На срещата стана ясно, че са извършени огледи в детски градини, ясли и училища, които са планирани за газификация. Три детски градини – „Яни Бибиян“, „Гълъбче“ и „Слънчо“ имат готови проекти и при осигурен бюджет биха могли да се включат в газоразпределителната мрежа. За други седем детски градини трябва да се заложат средства за изготвянето на проекти.
В две училища - ОУ „Йордан Йовков“ и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, както и в Дома за стари хора „Гергана“, през тази година ще се извършва основен ремонт със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост и в проектите е заложена газификация. Обследвани са и други общински училища, за които също е необходимо изготвянето на проекти.
В четири детски ясли също е необходимо да се предприемат действия по газифициране на сградите. От тях в по-напреднала фаза е детска ясла „Щастливо детство“. В посока газифициране ще се търсят решения в бъдеще и за общинското предприятие „Комплекс за детско хранене“, сградите на Община Варна и на Стоматологията.
Кметът подчерта ползите от преминаването към природен газ като екологично чист и икономически изгоден енергиен източник, който ще подобри условията в учебните заведения и ще намали разходите за отопление.
От своя страна, представителите на „Овергаз“ заявиха, че използването на природен газ значително намалява въглеродните емисии в атмосферата, като същевременно осигурява по-ниски разходи в сравнение с традиционните горива.
Общината ще продължи работата по модернизацията на енергийната инфраструктура в образователните институции, като ще търси най-ефективните решения за осигуряване на комфортна и безопасна среда, заяви Коцев. За реализирането на газификацията на тези обекти е необходимо да бъдат заложени необходимите средства в бюджета.