„За да не фалираме, сме намалили цените на всички стоки почти до абсолютния минимум. Някои по-стари артикули пък направо ги продаваме под себестойност, само и само да можем да ги пласираме. Въпреки всички усилия обаче клиентите ни намаляват все повече и повече. Хората нямат пари за храна, а какво остава да мислят за нова техника", коментира Иван Стоянов, собственик на малък варненски магазин за черна и бяла техника.
Според него преди рецесията някои от клиентите са пазарували от него почти винаги когато излезе по-нов модел на дадена стока, за да се възползват от повечето екстри и по-голямата енергийна икономичност. "Въпреки че старите им уреди не се бяха развалили, те купуваха нови, за да са в крак с модата, пък и да пестят ток", обясни Стоянов. Търговецът обаче допълва, че откакто семейните бюджети били свити драстично, такъв тип техника се купувала само в краен случай - ако даден уред се развали и не може да бъде поправен. Бизнесът не върви, категоричен е той.
Именно рязко намалелият клиентопоток е основната причина за голямото падане на цените. Така например LCD телевизор, който допреди няколко месеца е струвал 1800 лв., сега е на цена едва 1547. Простите сметки показват, че разликата е над 250 лв. Нов модел пералня пък от над 700 лв. е намалена на 550 лв., което също е сериозна разлика. Повечето хладилници, климатици, котлони и печки са с поне 100 лв. намаление.
„Ако хората имаха малко повече пари, това щеше да е изключително изгодна оферта, но дори и при тези намаления търговията не върви особено", жалват се търговци.
Оказва се, че най-много клиенти има в магазините за черна и бяла техника втора употреба. Там хората също купуват само ако старият им уред е безвъзвратно повреден, но пък продажбите се случват по-често. Причината е в това, че някои от „second hand" стоките са с над 50% по-евтини, отколкото ако купувате нови.
Специалисти съветват: Не пестете пари при покупка
Макар и в криза, ако ви се наложи да купувате техника, не вземайте най-евтиното. Въпреки отънелите портфейли, когато ви се наложи спешно да купите черна или бяла техника, в никакъв случай не купувайте най-евтиното. То се оказва по-скъпо в дългосрочен план, категорични са специалисти. Освен цената обаче, за да се окаже една покупка успешна, трябва да се следи и за други особености, с които е задължително да се съобразите.
Климатици
Ако климатикът ви се е повредил и сте решили да изберете нов, най-напред се запознайте с квадратурата на стаята, в която искате да сложите новата придобивка. Когато отидете в магазина, задължително кажете приблизителната квадратура на консултанта, който ще ви насочи към точната машина. Добре е да знаете, че всепризнати отлични производители на климатици са японците. Цените им са доста по-високи от китайските например, но качеството не подлежи на коментар. Има и някои неща, за които трябва да се следи при покупката. Едно от тях е задължително да се уверите, че климатикът е инверторен. После следва да се запознаете при какви температури работи, защото повечето китайски климатици например отказват при минус 10 градуса. Добрият климатик се познава и по коефициента на преобразуване (СОР). Ако той е под 4.00, знайте, че климатикът не е икономичен и няма достатъчно мощност. Колкото по-голям е един климатик, толкова по-малък е неговият СОР. Запознайте се и с параметрите на излъчвания шум - добрите климатици работят с до 30 децибела шумоотдаване. В случай, че купувате климатик втора употреба, вземете такъв с оригиналното му дистанционно. Причината е, че ако го продават с универсално, няма да можете да ползвате всички функции на машината.
Телевизори
Има математически методи, чрез които се изчислява големината на телевизора спрямо големината на помещението, в което смятате да го поставите. Ако изберете например прекалено голям телевизор и седите прекалено близо до него, тогава ще виждате всички несъвършенства на картината и това ще ви дразни. Така че преди да се отправите към магазина, уточнете за себе си големината (21, 32, 42 или 50 инча). Най-лесно можете да разберете кой размер е подходящ за съответната стая, в която искате да сложите телевизора, като изрежете от картон правоъгълници със съответната големина. След това ги поставете на предвиденото място и така ще се ориентирате от какво точно се нуждаете.
Ако искате да си купите телевизор с добро качество и прилична големина, трябва да си подготвите повечко пари, но пък за сметка на това ще сте сигурни, че поне следващите 10 години няма да има нужда да го сменяте.
Знайте, че и стандартните телевизори си имат своите предимства. В магазина плоскоекранните дават перфектна картина, но истината е, че в домашни условия невинаги могат да се изпипат толкова точно настройките. Често срещан проблем е, че при неопитна настройка нощните сцени от някой филм може да се възпроизвеждат в сиво, вместо в черно, както би трябвало да бъде.
Хладилници
Едно от най-важните неща, които трябва да проверите при избора на хладилник, е неговият размер. Добре е предварително да знаете какво е пространството в кухнята, което сте определили за хладилник, защото може да се окаже, че харесаният и закупен уред не може да се побере там. Не на последно място - ниската цена не трябва да бъде водещият критерий за преценка, а по-скоро енергийният клас, т.е. степента на икономичност.
Перални
При пералните важат абсолютно същите правила, както при хладилниците - съобразете се с размера на машината и с нейния енергиен клас. Добре е да знаете, че пералните с люк отгоре са по-непестеливи по отношение на тока, отколкото тези с люк отстрани.