Внушителната изложба заема 6 зали на първия етаж във Варненската галерия, в които са експонирани произведения, изпълнени в различни техники – живопис с маслени бои и акварел, графика – офорт, литография, акватинта, преге, както и рисунки. Могат да се видят и оригиналните цинкови плочи на графиките, което дава възможност на зрителя да проследи целия процес на създаване на една графична творба.
Откриването е на 30 април 2025 г. от 18:00 ч.
Своето място в експозицията имат и две библиофилски издания - „Елегия“ по древен египетски текст, подготвяна от 1983 до 1987 г. и отпечатана в 20 екземпляра, като във всеки отпечатък текстовете са написани на ръка от художника, и „Думи и Графити“ по текстове на Борис Христов.
Изкуствоведът Румен Серафимов представя приноса на Милко Божков в българското изкуство:
“Милко Божков е една от най-ярките личности в изключително силното поколение, което влиза в изкуството ни в началото на 1980-те години и внася в него истински съвременен дух въпреки ограниченията на тоталитарната естетическа нормативност. Той е в основата на много нови явления, стилови посоки и иновативно изразяване у нас, и се оказва, че мисленето му е адекватно на хипермодерното разбиране и осъзнаване за необходимостта от преоткриване на сериозните духовни идеи в съвременното изкуство.
В следмодерните времена на свръхтехнологично развитие, в които видяхме и почувствахме „загубата на човечност“, изкуството на Милко Божков е човечно и твърде дълбоко достига до душата. В тоталната симулативност на днешното общество, то е истинско и носи етически и човешки истини. В екзистенциалния хаос, безсмислие и деградация визуалният му свят предлага благородни и хуманни смисли, гради умни, ясни и универсални представи. Във вездесъщата „жизнена спонтанност“ (Хосе Ортега и Гасет), завладяла съвременната култура, Милко Божков показва рядко срещана хармония между емоционалното преживяване и рационалното мислене в акта на създаването, между артистичния импулс и спокойното, системно изграждане на формата. В преситената с виртуална реалност и всякакви спекулации образна среда, той съхранява все по-ценното ръкотворно и сетивно отношение към пластическия език, запазва класическата картинност с всичко трайно и стойностно в нея, извайва „скъпоценна“ живописна материя, която носи радост и наслаждение от всяка мазка и линия, от всеки жест. На фона на съвременния визуален маниеризъм у нас, в който самоуверено шества външноефектната, но повърхностна и в повечето случаи празна, инфантилна игра с концептуални конструкти, изкуството на Милко Божков носи светлината на висококласично художествено „вчувстване“ в същността и образния живот на един богат интелектуален и душевен свят. С изключителната си дарба и забележителна ерудиция той е способен да създава висококултурно изкуство, в което с удивителна мъдрост смесва, съпоставя и интерпретира времена, култури, естетически, морални и философски категории. В него, с неизчерпаемите преображения на формата той сякаш събира разпилените, но все още живи територии и оцелели свидетелства на чистия, универсален дух. Затова, когато съзерцавам изкуството на Милко Божков, се връщам към онази красива, мистериозна фраза: Et in Arcadia ego! (И аз бях в Аркадия!)”
Куратор на изложбата е Пламен Моневски. Проектът е гостувал през 2024 г. в залите на СБХ на “Шипка” 6 в София.
Милко Божков е роден 1953 в с. Ресен, Великотърновско. През 1972 завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 – специалност „Живопис“ в НХА, София. Дълги години живее и твори във Варна, като е бил и част от художническата общност в ателиетата на някогашната фабрика “Вулкан”. Има над 80 самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Русия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Швеция, Холандия, Франция, Германия. Участва н повече от 150 групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия и др.
Негови произведения са собственост на Конгресната библиотека – Вашингтон, САЩ; Музей на изкуствата – Портланд, Орегон, САЩ; Национална библиотека – Париж, Франция; Галерия на префектура Канагава, Япония; Музей за съвременно изкуство – Шчечин, Полша; Музей Нелимаркка – Алаярви, Финландия; Национална художествена галерия – Прага, Чешка република; колекция Петер Лудвиг – Будапеща, Унгария; колекция Юго Вутен, Белгия; колекция Светлин Русев – София, Плевен; Национална художествена галерия – София, Градската художествена галерия – Варна и др.
Изложбата ще бъде открита на 30 април, сряда, от 18:00 ч.