Еврокомисарят по икономическата и монетарна политика Оли Рен критикува решението на международната рейтингова агенция „Стандарт енд пуърс” да понижи кредитните рейтинги на девет страни от еврозоната, като заяви, че ходът е нелогичен, след като еврозоната предприема решителни действия за да сложи край на дълговата криза. Други високопоставени официални лица също критикуваха решението, съобщи Би Би Си.
Еврокомисарят по вътрешния пазар Мишел Барние от своя страна заяви, че е изненадан от избора на момент за понижение на кредитните рейтинги на няколко държави точно, когато еврозоната е в процес на затягане на бюджетната си политика, предава АФП .
„Докато правителствата и всички европейски институции работят да се затегне дисциплината в публичните финанси и управлението на валутното обединение, аз съм изненадан, че точно този момент бе избран от агенцията "Стандарт енд пуърс", и тя не взела под внимание скорошния прогрес за основа на оценяването”, заяви Барние.
Реакции имаше и от страна на Австрия.
Правителството заяви, че понижението от страна на „Стандард енд Пуърс” на кредитния й рейтинг от AAA на AA е "неразбираемо" и рискува да подкопае напредъка от последните седмици в преодоляването на кризата в еврозоната.
„Не е ясно кога една от трите американски агенции сама решава да понижи рейтингите на страни от еврозоната или да им даде негативна перспектива”, гласи изявлението на правителството, цитирано от АФП. „Това, което изглежда неразбираемо тук, са нееднаквите критерии за оценяване на различните страни от еврозоната, които преди това са имали рейтинги ААА, въпреки, че решенията са взети в тясно сътрудничество”.
Виена работи интензивно върху бюджетни съкращения. Парламентът прие проектозакон за намаляване на дефицита, а „Муудис” и „Фич” неотдавна потвърдиха кредитния рейтинг на ниво ААА.
Европа затъва в нова криза, след като кредитният рейтинг на Франция и още осем страни в еврозоната бе понижен от рейтинговата агенция „Стандарт енд пуърс”, пише вестник „Гардиън ”.
От „Стандарт енд пуърс” посочват, мерките за строги икономии задълбочават още повече финансовата криза в Европа. След унизителното отнемане на най-високия статус на Франция Германия остана единствената голяма икономика в еврозоната с максимален рейтинг, а това разпали тревогите сред финансовите пазари за евентуалния крах на общата европейска валута.
От Агенцията посочват, че промените в рейтингите на страните в еврозоната са предизвикани основно от недостатъчните политически мерки от страна на лидерите в ЕС за всеобхватно решаване на системните финансови проблеми. В същото време френският финансов министър Франсоа Бароан омаловажи понижаването на рейтинга, като посочи, че „това не е катастрофа”.
Освен поскъпването на френския дълг – поскъпване с един пункт на лихвата на държавния заем, който сега е 1 млрд. евро, банките могат да станат по-сдържани в кредитирането на малкия и среден бизнес, както и на частни лица. Най-вече, понижението на рейтинга на деветте страни отслабва спасителния механизъм на еврозоната, коментира френският вестник „ Паризиен ”.
Кризата в еврозоната навлезе в опасна нова фаза, след като агенцията „Стандарт енд пуърс” понижи кредитния рейтинг на Франция и още осем европейски страни. След тази новина индексите на европейските фондови пазари и единната европейска валута рязко паднаха. Дългосрочният рейтинг на Италия бе понижен с два пункта, както и този на Испания, Португалия и Кипър. Рейтингът на Австрия, Малта, Словакия и Словения бе понижен с един пункт, пише „ Дейли Телеграф ”.
Тази стъпка предизвика враждебната реакция на европейските политици, като се чуха призиви да бъде понижен и рейтингът на Великобритания. Оценката на рейтинговата агенция е в резултат на загубата на доверие в общата европейска валута и в способността на Европейския съюз да спаси затъналите в дългове членове на еврозоната. Британското финансово министерство смята, че евентуален колапс на еврото може да нанесе сериозни поражения върху британската икономика и банковата система, като това ще тласне Великобритания в дълбока рецесия. Тази стъпка на агенцията също така може да удари основния европейски фонд за оказване на помощ, който трябва да подпомага изпадналите във финансови затруднения страни като Гърция и Португалия, коментира изданието.