И двете страни заявяват, че са готови за диалог, така че да работят за благото на варненци, но до пряк такъв така и не се стига. И двете страни си прехвърлят топката за отговорността защо диалогът не върви. Комуникацията между тях е толкова счупена, че медиите се превърнаха в посредник. Още преди да е завършила сесията кметът свика извънреден брифинг, на който да обясни колко неправилна е постъпката на съвета и колко трудна е работата с него. Час по – късно председателят на Общински съвет Христо Димитров и всички негови заместници от различни политически формации дадоха пресконференция, на която да обяснят мотивите за решението си, колко трудна е работата с администрацията и как тя не се справя.
Общинската администрация твърди, че работи непрестанно, за да се случат проекти в града, а Общински съвет пречи на дейността им. Общински съвет пък твърди, че подкрепя проектите за развитие на града и никога няма да попречи на такива, но държи, когато се иска решението му, всичко да бъде професионално издържано, обосновано с нужните документи и завършено докрай.
Както по време на сесия, така и пред медии кметът Благомир Коцев заяви, че гласуването на съвета е в ущърб на варненци. Решението за средствата за докладите подкрепиха само 15 съветници от „Продължаваме промяната", БСП и от група „Експертен център". Останалите съветниците гласуваха с „въздържал се".
Градоначалникът призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да отговори дали общинските съветници гласуват в ущърб на Варна заради партийна повеля или е решение на местно ниво. Коцев коментира, че след случилото се много важни проекти за града, като този за нова сграда на МГ, са под въпрос.
„Ако докладите за съгласуване на проектите не бъдат платени от Община Варна тази опасност грози и други важни за града проекти. Единствената възможност е съветът да прояви разум и да гласува това решение отново. Случилото се не е атака срещу мен, а срещу варненци. Беше бламирано и решението за ремонтните бригади, за които ние отдавна сме подготвени. Бюджетът е около 950 хил. лева за първоначална инвестиция и издръжка. Всички районни кметове подкрепят тази идея. Николай Костадинов от "Възраждане" спира този проект и не го вкарва в неговата комисия.", каза Коцев. Той допълни, че съветниците от ГЕРБ и „Възраждане" по време на вчерашната сесия не са изложили нито един смислен аргумент в полза на решението си да бламират средствата за инвестиционните проекти. Кметът разкри, че върху него е оказван натиск от страна на партия „Възраждане" за смяна на заместник-кмета с ресор образование Павел Попов с посочен от тях кадър.
Отново пред медии председателят на Общински съвет Христо Димитров заяви, че случилото се на сесия е подготвен проблем още от предните дни и то съвсем явно. Напомни за поста на кмета във Фейсбук по темата. По думите му е крайно време да спре това противопоставяне между институциите и всеки да започне да изпълнява задълженията си. По думите му, независимо дали се харесват или не, двете страни са длъжни да работят заедно в интерес на града и варненци. Той каза още, че това напрежение и отношението към Общински съвет съвсем не е от днес. Усещането за пренебрежение към институцията от страна на администрацията стои от доста време.
Николай Костадинов от „Възраждане" посочи, че това не е първият път, в който администрацията се опитва да прехвърли отговорност и да внуши, че съветът не си върши работата. Истината обаче била, че често предложенията са неиздържани, без нужните документи и информация. Такъв бил случаят и с въпроса с ремонтните линейки.
Зам. - председателят на съвета Тодор Балабанов от ГЕРБ коментира, че доклад за съответствие на проект може да се направи едва, след като има изготвен проект и избран изпълнител. В случая тези условия не са изпълнени и в този смисъл решението за отпускане на средства за докладите няма никакъв спешен порядък. Към настоящия момент за Варна има възможност да бъдат усвоени 100 млн. лева, а не 300 млн., както твърди кметът, уточни съветникът. Според материалите за заседанието пък предложената за гласуване сума за докладите е малко над 268 хил. лева, а не 80 хил. лева, посочени от Коцев.
„Никой от нас не е бил против реализация на добри проекти за Варна. Затова гласувахме „въздържал се", а не „против". Искаме да се работи нормално, а не аматьорски.", каза Балабанов. Той допълни, че искат прозрачност по отношение на проектите, да се види за кой проект какви средства ще отидат и как ще се случи. По думите му предложението на администрацията не е подкрепено с нужните документи. В такива случаи няма как да се изисква от съвета да вземе решение, защото няма да е правно обосновано. Същото важало и по по отношение на ремонтните линейки.
Ако кметът не може да се справя със задълженията си, пътят е един – оставка, каза още Балабанов.
Междувременно общинските съветници от Коалиция "БСП за България" излязоха със становище, че са категорично против спирането на важните за Варна проекти, финансирани от Държавния бюджет. От конфронтацията между кмет и общински съвет, губят само варненци. Призоваваме Коцев за подновявяне на диалога между институциите, заявиха те.