В сигнала се посочва, че в болницата има опасност от инфекция, тъй като в един от басейните ходи болен с открита рана. В сигнала се уточнява и името му – то е на известен престъпен бос от близкото минало. Проверка на БГНЕС показа, че той в момента излежава присъда в Централния Софийски затвор. Преместен е там, заради проблеми с крака. В изявления до медиите той самият разказва, че здравословно му състояние се е влошило. Пробите, които бяха взети пред екипа ни показаха, че има бактерия в два от трите басейна. В единия това е бактерията "ешерихия коли", а в другия, освен нея има и стафилокок. Сега контролните органи проверяват щам на стафилококовата бактерия. Според директора на дирекция "Здравен контрол" на столичната РЗИ д-р Христина Котларска обаче щамът не е толкова важен, важното е, че го има. Затова тя е разпоредила този басейн да бъде източен и да не се допускат хора до него по никакъв начин, тъй като това е рисковано за тях.
"Стафилококът е опасен в смисъл, че въобще не трябва да присъства в басейна и отново се пресяват да се докаже щама, но за мен е важно, че съществува, а той там не трябва да бъде", категорична е д-р Котларска. Според процедура за контрол, след като се източи басейнът трябва да се измие изцяло при това на ръка с четка, след това се дезинфекцира, измива се и се пълни наново. В три последователни дни инспекторите ще взимат проби от басейна за микробиологичните показатели на водата. Едва, когато тези проби бъдат чисти, басейнът ще се пусне. Докато се правят изследванията в този басейн в никакъв случай няма да се допускат хора.
Забранен е и достъпът до басейна, в който е открита само бактерията ешерихия коли. Д-р Котларска обаче е категорична, че тази бактерия не е от опасния щам, който уби над 40 души в Западна Европа. "Ешерихия коли най-често се установява в подобен род обекти и по никакъв начин не е това, от което хората се страхуват", каза тя. Специалистът обясни, че самата ешерихия коли е често срещана и при струпването на такова голямо количество къпещите се винаги има възможност за допълнително заразяване на водата.
"Тя точно по този начин се заразява от къпещи се хора и от неблагоприятни климатични условия, но водата се замърсява от нас", обясни д-р Котларска. Басейните в София все още са в процедура на пускане и така това са първите басейни за тази година, в които е открита ешерихия коли. Миналата година също е имало басейни, в които е открита такава бактерия, каза д-р Котларска, но обясни, че най - честото отклонение, което се констатира е в количеството на хлора в тях, но той не толкова страшен, че да предизвика риск за хората за разлика от стафилокок.
Болницата е нарушила здравните изисквания, като е пуснала басейните в експлоатация без да има разрешително. Христина Котларска обясни, че всека година се взимат проби от басейните и докато се правят задължителните изследвания не трябва да се допускат хора в тях. За басейните се открива процедурата в началото на лятото като отговорните затова декларират, че те са готови, след това инспектор отива да огледа състоянието на всички прилежащи съоръжения, на самите басейни и се вземат проби от водата. Едва тогава се разрешава пускането им за плажуващи. На трите басейна на болницата в Овча купел не са правени проверки, има единствено декларирано желание от ръководството за откриване на плувния сезон. Христина Котларска е категорична, че така басейните за този сезон нямат разрешение за работа и нямат право и да бъдат пускани. Когато взехме с инспектора на РЗИ пробите обаче басейните работеха и там имаше хора. Самата директорка на болницата призна, че се допускат хора от началото на месеца. За такова нарушение законът предвижда и съставяне на акт на този, който е допуснал това. Глобата може да достигне 1500 лв.
Ние имаме от три или четири години официално разрешение за откриване на плажа като минерален лечебен плаж, каза директорката на болницата д-р Татяна Ангелова, докато се взимаха пробите, преди да станат ясни резултатите от тях. Тя стопанисва трите плажа от около три години. Ангелова призна, че тази година е изпратено официално писмо, че са извършили основни ремонти, че са пуснали паралелни изследвания в РЗИ и в самата болница. Писмото е пуснато, според нея някъде на 10 юни. Призна, че обикновено плажът се пуска в първите дни на юни. Така се оказа, че повече от 20 дни той допуска хора без необходимото разрешително. А иначе Татяна Ангелова каза, че всяка година правят основен ремонт на плажа, който се изразява в "измазване и закърпване на всички пукнатини в стените на басейните". Д-р Ангелова призна, че макар това да са лечебни минерални басейни и те не би трябвало да се хлорират, в тях се пуска и хлор от края на миналия сезон. Тя го обясни с презастраховане от страна на ръководството на болницата именно заради ешерихия коли "поради появилите се слухове и в Западна Европа с това, което ни плашат и все пак, когато се съберат повече хора на басейна, за да бъдем презастраховани имаме едно текущо хлориране". "Всеки ден сменяме водата, мием басейните, изчистваме ги и през нощта се зареждат, така че водата е съвсем прясна в самите басейни", разказа тя.
Съвсем спокойна за хигиената на плажа бе Мария Гергова с внучката си , която видяхме на един от трите басейна докато инспекторът на РЗИ беше на плажа. Всъщност оказа се, че Мария и малкото момиче имат късмет, защото басейнът, в който бяха те, беше единственият от трите, който се оказа чист. А иначе тя ни разказа, че идва от години от началото на сезона до закриването му. Каза, че цените са достъпни и водата е лечебна. Друг посетител г-н Костов каза, че идва трето поредно лято заради водата и усеща ефекта на лечението. По-тъмния цвят на водата и той си обяснява с минералите, които има в нея. Не е чувал някой да се е оплаквал от обриви, защото "те по принцип жените се оплакват от такива работи". Разказа обаче, че трябва къпещите се да минат под душа преди да влезат в басейна. Михаил Михайлов пък идва за първа година, макар да живее наблизо. "Общо взето е чисто, поддържано е, водата ви заблуждава, защото така извира....има сяра в нея и затова е с жълт цвят", каза той.
Докато инспекторът на РЗИ вземаше пробите и лаборанти от болницата правеха паралелни изследвания. Директорката обясни, че държи на това, но не каза защо, сподели единствено, че си има своите съмнения. Болницата от няколко години води спор с общината за собствеността на земята. Лечебното заведение е разположено в обширен парк с разнообразни и редки растителни видове. На територията му се намира източник на минерална вода "Овча купел " от сондаж 1ХГ. Сондажът е дълбок. Преди около 2 години болницата печели делото, но в момента общината оспорва.