Г-н Димитров, наскоро във Варна започнаха да действат т.нар. обществени съвети, разкажете ни повече за тяхната дейност?
Идеите на нашите председатели на районните организации са да се създават към съответното кметство обществени съвети. На всички е известно, че в район „Приморски”, вече действа такъв обществен съвет, но по-важното е, това на което искам да акцентирам, е че преди няколко дни се роди такава идея при нас, към групата общински съветници в общинския съвет на ПП ГЕРБ, която е и най-голямата от 16 човека, да се създаде обществен съвет от експерти. Т.е към всяка комисия – здравеопазване, бюджет, архитектура и т.н, да има съответно експерт. Този обществен съвет трябва да се създаде, а освен това има и вече предложения от такива експерти, които желаят на доброволни начела да участват и когато предстои да се разглеждат сериозни, мащабни проекти да се привличат тези експерти, защото ние нямаме във всяка една област такива експерти, да можем да ползваме техните експерти. По този начин групата съветници в Общинския съвет ще много по-добре подготвена, както в съответните комисии, така и в съответните комисии. Всичко това го правим за доброто на Варна.
Всъщност тези обществени съвети ще дават компетентно мнение, по време на обсъждането на даден проект в общинската комисия?
Да, тези експерти ще обсъждат проектите преди тяхното гласуване в съвета.
Г-н Димитров, какво предстои през 2012 година по отношение развитието на Варна?
Разбира се, че предстоят много сериозни неща в тази насока. На първо място сигурно знаете, че кмета на общината е поръчал да се направи един анализ, с който да се посочи една оптимизация на общинската администрация. Това е едно от нещата, което хората желаят и очакват и се надявам, че по този начин нещата ще се развиват в положителна насока – преструктуриране и оптимизация. Освен това, ние имаме огромното желание – първо, най-мащабния проект за Варна пристанището, да започне своята реализация през 2012 година. Мисля, че в това отношение нещата се развиват, много добре, в правилна насока и се надявам, че до догодина ще има концесионер на порта и ще започнем да правим онова, което дълги години жителите на Варна очакват. Това е и един от мащабните проекти за морската столица. Знаете, че и предстои да се решава въпроса с магистрала „Хемус”, със скоростните пътища Варна – Дуранкулак, Шумен – Русе, които ще дадат възможност, решавайки се тяхното построяване, успоредно с концесионирането на пристанището да усилим ефекта. Знаете, че без пътища и да концесионираме пристанището няма да им такъв ефект. Защото ние искаме да увеличим товарооборота на пристанището, което да дава възможност да се доближаваме до Констанца. Освен това, надяваме се, че тази година 2011 ще започнем да решаваме проблема със свлачището „Трифон Зарезан”. Другото нещо, което много амбициозно сме решили да свършим през 2012 година е, решаването на проблема с местата в детските градини.Това са мисля най-основните и мащабни проблеми, които трябва да започнем да решаваме през новата година.
А, по отношение на улиците?
Павел Димитров: Е, разбира се и улиците. Не съм споменавал за градския транспорт, където има спечелен европроект. Чакаме парите, за да започне решаването и на този проблем. В момента тече и сделката, „Градски транспорт” купува „Транстриумф”, като там ще предоставим на гражданите на Варна много по-добра услуга в обществения транспорт. Това е също нещо много мащабно, като се надявам до месец да бъде реализирана тази сделка и да се предостави по-добрата услуга на варненци. Общо взето това са мащабните проекти за Варна. Освен това сме си поставили за цел да създадем една по-стройна организация по отношение на обществените поръчки, за по-голяма прозрачност, които да удовлетворяват варненци, за да могат те да са наясно, за какво става въпрос и наистина поддържането на пътищата и инфраструктурата да се подобрява.
Как оценявате 2011 година?
Разбира се, винаги има какво още да се желае. Дори и да се реализират сега тези мащабни проекти, винаги ще има, какво да се прави – това е прогреса, това е човешкото развитие. Аз мисля, че 2011 година беше сравнително успешна, говоря от наша гледна точка, като политическа сила. Това го показаха местните избори, които доказаха, че хората оценяват нашия труд, като политическа сила и ни дадоха доверие.
За финал на нашия разговор г-н Димитров, нека кажем какво се случва с Общия устройствен план?
Искам да опровергая слуховете и приказките, че още поне година и нещо ще се влачи решаването на този проблем. Аз мисля, че тук до месец-два ще имаме общ устройствен план и във връзка с най-сериозния план във Варна – безработицата, той ще даде възможност да привличаме инвестиции. По този начин ще решаваме и проблема с безработицата, така че това е един от мащабните проекти, който пропуснах в началото да спомена, защото ние вече година и половина работим по този проблем и вече той е пред финализиране. Така, че общия устройствен план ще реши и проблема с безработицата, защото тогава ще привличаме инвеститори.
Благодаря Ви за този разговор г-н Димитров.
И аз благодаря!