Това решиха днес общинските съветници във Варна.
С решението си днес общинските съветниците дадоха и съгласие да бъде обявена обществена поръчка, с която да бъдат избрани изпълнителите и надзор.
Малко над 24 млн. лв. с ДДС биха стрували дейностите, става ясно от проведените пазарни консултации по темата.
Стойност на СМР - до 23,348 млн. лв с ДДС; строителен надзор - до 467 хил. лв. с ДДС; авторски надзор - до 250 хил. лв. с ДДС;
На дебатите преди гласуването стана ясно, че нормативното изискване е да има две успоредни тръби, а не една. Бе повдигната темата, дали цялата процедура да не бъде проведена от държавата, а не от община Варна. Също бе поставен и въпросът дали не е по-изгодно да се мисли за нова пречиствателна станция на южния бряг на езерото, отколкото да се вкопава тръбата, предвид рязкото повишаване стойността на вкопаването на тръбата. Стана ясно обаче, че подобни разчети са правени и няколко пъти във времето.
По времето на дебатите стана ясно още, че единственият начин държавата да отпусне средствата, е тя да бъде изнудена. Причината е, че в незаровената тръба спъва проекта по удълбочаването на езерото, което е на финален етап.
Moreto.net припомня, три фирми са подали проектни предложения при пазарните консултации. Най-високата оферта от 30,4 млн. лв. без ДДС е на "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД. Предложението на ДЗЗД ЕС БИЛД е на стойност 28,7 млн. лв. без ДДС. Най-ниска цена са дали от "Строителен и технически флот" - 19,5 млн. лв. без ДДС /23,4 млн. лв. с ДДС/
На кмета се възлага задачата да предприеме необходимите действия по искане на съответната сума от Централния бюджет, от Министерството на регионалното развитие и благоустройството или от Министерството на транспорта, или други.
Към месец юни 2023 година изпълнителят на възложения от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ проект за проектиране и удълбочаване на канали 1 и 2 на Пристанище Варна, е изпълнил почти всички драгажни дейности, като в зоната на авариралия тръбопровод драгажът е изпълнен до максимално възможните технически и безопасни условия, но с цел предпазване от авария работата в участъка е спряна.
Докато не се извърши ремонт на тръбопровода за отпадни води на дъното на Варненското езеро, е налице обективна невъзможност за цялостно приключване и въвеждане в експлоатация на проекта за удълбочаване на канали 1 и 2, се казва в още едно от решенията, които одобриха общинските съветници от комисия Финанси и бюджет.