Подобна "новина" от загрижен лекар могат да чуят поне 1000 души в страната дневно. В случая не става дума за бум на пострадалите при катастрофи, а за поредната телефонна измама. Описаният вариант е модификация на популярната схема, че ваш близък е пострадал при пътно произшествие. Оказва се, че това продължава да е най-актуалната схема, която измамниците използват, за да измъкнат по няколко хилядарки от лековерни българи, разказват полицаи, разследващи тези престъпления.
Работещи са и вариантите, при които хитрите измамници се представят за полицаи, следователи или прокурори и съобщават със строг глас, че дъщеря ви е блъснала дете, което бере душа в болница. За да се отърве от проблеми с правосъдието, пак са необходими няколко хилядарки.
Въпреки богатата информация в медиите за този вид престъпления все още има хора, които се хващат на въдицата на мнимите служители на реда и на загрижените лекари.
Измамниците разчитат на няколко елемента от психологическата нагласа на българина, обяснява Веселин Георгиев от сектор "Престъпления против собствеността" в Главна дирекция "Криминална полиция". Най-важният е, че българинът е много привързан към децата си и е готов на всичко за тях. Дори човек да подозира, че става дума за измама, усещането, че детето му има някакъв проблем, надделява и той е готов да действа на минутата, без да се замисля, анализира Георгиев. Такъв случай имало наскоро в Хасково, където възрастна жена била готова да даде 12 000 лева на мошениците. Жената не изключвала варианта това да е измама, но в същия момент не могла да се свърже с дъщеря си.
Мнимите полицаи и прокурори пък разчитат, че хората имат респект към службите за сигурност, особено по-възрастните. По тази причина мошениците звънят по телефона в ранни зори, за да стресират още повече хората, които все още спят.
Другият психологически момент е втълпеното усещане, че човек трябва да даде някой лев, за да си реши проблема, без значение какъв е той.
От подобни "лоши новини" на наш гръб измамниците печелят по 50 000 лева седмично, казват криминалистите. За да имат подобна печалба обаче, е нужно на въдицата им да се хванат поне двама-трима пенсионери. Оказва се, че възрастните хора над 60 г. са най-уязвимата група и те най-често са жертвите.
Затова и измамниците звънят на домашните им телефони между 11 и 17 ч, когато останалите са на работа.
За разлика от преди сега
измамниците
не се задоволяват
с дребни суми
Искат над 10 000, дори над 20 000 лв. Причината е, че хората вече по-трудно се хващат на лъжите им. За да намерят поредната си жертва, мошениците днес въртят минимум 200 телефона. Преди години беше достатъчно да се обадят на 10 души, казва Веселин Георгиев. Понякога една група измамници могат да наберат и 1000 стационарни номера.
В повечето случаи се обаждат на телефони в селата, където пенсионери държат поне 1000-2000 лева у дома. В големите градове по принцип хората не държат пари в брой вкъщи, но измамниците казват, че проблемите могат да се решат и с няколко златни бижута или скъп часовник например.
По оперативни данни 500 души си вадят хляба с този вид престъпление. Криминалисти обаче смятат, че броят им е над 1000.
Почти всичкивече са задържани, имат обвинения, повече от половината са осъждани, но наказанията са или условни, или пробация. Ефективните пък са ниски - до 3 г., рядко до 5. И те продължават да се занимават с измами.
Проблемът е, че в много от случаите някой е извършил 50 престъпления, но могат да се докажат едва 3-4. Стойността пък не е твърде висока, за да може уличеният да получи 10 г. затвор, обясняват криминалистите.
Измамниците са от ромския род бургуджии и живеят в махалите в Горна Оряховица, Павликени, Левски и Ветово, Русенско, както и в още 7-8 села в Северна България. Повечето от тях са в близки или далечни роднински връзки.
Според легендите именно във Ветово се е зародило това престъпление, което през последните години обхвана страната като епидемия.
В началото на 90-те години обаче вместо ваксини за свински грип измамниците предлагаха изгодни сделки с ремъци и лагери или искаха пари за освобождаване на колет със скъпи лекарства, изпратен от чужбина. Днес вече говорят със строг глас и се представят за лекари и полицаи.
Измамите са наследствено престъпление, казват криминалистите. Определят го и като занаят. Сега внуците на онези, които в зората на демокрацията продаваха машинни части, слушат как техните бащи мамят лековерни баби по телефона и се учат, разясняват разследващите.
Измамниците никога не се срещат с жертвите си очи в очи. За да приберат договорените пари, използват мулета. Набират ги по обяви за работа, като се представят за адвокатска кантора, търсеща служители, или някаква фирма, развиваща дейност в страната. Обясняват на бъдещия си служител, че ще трябва да транспортира колети на клиенти. Понякога мулетата са таксиметрови шофьори. Някои бързо разбират, че става въпрос за измами, но тъй като е доходно, не се отказват. Когато вземат парите от жертвата, посредниците влизат в контакт с измамника. Той посочва мястото, на което трябва да се доставят. В повечето случаи пликовете с банкнотите се оставят под камък, до дърво, край билборд или в пощенска кутия.
Измамниците обаче все по-трудно намират мулета, тъй като именно тях лови полицията, защото са в контакт с жертвите. По същата причина се е увеличил и процентът, който получават. Преди тези хора са се задоволявали с 5-10%, сега печалбата им стига до 30-40 на сто. Случвало се е обаче мулето да изчезне с парите.