- Това е по-скоро свързано с политическата ситуация. С обвързаността на местната власт. Кметската администрация по-специално. Мога да приема, че са камъни в нашата градина, доколкото като съветници не сме положили достатъчно усилия. Не сме имали достатъчно сили. Иначе в Общинския съвет нашата позиция е ясно изразена. А за това, че избирателите пращат други политици, които да имат мнозинството, за да формират политика - не се чувствам отговорен.
- Как виждате работата на този Общински съвет до края на мандата му?
- Много ми е трудно да давам оценки и прогнози за дейността на Общинския съвет. Мога да говоря за нашата група. Но ние не сме фактор, тъй като сме 5-има души. Общо взето се стремим да поддържаме ценности, които са типично десни. Например, много трудно биха ни убедили да се вдигат местни данъци и такси, но някак си това се случва. Учуден съм, че напоследък във Варненския общински съвет няма ясно изразено мнозинство. Нещата са силно променливи. Но и не бих могъл да обвинявам някого за това, защото съветът е силно фрагментиран. Ясно е, че за да се формира мнозинство, трябва да се влезе в договорки с не много принципни десни политически сили. Такава е ситуацията в момента. Не ни харесва, но това е даденост.
- Кои са тези непринципни политически сили, които имате предвид?
- Има моменти, в които и ДПС участва в мнозинството. На практика самото мнозинство не се е променило кой знае колко. Местата си смениха само ГЕРБ и БСП. Иначе факторите, които играеха с БСП, сега играят с ГЕРБ.
- Очаквате ли с наближаването на изборите да се промени ситуацията?
- Не, не очаквам. Конфигурациите, които трябва да настъпят за изборите, общо взето се случиха. Примерно сформирането на нашата дясна група. Тук пък отсъствието на СДС е необяснимо за мен. Но това е друг въпрос. Странното е, че когато водихме преговорите, техният председател Цанко Цветанов присъстваше на всички разговори и всички решения бяха вземани с негово съгласие. Когато накрая дойде моментът да подпишем крайния документ, той каза, че трябва да го съгласува с общинския съвет на СДС. Това ни втрещи, защото мислехме, че той има мандат да води разговори и да подпише споразумението. Оказа се, че на техния общински съвет хората, които са против тази група, са повече от тези, които са “за”. Защо Цветанов не го е знаел или не е могъл да си наложи влиянието, не зная. Това си е вътрешна тяхна работа, но фактите са такива. И нямаше как след всички проведени разговори, включително и с останалите 3-ма съветници, само защото съветникът от СДС си е наумил нещо, ние да провалим опита за някакво дясно обединение в рамките на съвета.
- Как си обяснявате това противопоставяне?
- Има много фактори. Повечето са субективни. Например, натрупванията във времето срещу личността на Иван Костов и на местно ниво. Не е тайна, че повечето лица от ДСБ-Варна са бивши седесари. Явно противоречията са си останали вътре в тяхната партия. Може би има хора, за които това, че сме излезли, не е достатъчно. Може би много от тях искат да изчезнем напълно.
- Наскоро нов скандал разтресе общината – оказа се, че някой е крал от данъците на варненци в продължение на 4 години. Трябва ли Общинският съвет да вземе отношение по темата?
- Това е повече криминален, отколкото политически казус. Не мога да кажа дали някой е покривал този случай. Най-малкото 4 години да става това без никой да се усети, не говори за добър контрол. Това със сигурност може да се каже, но не Общинският съвет е органът, който да вземе някакво адекватно решение в тази ситуация. Прокуратура и МВР биха могли по-удачно да стигнат до дъното на този случай.
- Заявихте, че до края на мандата ще работите и за популяризирането на публично-частното партньорство в общината. Как може да се постигне?
- То се приема от всички. Тук няма цветове. Проблемът е, че няма точни правила. Имаше наредба, написана от ГЕРБ, но тя е доста недовършена. Има и друг проблем - повечето съветници сме деца на друго време. Трудно е да преодолеем в себе си усещането, че някой, който идва с парите си, не трябва да получи някакъв бонус насреща. Някак си се гледа на тези хора като на обирджии. Щом като искаш да получиш нещо, то и трябва да дадеш. Това е проблемът с публично-частното партньорство. И смятам, че по-скоро мисленето трябва да се промени, правилата ще се напишат.
- Има ли ДСБ кандидат за местните избори?
- Аз има личен фаворит, който за съжаление не изявява никакво желание да се включи, за това ще спестя името му. Има смисъл да се участва в коалиция. Партийността няма значение, стига да е от десните. Няма достатъчно хора, които биха искали да се впуснат в тази битка. Преди имаше много кандидати, които се чудехме как да отсяваме, сега хората не искат. Това е истина.