Напрежението на синдикалния протест ескалира и гражданин припадна пред трибуната, издигната пред парламента. На мястото е била изпратена линейка, оказана му е първа помощ и състоянието му е стабилно.
Протестиращите, тръгнали в лъча на КНСБ, спряха пред сградата на Народното събрание, където заявиха исканията си, а именно да се каже „не” на вдигането на пенсионната възраст и на премахването на класа прослужено време. „Ние сме решителни и свободни. Затова казваме на управляващите, че те имат власт благодарение на нашите гласове”, заявиха още протестиращите.
На плакатите, които носят демонстриращите, са изобразени лицата на депутатите, които внесоха промените за вдигането на пенсионната възраст и надпис „Лицата на позора”. Протестиращите носят и чучело на вицепремиера Симеон Дянков и плакат с надпис: „Дянков вън”. Хората споделят, че не искат оставки, а само разумни действия, без да се орязват правата им. „Живеем на Балканите и все още сме от най-екслоатираните работници с най-ниски заплати, а вдигането на пенсионната възраст още повече ще влошо жизнения стандарт на хората”, заявиха синдикалисти.
Хиляди се включиха и в другия лъч, организиран от КТ „Подкрепа”. Протестиращите призоваваха и минувачите да се включат в шествието им. Лидерът на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев заяви, че лансират осем предложения за подобряване на пенсионната система и според него тази мярка, която се опитват да наложат, води до 21-22 млн. лева икономия. По думите му това не си заслужава на фона на бюджета и страданието на хората. Той обясни още, че ако правителството чуе исканията на протестиращите, те сами ще преосмислят действията си. Според него обаче това ще се случи трудно, тъй като „логиката в тази държава отдавна липсва”. Тренчев сподели, че е виждал много митинги от 1989 г. насам, но за първи път вижда черни знамена, които се спускат от сградата на Българската академия на науките. „Право на премиера Бойко Борисов е да търпи или да махне финансовия министър Симеон Дянков. Това, което ГЕРБ правят и го наричат реформа, ще доведе държавата до крах. Това не е реформа, защото не се гради, а се разваля държавата. Който е тръгнал срещу народа си, не е стигнал далече", каза още Константин Тренчев и допълни, че голямата тайна е, че парите в държавата свършват.
Протестиращите са подготвили декларация, която внесоха в парламента и Министерския съвет. В нея те настояват незабавно да бъдат изтвглени от законопроекта за бюджета всички нормативни изменения относно повишаване на пенсионната възраст. Сред другите искания са да се съхрани доплащането на т.нар. „клас прослужено време”, „който министър Симеон Дянков ни отне”, се подочва в декларацията. В случай, че нашите справедливи искания бъдат отново пренебрегнати и законодателят приеме измененията, двете синдикални организации ще пристъпят към ускорена подготовка на национални ефективни стачни действия. Те се заканват и да призоват действащия и новоизбрания президент да застанат на тяхна страна и да наложат вето на законовите промени.
Протестиращите се заканиха, че ако не се оттегли предложението за вдигане на пенсионната възраст и отнемането на клас прослужено време, КНСБ и КТ "Подкрепа" ще започнат обща национална стачка.
Вдигане на възрастта за пенсиониране с една година за всички категории на труд, което ще стане от 1 януари, ще бъде непосилно за хората, заяви по-рано Валентин Никифоров, председател на националния стачен комитет към КНСБ. „Трябва с четири месеца да се повиши осигурителния стаж и допълнително една година възрастта. Това означава нулева година. С орязване на права ли г-н Дянков иска да стабилизира НОИ”, запита Никифоров.
Заради рязкото вдигане на изисквания стаж за пенсиониране служителите от сектор сигурност също подкрепиха протестната демонстрация. „Вицепремиерът Дянков, поне що се отнася до нас не е представил никакви доказателства защо е неотложна, защо трябва да стане скокообразно, при положение, че миналата година беше решено да става плавно и постепенно. Ние получихме информация след като решението беше взето”, обясни Валентин Попов, председател на синдикалната федерация на служителите в МВР.
Пред Народното събрание излязоха и здравни работници. Тяхното недоволство изрази д-р Десислава Кателиева, председател на асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ, която заяви пред Дарик: „Искахме промяна на категорията труд, а ни увеличиха годините за пенсиониране. Което означава, че не само няма да се пенсионираме по-рано, а ще се пенсионираме по-късно”.
В седмия ден от стачката на железниците работници от БДЖ също ще се включат в протеста пред парламента. Петър Бунев от КНСБ. „Железничарите подкрепят националния протест. Първо, стачката се прави и заради това, което се случва в пенсионната реформа и класа. Второ, ние ще стачкуваме по места и сме призовали свободните от работа да участват в митинга”, заяви Бунев.
Няма политически мотиви в днешния национален протест срещу вдигането на пенсионната възраст - ние искаме промяна на политиката, а не на властта. За това увери по-рано през деня в ефира на Дарик лидера на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев. Според него обаче опитът на управляващите да вдигнат в последния момент възрастта за пенсия с една година и начинът, по който се прави това, със сигурност ще бъде оспорен пред Конституционния съд.
Преди началото на работния ден на депутатите около парламента имаше засилено полицейско присъствие. Полицаи усилено разполагаха метални заграждения около сградата, където заседават народните представители. Заради протестите са въведени редица промени в движението в столицата.