Припомняме, че на 29 декември м.г. в "Държавен вестник" бяха публикувани последните изменения в Закона за водите. Тогава се заговори за революция във водните услуги и започна великото преброяване на водопреносни и канализационни тръби, пречиствателни станции. Съгласно измененията в нормативния документ се създадават асоциации на териториален принцип, които ще избират новите доставчици. С драконовските промени се отнема господстващото положение на сегашните ВиК-дружества, които ще трябва да се явяват с всички останали фирми на конкурс. Симеонов обясни, че държавата ще държи 35% от активите на асоциацията. Останалите ще бъдат разпределени по общини съобразно населението, както следва Варна - 45, 09 %, Аврен - 1,23 %, Аксаково - 2,69 %, Белослав - 1,56 %, Бяла - 0,48 %, Ветрино - 0,99 %, Вълчи дол - 1,82%, Девня - 1,36 %, Долни чифлик - 2,84 %, Дългопол - 2,24 %, Провадия - 3,62 %, и Суворово - 1,08 %. Губернаторът подчерта, че все още има много неизяснени въпроси относно асоциацията, касаещи прехвърлянето на активи и избора на оператор. Според зам.-областния управител Славчо Славов с измененията на Закона за водите не трябва да се разбира отнемане на монопола на ВиК-дружествата, а промяна на реда за управление за ползване на водите.
Държавата запазва основен дял. А целта - избягване на диктуването на решенията в асоциацията. Досегашните ВиК-дружества, които са с 49% общинско и 51% държавно участие, си остават обикновени фирми. Асоциацията по ВиК ще е юридическо лице със седалище и адрес в съответната областна администрация. Тя не е търговско дружество, не формира и разпределя печалби. Органите за управлението й са общо събрание, което се състои от представители на държавата и общините. Председателства се от представител на държавата, т.е. областния управител. До сформирането на ВиК-асоциациите и извършването на концесионер задълженията продължават да се изпълняват от досегашните дружества.
С тази нова стъпка ще се изяснят отговорностите на държавата и общините във ВиК-сектора и ще се облекчи усвояването на евросредства. Със създаването на асоциацията ще се уточни и собствеността на инфраструктурата. Съоръженията ще бъдат извадени от активите на сегашното дружество и ще се обявят като публично-общинска или публично-държавна собственост. Това ще увеличи и възможностите за публично-частно партньорство.
Областта отново пред криза с боклука
МОСВ отхвърлило двете предложения за терени за изграждане на депо. Кметовете се маят кой парцел да предложат
Варненска област или по-точно всички общини без Варна, Аксаково и Белослав отново са изправени пред криза с боклука. Проблемът е, че двете площадки, предложени за депо - в Провадия и с. Войводино, община Вълчи дол, не са били одобрени от екоминистерството. Това стана ясно на традиционната среща на кметовете с областния управител Данчо Симеонов. Кметовете са притеснени, защото заради забавянето и неяснотата ще изтърват определените евросрокове за изграждането на депата и ще отнесат санкции.
Първоначалната идея бе евросметището да се появи край Провадия. Екоекспертите обаче установили, че предложеният парцел попада в "Натура 2000" и е част от солниците, дадени за 35-годишна концесия. Това наложило спешно заседание на кметовете и губернатора за избиране на друг парцел. Единодушно е избран имот в с. Войводино. И за него обаче екоминистерството се изказва отрицателно. Взети са проби от мястото за подпочвени води, а резултатите на експертите трябва да са ясни до края на октомври. Становището отново ще се представи пред МОСВ. Според зам.-областния управител на Варна Славчо Славов, становището на екоекспертите, с което се отхвърля теренът в с. Войводино, не е точно. Ще се изчакат резултатите от пробите и отново ще проведем разговори в МОСВ, успокои Славов. Дотогава всеки от кметовете трябва да търси подходящи парцели. Градоначалникът на Провадия вече е подготвил 2 варианти. Единият е имот, който не попада в "Натура 2000", а вторият - стара кариера.
Георги Янев, кмет на Провадия:
Депата за смет нямат бъдеще
- Г-н Янев, проблемът с депото остава на дневен ред. Първоначално то трябваше да се построи в Провадия, но се оказа че теренът не е подходящ. Какво се случва оттук нататък?
- Идеята за изграждането на депо във Варненска област е много стара. Започнато е да се работи по нея през 2002 г. и тогава може би е била актуална. Проблемът се породи от факта, че 27 площадки е трябвало да бъдат анализирани с предпроектни проучвания дали са подходящи за изграждане на депо. 25 са отхвърлени или неподходящи. Останали са 2 - в Провадия и Вълчи дол. В Провадия става въпрос за стара кариера, която е затворена през 70-те години. Тя пречела на експлоатацията на единственото в страната солно находище. А мината трябва да се запази за бъдещите поколения. В момента има 35-годишна концесия. Теренът не е подходящ, защото попада в концесията на солното тяло, както и в "Натура 2000". Ако парцелът беше одобрен, трябваше да се направят множество допълнителни операции. Така че решението на министерството, че теренът не е подходящ, е правилно.
- Изобщо имат ли бъдеще депата пред заводите за преработка на боклук?
- Мисля, че депата нямат бъдеще. Въпреки това ще представя варианти за парцели, където би могло да се изградят депа. Предложил съм да се разгледат тези 25 отхрълени, които според мен не са анализирани правилно. Другият вариант е да се ползва някоя друга стара кариера.
Данчо Симеонов, областен управител:
Има технологични пречки за асоциацията по ВиК
- Г-н Симеонов, какво налага създаването на ВиК-асоциации по места. Това гарантира ли по-качествено водоснабдяване в региона?
- Целта на учредяването е привличане и акумулиране на повече средства от ЕС. Това е добър вариант, въпросът е как ще бъде създадена асоциацията, защото има технологични пречки за преодоляване. В края на ноември ние ще я учредим. Тя ще трябва да избере оператор, който да управлява водните съоръжения. Това е стъпка към подобряването и поевтиняването на услугата. Надяваме се да спрат течовете, които се получават постоянно заради остарялата мрежа. Идеята е в подобряване на предлаганата услуга.
- Друг важен проблем е депото в областта, за чието изграждане се говори от години. Необходимо ли е, или погледът трябва да се обърне към изграждане на заводи за боклук?
- Общините Варна, Белослав и Аксаково са в отделно депо. Останалите 9 общини обаче се намират пред проблем. Трябва или да се намери нова площадка, защото предложените не са одобрени от МОСВ, или да се преработят документите, които са били представени във ведомството. И ако е възможно, да се промени мнението за експертите за една от двете площадки. Това ще ни даде възможност да действаме по-бързо. Иначе процесът трябва да се започне отначало и депото ще се забави технологично. Изграждането на депата е залегнало в закон, а и на този етап няма къде да бъде изхвърлена сметта. Така че депата са нужни. Те трябва да се изградят по съвременен модел. Кметовете търсят варианти да намалят депонираните отпадъци, включително и чрез изграждането на заводи за преработка на боклук.