Наш капитан гние в панамски затвор
Украинец натопил Светльо за трафик на кока
Сряда, 4 Май 2011 09:03Източник: Стандарт
 
Фейсбук призив "Свобода за капитан Собаджиев" вдигна на крак морските среди у нас. Само за дни групата в най-популярната социална мрежа събра близо 500 поддръжници в подкрепа на варненския капитан Светлозар Любомиров Собаджиев. Българинът тъне в мизерия и ужас в панамския затвор "Ла Хоя" повече от месец. Светльо е обвинен, че на борда на кораба "Маас Трейдър" са пренасяни 169 кг кокаин. "Направо е в ада, все едно се редят кадри от филма "Бягство от затвора", ужасена е 26-годишната му дъщеря Лора. Тя разговаряла с баща си миналата седмица по телефона. И е сигурна - украинският му помощник го е натопил за коката. Лора и известният в морската общност като "магьосникът на ветровете" бивш помощник-капитан на "Калиакра" Стоян Ангелов, инициираха Фейсбук призива за подкрепата на Светлозар Собаджиев.
Март, пристанището Кристобал в Панама. Корабът "Маас Трейдър", плаващ под холандски флаг, е спипан със 169 кг кокаин. На борда са 14 моряци - само капитан Светлозар Собаджиев е българин. Екипажът е от филипинци, украинци и руснаци. Моряците са разпитани, нашенецът - единственият задържан. До момента с капитан Собаджиев не са провеждани следствени действия, панамските власти не са разговаряли с него и не са му взети показания.
"Най-вероятно старши помощник-капитана, който е украинец, е наклеветил баща ми", смята Лора Собаджиева. Преди да стане инцидентът в Панамския канал, Светлозар се обадил у дома и споделил с жена си, че не е доволен от човека, който е дясната му ръка на борда и смятал скоро да го освободи. "В морските среди знаят, че баща ми е голям професионалист и не търпи някой да не си върши добре работата", споделя момичето.
53-годишният Светлозар плава от три десетилетия и няма компания да не е останала доволна от него, твърдят хората в бранша. От няколко години капитанът е нает от холандския оператор "Марлоу навигейшън". "Райдър шипинг" пък е корабособственикът на "Маас Трейдър". Семейството на Собаджиев научило за ареста на капитана от почетния консул на България в Панама - Клаудия Лисичкова де Мичев. Като чули новината, съвипускниците на морския вълк помислили, че е първоаприлска шега. Де Мичев казала по телефона, че срещу капитана е повдигнато обвинение за международен трафик на наркотици. Близка на семейството в далечната страна се разтичала да търси местен адвокат.
"Дойде ни като гръм от ясно небе", признава Лора, която се е видяла в чудо - как да успокоява семейството. Брат й Мариян Собаджиев е също моряк и в момента е на далечно плаване. Лора Собаджиева се е свързала с външно министерство. Пратила е и писмо до министър Николай Младенов, за да моли за съдействие и подкрепа. Свързала се е и с представители на Международния морски синдикат ITF, обикаля неуморно всички възможни институции. Смята да пише и на премиера Бойко Борисов, защото добре е запомнила думите му при освобождаване на наши екипажи от сомалийските пирати - страната няма да остави български моряци да мизерстват зад граница.
Стресиран от ареста, кап. Светлозар Собаджиев е изкарал няколко дни в болница. От месец насам обаче търка наровете с още 33-ма затворници. Арестантите са натикани в мизерно помещение - бивша библиотека, заради дефицит на килии.
Вода има само за 1 час
три пъти дневно - тогава в килията пускат чучур - за пиене и миене. Менюто на затворниците се изчерпва с развалено месо и спагети. "Който иска по-добра и прясна храна, плаща по $2 за всяка чиния", разкриват близките на българския капитан.
