара носи стифадорът на пристанището. След което той трябва да бъде проверен и приет лично от капитана на кораба.
Приемането се прави на око - ритнеш клина, опънеш въжето - и готово. Колко може да повлияе една човешка сила на една заклинена 5-тонна заготовка например? Разбира се - не колкото мощно клатене и крен от 25-30 градуса при силна къса вълна в открито море.
Не може да се говори за грешка на капитана Мирослав Димитров. Напротив - той е действал повече от решително. Според стари морски вълци най-трудната заповед за един капитан е "Напускай кораба" Защото той трябва да е абсолютно сигурен, че вече няма друг изход. Помним много добре, че точно тази заповед не издаде капитанът на "Хера", което костваше и живота на 19 моряци.
Капитан Димитров е завършил английската в Бургас и корабоводене във Варна през 1989 година, разказват негови приятели. Едър, мощен, здрав мъж, психически изключително уравновесен. Не е от хората, които излишно се правят на смелчаци. Напротив, за него най-ценното нещо е животът на моряците. Затова след като преценил, че надежда няма, е дал заповед за напускане на кораба. Едва ли е допуснал някаква грешка, тъй като бил ерудиран моряк, със солидна практика. Само на "Ванеса" е плавал над 2 години и е познавал добре не само кораба, но и района на плаване.
Самото Азовско море обаче е плитко и много коварно. Дори и не много силен вятър образува опасна къса вълна, която в случая е била 6 бала. Замръзва и се образува ледоход. На 28 февруари 2006 г. по на север - в Приморск, ледовете блокираха за дни нашия кораб "Катя Зет", към който съдбата беше по-благосклонна.
"Ванеса" е под български флаг, поради което неотменно право на нашето транспортно министерство е да поиска да участва в разследването на причините
довели до потъването на кораба. Министър Петър Мутафчиев вече обяви, че е издал заповед за това.
Хубаво би било обаче и друго - министърът веднага да разпореди и да се инспектират всички български частни компании корабособственици. За да се установи как те поддържат корабите си и изобщо как изпълняват буквата и точката на морските конвенции, по които България е страна. И при обследването на потъването на "Ванеса", както и при проверките на корабособствениците да се приложи един от принципите при разследване на авиационни произшествия - да се търсят причините, а не виновните. За да се отстранят и да не губи и в бъдеще своите синове майка България.