Правителственият говорител Муса Ибрахим заяви, че това било "варварска бомбардировка, която е можела да засегне стотици цивилни, събрали се в резиденцията на Муамар Кадафи, на 400 км от ударената сграда".
На пресконференция във Вашингтон вицеадмирал Бил Гортни, директор на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ увери, че полковник Кадафи не е мишена на коалиционните удари. "Мога да гарантирам, че той не е в списъка на целите. Ние не се целим в неговата резиденция", заяви вицеадмиралът, цитиран от БТА. Според представител на коалиционните сили административната сграда в резидентския комплекс на Кадафи била унищожена, защото в нея се помещавал командно-контролен център на либийската армия.
Междувременно военноморските сили на Великобритания нанесоха нов ракетен удар срещу обекти на либийската противовъздушна отбраната. "За втори път Великобритания изстреля управляеми ракети "Томахок" от подводница клас "Трафалгар" в Средиземно море, в рамките на координиран план на коалицията за налагане на резолюцията" на Съвета за сигурност на ООН, заяви генерал-майор Джон Лоримър от Генералния щаб в комюнике, цитирано от Ройтерс и Франс прес. "Ние и нашите международни партньори продължаваме операциите в подкрепа на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН", разрешаваща употреба на сила срещу режима на Кадафи, се посочва още в комюникето.
Италианските изтребители обезвредиха наземни обекти на противовъздушната отбраната. В ударите участвали четири "Торнадо", снабдени с електронни системи за разпознаване на установките на ПВО, както и два самолета за поддръжка. Самолетите имали за задача да обезвредят обектите на ПВО на либийска територия с ракети въздух-земя. Операцията е започнала в 20.00 часа и е приключила в 22.20 часа, когато в базата Бирджи край Трапани на остров Сицилия се е върнал последният самолет.
Италианският министър на отбраната Иняцио ла Руса обяви по-рано, че предоставя на разположение на международната операция 8 бойни самолета. Освен това седем италиански военновъздушни бази приемат самолети на международната коалиция.
Съединените щати заявиха, че няма да признаят обявеното от армията на либийския лидер Муамар Кадафи прекратяване на огъня, съобщи Ройтерс. "Ние смятаме, че това не е истина или че то веднага е било нарушено", заяви съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Том Донилън. Донилън, който придружава президента Барак Обама по време на визитата му в Бразилия, заяви също, че САЩ и съюзниците му са имали един "добър първи ден" на интервенцията си в Либия. По-рано вчера либийските въоръжени сили издадоха заповед до всички части да спазват прекратяване на огъня от 21 ч. местно време (19 ч. по Гринуич).
Шефът на Пентагона Робърт Гейтс съобщи, че САЩ очакват "до няколко дни да предадат ръководството на военната операция в Либия на коалиция, оглавявана от Франция и Великобритания, или от НАТО. В първото си публично изявление от началото на бомбардировките в Либия шефът на Пентагона изтъкна, че президентът Барак Обама силно е настоявал за ограничаване на ролята на САЩ в тази операция. По думите на Гейтс, Обама "повече от всеки друг осъзнава под какво напрежение се намират американските военни, участващи в операциите в Афганистан и Ирак". "Ние се съгласихме да използваме нашите уникални /военни/ способности в началото на този процес /операцията в Либия/. След това разчитахме в рамките на няколко дни да предадем на други основната отговорност" за операцията, отбеляза той. "Ние ще продължим да подкрепяме коалицията, ще бъдем член на коалицията, ще имаме военна роля в коалицията, но няма да играем първостепенната роля", увери Гейтс.
"Мисля, че има две възможности. Едната е британско-френско командване. Другата е да се използва машината на НАТО", заяви Гейтс пред журналисти на борда на самолета на път за Русия, където той ще направи официално посещение.
Американският министър на отбраната се обяви против военен удар, насочен директно срещу либийския лидер Муамар Кадафи. "Смятам, че е важно да се действа в рамките на мандата на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН", която разрешава използване на сила за защита на цивилни, изтъкна Гейтс, цитиран от Франс прес. Той отбеляза, че интервенцията в Либия е водена от разнородна коалиция и поставянето на още цели рискува да разбие консенсуса, с който досега се ползва резолюцията на ООН.
От своя страна Съветът на НАТО съгласува план за обезпечаване спазването на оръжейно ембарго срещу Либия, но не успя да вземе решение дали алиансът да участва във военната операция. Заседанието на равнище посланици ще продължи и тази сутрин.
Според дипломатически източници в Брюксел, цитирани от ИТАР-ТАСС и Асошиейтед прес, алиансът не успял да приеме план за участието си в налагането на забранена за полети зона над Либия поради противодействието на Турция. На вчерашното заседание представителят на Турция изразил загриженост във връзка с възможни жертви сред мирното население в резултат на бомбардировките на международната коалиция и поискал да бъдат коригирани плановете на НАТО по осигуряване изпълнението на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН.
Над 8 хиляди либийци от редиците на бунтовниците са били убити от силите на Кадафи, заяви пред телевизия Ал Джазира говорител на въстаническото движение, съобщи Ройтерс. "Броят на нашите мъченици надхвърля 8 хиляди души", заявил Абдел Хафиз Гога. Само в Бенгази от петък вечерта досега в боевете са загинали над 90 души, добавил говорителят.
Той упрекнал генералния секретар на Арабската лига Амр Муса за изявленията му, в които се съдържала критика на военните действия, предприети от САЩ и съюзниците му срещу Либия. Арабската лига призова за налагане на забранена за полети зона над Либия, за да бъдат защитени цивилните от силите на Кадафи, но Муса вчера осъди "бомбардирането на цивилни", припомня агенцията.
"Това, което се случва в Либия, се различава от прокламираната цел за налагане на забранена за полети зона. Онова, което ние искаме, е да бъдат защитени цивилните, а не да бъдат бомбардирани още цивилни", заяви Муса, цитиран от египетската агенция Мена.