"Баща ми е невинен, Господ не оставя добрите хора и вярвам, че ще му помогне", просълзява се Лора. Цялото семейство е вярващо и в неделя е ходило до Кръстова гора - за да се помоли за свободата и здравето на капитана. Преди 2 г. със Светлозар е имало подобен инцидент по същия маршрут - между Колумбия и Мексико. Тогава капитан Собаджиев се усъмнил, че в кораба крият дрога, и сам подал сигнал в местната полиция. Ченгетата открили от външната страна на плавателния съд заварен метален сандък, натъпкан с марихуана
"Признай вина, за да ти лепнат само 5 г. затвор", натискали капитана изпратените адвокати от менинг агента "Марлоу". За холандския оператор било важно да освободи час по-скоро корабът, за да не губят пари от престоя. "Важен е не човекът, а да им излязат сметките", потресена е Лора. Веднага, още от 1 април, компанията е прекратила трудовия му договор, а след това е освободила и целия екипаж. Няма такава практика - най-малко, трябва да се застъпят с новия екипаж, твърдят от бранша. Дъщерята на Собаджиев е писала мейл до наследника му на руля - за багажа на баща си. Липсвали часовникът му и други ценни вещи. Полицията пък задържала компютър и два негови телефона. "Всичко ще направя, за да спася баща си", зарича се момичето. Лора вече има съюзници в битката - разчита на ежедневна подкрепа от много български моряци и семействата им.
|
Коментари |
09:43ч. 5 Май 2011 #9  peterky2002 Кураж,съжалявам ,но нямам идея как да се помогне.Трябва да се чука на всички възможни врати ,дано някой помогне.
Петър Янев
08:15ч. 5 Май 2011 #8  eleonora И АЗ Ви подкрепям на 100% ЗАМЕСЕН е НЯКОй МОРЯК едва ли капитана знае за наркотика знам че руснаците здраво смъркат явно на тях не им правят такива тестове като на нашите моряци там ги събират от кол и въже Дано да помогне външния министър както помогна и на моряците от БМФ
00:35ч. 5 Май 2011 #7  anels Да подкрепим Кап.Собаджиев!Каква държава сме СРАМОТА!!!Защо вънщно министерство още не е реагирало?Господин Министър Младенов къде сте вие в случая.Наш сънародник е набеден и неправомерно е арестуван.Лори успех т и желая.Баща ти е невинен!Дано да издържи и да е жив и здрав.Стискаме палци!!!
22:21ч. 4 Май 2011 #6  Варнааа... Не искам да обезсърчавам близките на капитана, но не се надявайте на институциите в България, ITF са пълни смешници. Техният отговор отсега ви казвам какъв ще бъде: "Можем да се намесваме само при разрешаването на трудово-правни спорове!". Какво е казал Бойко Борисов или Николай Младенов по повод на освободените от сомалийски плен моряци-ЛЪЖА! Не им пукаше и си нямаха и хабер до момента, в който фирмата си плати откупа и те бяха нацвъкали на всяко летище по пътя към БГ консули, посланици и прочие държавни хрантутници да пият кафе с моряците. Говорителката на Външно до последно не беше в час милата колко и какви са отвлечените кораби, така и не научи броя на БГ моряците в плен! Толкова им е приноса! Търсете медиите! Колкото и обезсърчително да звучи-помагат! Стига да улучите правилната медия, с грамотните журналисти!
21:19ч. 4 Май 2011 #5  Varna Подкрепям семейство Собаджиеви- вече не сте сами, чест и почитания на колегите на капитан Собаджиев, които помагат по всички възможни начини, а на тези като кдп Т. Тодоров и останалите като него, на тези които бездействат като администратори и като хора нека им припомня, ако изобщо някога са го знаели, че в историята нищо ново не се случва, а само се повтаря на друго място и с други хора. Нека бойкотираме бг агентите, които с бездействието си подлагат българските моряци на сериозни изпитания и рискуват животът им в името на агенцийките си.
Е,господа агенти побързайте да извадите капитан Собаджиев от списъците си ,за да можем и ние по-бързо да зачеркнем вас!
19:16ч. 4 Май 2011 #4  kiko Кураж на семейството и на това борбено момиче! Здраве и сили на кап. Собаджиев. Стискам палци да се върне жив и здрав!
17:42ч. 4 Май 2011 #3  Футболни Екипи Наистина жалко , но както гледахме нямаме никакви прав там както във филма !
14:07ч. 4 Май 2011 #2  Рамбо Балкански Ами ВЪНШНО министерство да не спят ,ами да спасяват човека!!!
Най- изоставената нация сме ний - нямаме адекватни политици и това е !!!
Ще бяга момичето ,ще пише ,ще се моли ...и за какво ...защото никой не си върши работата в тия министерства!
А трябва докато прочетат за такива случаи, сами да се сезират и да спасяват българите си!!!
Срамота!!!Държава за чудо и приказ!!!
10:06ч. 4 Май 2011 #1  дядо Тиква Кап. Собаджиев заслужава подкрепа. От устни источници знам, че филипинците не се свенят да крадат, но се поддържат много , поддържа ги и държавата им и никой не може да ги пипне. За мафиотските традиции на руснаци и украинци просто няма смисъл да говоря, то е всеизвестно. Те краденото си го имат като нещо естествено. В някои японски пристанища бяха забранили да идват руснаци, тъй като товарят на кораба каквото им падне.
