Паралелно с бюджетната процедура Министерството на финансите постигна консенсус в рамките на широк политически диалог относно фискалните правила, обединени в „Пакта за финансова стабилност". Те гарантират в дългосрочен план макроикономическа и финансова устойчивост на страната.
През 2012 г. секторите, стимулиращи икономическия растеж - строеж на пътна, екологична и комунална инфраструктура, културно-историческо наследство, наука и образование, получават сериозна финансова подкрепа от оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фонд на ЕС.
Бюджет 2012 е израз на решимостта на правителството да реализира декларираните намерения за фискална консолидация в средносрочен период и постигане на балансирана бюджетна позиция през 2014 г., което намери израз в приетите от Министерския съвет тавани на разходите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити за периода 2012-2014 г.
Последните икономически и финансови събития както в световен мащаб, така и в рамките на еврозоната, станаха причина за ревизиране на макроикономическата прогноза към по-песимистичен сценарий за растежа на националната икономика в рамките на тригодишния период, като за 2012 г. прогнозата е за ръст от 2,9% от БВП.
С настоящия бюджет правителството ревизира фискалната цел за 2012 г., залагайки дефицит по консолидираната фискална програма (КФП) в размер на 1,3% от БВП, без да променя поетия ангажимент за дългосрочна устойчивост и предсказуемост на данъчно-осигурителната политика.
Планираната фискална позиция през 2012 г. се предвижда да бъде постигната при размер на приходите по КФП от 35,2% от БВП и размер на разходите по КФП от 36,5% от БВП. Допълнителната фискална консолидация е буфер, който ще позволи да се ограничат негативните ефекти върху бюджета в резултат на забавения тренд на икономическия растеж и на осъществяващата се промяна в структурата му. Заложеният минимален размер на фискалния резерв се запазва на ниво от 4,5 млрд. лева.
Правителството ще продължи да провежда фискална политика, основана на ниски данъци и ограничена преразпределителна роля на държавата при спазване на наложените фискални правила, което ще гарантира стабилни условия за растеж на икономиката и привличане на инвестиции. Стабилната данъчно-осигурителна политика през последните години има съществен принос за смекчаване на негативните последици от глобалната финансова и икономическа криза върху българската икономика. И през 2012 г. се запазват ниските нива на данъчно облагане при преките данъци и прехвърляне на данъчната тежест от преките към косвените данъци чрез плавно повишаване на акцизните ставки на някои енергийни продукти за достигане на минималните нива на облагане в ЕС, съобразно договорените преходни периоди.
И през следващата година България ще остане сред страните в ЕС с една от най-ниските стойности на показателя консолидиран държавен дълг към БВП. През 2012 г. се очаква нарастване на темпа на увеличение на съотношението на консолидиран държавен дълг към БВП и достигане на стойности от около 19 процента.
Положителните коментари на международните финансови институции и наблюдатели потвърждават оценката, че поетият от страната път на благоразумна фискална политика ограничава финансовите рискове, въпреки високата степен на несигурност.
От 1 юни 2012-а ще се увеличи акцизната ставка върху природния газ, използван като моторно гориво, която ще бъде 85 стотинки на гигаджаул или малко над 1 стотинка за литър. От същата дата се предвижда и ръст на ставката за газа, използван като гориво за отопление – 10 стотинки на 1 гигаджаул или 0.4 стотинки за литър. Целта е ръстът да не е шоков. За природния газ за битови нужди не се предвижда увеличение.
В Закона за акцизите и данъчните складове другата промяна е, че от януари 2012 ще се прилага намалена акцизна ставка за бира, произведена у нас в малки пивоварни. Между 4-6 млн. лева ще останат у производителите на пиво в такива пивоварни, вместо да отидат в бюджета.
Финансовият министър Симеон Дянков заяви, че целта на правителството е да има сигурност в бизнеса и в гражданите и затова промените в данъчните закони за следващата година са минимални.
В Закона за ДДС се дава възможност хотелиерите да се ползват от всички привилегии, действащи за туроператори - ставка от 9% на ДДС.
В Закона за данъка върху доходите на физическите лица - данъчното задължение ще се закръгля към лев в полза на данъкоплатците. Причината – хиляди транзакции за стотинки миналата година, което създава проблем на НАП и на гражданите. Освободени от задължение да подават годишна данъчна декларация ще бъдат лица, които са придобили доходи само от трудови правоотношения.
Проектобюджет 2012 година ще бъде внесен в Народното събрание още днес без церемония, съобщи Дянков.
Дянков каза още, че до края на ноември ще се вземе решение дали ще има коледни добавки за пенсионерите. Той добави, че се търсят възможности за увеличаване на най-ниските пенсии (до 200 лева) от второто полугодие на следващата година. В момента пенсии под 200 лева получават около 1,2 милиона души в България.
Министърът на финансите обяви още, че ще има увеличение на парите за образование с около 50 милиона лева и за наука с около 10 милиона лева. Дянков добави, че парите за БАН поетапно ще бъдат намалявани, тъй като академията трябва да разчита за издръжката си на проекти и на частни инвестиции, което в момента не се случва.