По-рано през деня Дарик публикува резюме от петицията, като изрично посочи липсата на конкретни имена, които да застават зад исканията си. В писмото се твърди, че повече от 500 души са се включили в подписката, но нито едно име не е упоменато.
Публикацията разбуни духовете в полицията и прокуратурата в града. В тази връзка Дарик Варна държи да уточни, че публикувайки въпросното писмо, не застава на ничия страна по делото.
Редакцията поднася извинението си на всички, които са се почувствали засегнати от публикацията тази сутрин! Готови сме да дадем трибуна за ответен отговор.
Очакваме също така хората от въпросния инициативен комитет да се идентифицират с имената си.
Припомняме, че Иван Славков е обвиняем за участие в организирана престъпна група за наркоразпространие, склоняване към проституция, пране на пари и трафик на хора. Бившият президент на ФК"Спартак" отговаря пред закона заедно с Янко Колев, Николай Хаджимихайлов, Пейчо Пеев и Свилен Николов.
В прессъобщение от Варненския окръжен съд от 13 септември 2011 г. се казва:
Според обвинителния акт Славков създал групировката през есента на 1996-та година,а другите четирима подсъдими се включвали в дейността й заедно с множество други лица в различни периоди от време до септември 2008-ма година. Организацията е работила по обща схема за получаване на пари от организирана проституция на територията на град Варна, на курортните комплекси и околностите.
В различни периоди от време ръководно участие в нея е вземал и бившият общински съветник Веселин Данов, който след подписано споразумение с прокуратурата изтърпя наказанието си в Затвора. Янко Колев се включил в дейността през пролетта на 2001 година, като ръководил ударните групи, контролиращи проституиращите жени. От есента на 2003 година Свилен Николов поел задължението да получава предаваните от различни лица парични суми, спечелени от проституция, да води точен отчет на парите и да ги отчита нагоре в йерархичната структура. В края на същата година в престъпната група се включили и подсъдимите Пейчо Пеев, който събирал пари от сводниците и Николай Хаджимихайлов, който първоначално отговарял за отчитането на паричните суми, спечелени от проституиращите травестити във Варна.
След лятото на 2004 година и преразпределението на пазара на хероин групировката прибавила към дейността си и търговия с наркотични вещества - хероин, кокаини амфетамини. През 2005 година престъпната организация наброявала близо 80 души, част от които били участници в наказателни бригади. През есента на 2007 година при специализирани полицейски операции във Варна и на "Златни пясъци" били разкрити част от клубовете, където се предлагала женска плът. В хода на мащабното разследване срещу престъпната организация от юни 2008-ма до януари 2009 година на различни места край Варна, по пътя за Добрич, Каменар, Суворово и Кичево били открити и иззети различни оръжия и боеприпаси, принадлежащи на групировката. След приключване на мащабното дознание и предявяване на обвиненията срещу 24-те установени участници в престъпната група.
19 от тях сключиха споразумения с прокуратурата,а съдът одобри различни по размер наказания.Своите присъди изтърпяха общинските съветници Веселин и Христо Данови, Веселин Жеков, Радослав Калчев, Недялко Цвятков, Александър Цанев и други. Пресслужбата на съда припомня, че обвинителният акт по това дело с голяма фактическа и правна сложност бе внесен на 19 юни 2009 година. Заедно с него в съда влязоха 95 тома материали от досъдебното производство,58 от които СРС. Месец по-късно бе насрочено първото заседание по делото, предшествано от други две заседания по искане за изменение на мерките за Славков и Колев.
Многократно даване ход на делото бе предшествано от искания на защитата на подсъдимите за отвод на обвинението и на съдебния състав. Съдебни заседания са били отлагани поради заболяване на подсъдимите, отсъствие на адвокатите им, поради неявяване на допуснати свидетели или поради отказ на служебни защитници да участват в заседанието. За нарушаване на реда в залата, заради демонстриране на неуважение към съда и прекъсване реда на заседанието, съдебният състав наложи множество парични санкции на адвокати, подсъдими и на присъстващи в залата.
Статистиката разкрива, че от образуването на делото до днес са били насрочени общо 28 съдебни заседания в 68 заседателни дни. 56 са свидетелите, призовани по това дело, а 13 са вещите лица. До настоящия момент показания пред съда са дали 50 свидетели и 25 вещи лица, като 12 от тях са били назначени по допълнително допуснати експертизи. Остава да бъдат разпитани още 7свидетели, като 5 от призованите са обявени за общо държавно издирване, а 2-ма са в чужбина.
ВОС направи искане до компетентните власти в Германия за разпит на свидетел чрез видеоконферентна връзка.Германия обаче не разполага с техническа възможност за такава връзка и ще направи необходимото за разпит на свитетелите по делегация. Въпреки огромната фактическа и правна сложност на делото, съдът полага усилия да организира ефективно своята работа.
През последната година се насрочват съдебни заседания буквално всеки месец, включително и по 10 последователни дни, в това число и през съдебната ваканция. Последното е съобразено със ЗСВ, според който през този период се разглеждат наказателни дела, по които има постановени мерки за неотклонение "задържане под стража". По искане на защитата на подсъдимите от месеци наред в заседанията се изслушват всичките 58 тома СРС, от които са останали само 2 тома за слушане. Продължителността на съдебното производство е в резултат и на поведението на страните, които до този момент не са изчерпили правата си да правят нови доказателствени искания. Съдът ще продължи да организира провеждането на процеса с необходимата отговорност и бързина, като спазва всички изисквания на ЗСВ и на ЕКПЧОС.