Повече от ясно е , че възможности за незабелязано внасяне на каквато и да е контрабанда имат тия, които стоят на трапа т.е. палубна команда. А капитана и действията му са абсолютно прозрачни за всички и е невъзможно той да върши пряко подобни закононарушения. Явно става дума за клевета.
Мисля че е редно в случая морските среди да обявят бойкот на "Райдър шипинг", а и на "Марлоу навигейшън". Те са които печелят от "ефтиния" труд на моряци от Русия, Украйна, Филипините и пр. , а за всичко в случая ще плати кап. Собаджиев. Не е честно !!!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Вино от цял свят пристига във Варна – не пропускайте World Wide Wine!
Вторник, 1 Април 2025 09:42
Варна се сдобива с ново престижно събитие, посветено на винената култура – World Wide Wine. Първото издание ще се състои тази пролет на 30-ти и 31-ви май в Graffit Gallery Hotel, където посетителите ще...
| |
 |
 Нови 8 високопроходими линейки поемат към Спешните центрове през април
Днес, 2 Април 2025 18:32
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов проведе среща с представители на синдикат „Защита“.
„Обсъдихме наболели и натрупани във времето проблеми в различните сектори в систмата на здравеопазването....
| |
 |
 Приходите от круизен туризъм на Гърция надхвърлиха 1 милиард евро за година
Днес, 2 Април 2025 18:19
Приходите от круизен туризъм скочиха с 31,2% на годишна база през 2024 г., като за първи път надхвърлиха 1 милиард евро, достигайки приблизително 1,1 милиарда евро, според данни на Гръцката конфедерация...
| |
 |
 Осъдиха сериен изнасилвач в Лондон, жертвите може да са десетки
Днес, 2 Април 2025 18:05
Над 20 жени са подали сигнали, че са били нападнати от осъден наскоро сериен изнасилвач, съобщават от лондонската полиция.
В края на март 28-годишният Дженхао Зоу - китайски докторант, живял в Лондон,...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 2 Април 2025 17:51
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 3 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:30 гр. Варна - карето, заключено...
| |
 |
 Осъдиха добричлия за присвояване на забравена чанта с пари и документи на украинка
Днес, 2 Април 2025 17:38
57-годишен мъж от Добрич получи пробационна присъда за кражба, извършена на 29 март 2022 г. на бензиностанция край варненското село Кичево. Мъжът присвоил дамска чанта с пари, документи и телефон, забравена...
| |
 |
 Премиерът Желязков при посрещането на първия F-16: От 35 години България няма новопридобит боен самолет
Днес, 2 Април 2025 17:26
„Днес получаваме първия от най-модерните самолети в бойната авиация, след като 35 години България няма новопридобит боен самолет в редиците си“. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на церемонията...
| |
 |
 Над 30 деца са с хранително натравяне в "Боровец"
Днес, 2 Април 2025 17:12
Общо 36 деца са установени с хранително натравяне в хотел в курортния комплекс „Боровец“, съобщи за БТА директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ)– Софийска област, д-р Розалина Чобанова.
Тя...
| |
 |
 Арда разби гостуващия Черно море, варненци отнесоха 4 гола
Днес, 2 Април 2025 16:59
Арда разби Черно море с 4:0 у дома в мач от 27-ия кръг на efbet Лига. Двубоят на „Арена Арда“ в Кърджали се игра този следобед.
Головете за домакините вкараха Чинонсо Офор (22'), Димитър Велковски...
| |
 |
 Ръст в производството на зърно, зеленчуци и плодове в България през 2024 г.
Днес, 2 Април 2025 16:45
Производството на основни полски култури, зеленчуци и плодове в страната бележи ръст през 2024 г. Това показват данните на отдел „Агростатистика“ при Министерството на земеделието и храните.
През стопанската...
| |
 |
 От 5 април влизат в сила летни разписания на две автобусни линии във Варна
Днес, 2 Април 2025 16:32
От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД.
Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците...
| |
 |
 В четвъртък следобед гласуват вота на недоверие за кабинета "Желязков"
Днес, 2 Април 2025 16:18
В четвъртък в 13:45 часа ще се състои гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков". Това стана ясно на днешното заседание на Народното събрание, на което имаше дебат по първия вот на недоверие...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|