Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Есетровите риби в Долен Дунав изчезват, сочи нов доклад

Ключови фактори за това остават бракониерството и незаконният трафик

Понеделник, 29 Юли 2024 13:44
Източник: Moreto.net   
Престъпленията срещу дивата природа излагат на сериозен риск оцеляването на последните есетрови популации в Дунав, алармира доклад на природозащитната организация WWF, посветен на заплахите за биоразнообразието в реката.



Анализът документира 395 случая на незаконен улов и търговия с есетрови риби в България, Румъния и Украйна между 2016 г. и 2023 г. При тях са били засегнати 1031 екземпляра от четирите останали вида есетрови риби в Дунав – моруна, руска есетра, пъструга и чига. Експертите са категорични, че незаконните дейности, които продължават, въпреки забраните, могат да доведат до изчезване ценни видове, достигнали до нас от времето на динозаврите.



„Тези ужасяващи числа са само върхът на един много по-голям айсберг. Причината е, че в много от случаите не можем да установим точния брой на засегнатите есетри. Освен това голяма част от престъпленията в реката остават неразкрити. Въпреки усилията на дунавските държави, есетрите изчезват. Този анализ е сигнал за тревога, който ни показва, че, предприетите мерки, уви, не са достатъчни и можем да изгубим едни от най-емблематичните обитатели на Дунав", коментира ръководителят на глобалната есетрова програма на WWF Беате Щрибел.



Докладът подчертава критичната ситуация, пред която са изправени популациите на есетровите риби на границата между България и Румъния. Въпреки правната защита и международните споразумения, като Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES) и Паневропейския план за действие за есетровите риби, незаконният риболов и търговия продължават да унищожават биоразнообразието в Долен Дунав. Три от четирите есетрови вида, мигриращи по течението, вече фигурират в графа „критично застрашени".



Анализът на WWF се основава на данни, получени от правоприлагащите органи в България, Румъния и Украйна. Ето какво гласи той:



• Общ брой случаи: Регистрирани са 395 случая на незаконни дейности по отглеждане на есетрови риби, като 144 са в България, 157 в Румъния и 94 в Украйна.

• Годишни тенденции: Документираният брой случаи е стабилен през последните години и варира между 50 и 65 случая годишно.

• Незаконни риболовни уреди: Традиционните куки без стръв (известни като „кърмаци") все още се използват широко в България и Румъния, въпреки че са забранени от закона. Само у нас властите иззеха 988 кърмаци с обща дължина от 37 километра.

• Засегнати есетри: В доклада са отчетени 1031 есетри, като Румъния съобщава за най-голям брой (610), следвана от Украйна (418) и България (3). Въпреки това, действителните числа вероятно са много по-високи.

• Горещи точки: Основните горещи точки за трафик на есетрови риби остават непроменени: област Враца в България, Тулча в Румъния и Одеса в Украйна.


„Бракониерството все още продължава да е значителна пречка пред възстановяването на есетровите популации в Дунав и Черно море. В България, за разлика от всички останали държави в региона, се регистрира сериозно използване на забранени уреди за бракониерство на есетри - т.нар. кърмаци, като за разглеждания период са конфискувани почти хиляда такива уреда. В същото време в България има единични случаи на установени незаконно уловени есетрови риби, в сравнение с Румъния и Украйна, където има стотици регистрирани случаи. Това показва, че случаите с незаконно уловени есетрови екземпляри в България остават почти неразкрити", обяснява Стоян Михов, ръководител на програма „Води" във WWF България.

За първи път румънската полиция предостави изчерпателни данни, показващи усилията им за контрол над риболова по Дунав. Българските власти пък споделиха конкретна информация, свързана с борбата им срещу бракониерството на есетрови риби. Докладът подчертава необходимостта от провеждането на траен мониторинг върху проблема, който да даде възможност за анализ на тенденциите в нелегалния трафик и да спомогне за по-ефективни действия за неговото предотвратяване.

Данните, събрани в този доклад, представляват единствения публично достъпен регионален преглед на трафика на есетрови риби за Централна и Източна Европа, като предоставя безценна информация за целенасочените усилия на властите да спасят есетрите от изчезване. Документът подчертава, че всяко действие или бездействие дори само в една от дунавските държави може да окаже влияние върху общите популации на есетрови риби в реката и Черно море.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - На фокус
Неограничен мобилен интернет на максимална скорост с нова лятна оферта от А1
Четвъртък, 1 Август 2024 12:43
Вземете нов абонаментен план с промоционални условия от А1 и цени, започващи от 29,99 лв. на месец. Възползвайте се от неограничен интернет на максимална скорост за първите 12 или 24 месеца от договора. Допълнително...
Какво постави на нож Общински съвет и кмета във Варна?
Вторник, 30 Юли 2024 10:21
Напрежението между Общински съвет и кметът във Варна не е от скоро и не е тайна за мнозина. До вчера обаче не се бе стигало до толкова явна показност на това неразбирателство. Поводът стана гласуване на...
Откъде идва името на „Траката“ край Варна?
Вторник, 30 Юли 2024 15:59
Хубаво засенчената местност „Траката“ още в началото на миналия век се свлича и пропада към морето заради подпочвените води. Още тогава държавата премества шосето с няколко метра и е принудено да прави...
Есетровите риби в Долен Дунав изчезват, сочи нов доклад
Понеделник, 29 Юли 2024 13:44
Престъпленията срещу дивата природа излагат на сериозен риск оцеляването на последните есетрови популации в Дунав, алармира доклад на природозащитната организация WWF, посветен на заплахите за биоразнообразието...
Откриха потънал кораб от 19-ти век, пълен с каси с неотворено шампанско
Събота, 27 Юли 2024 12:24
Потънал кораб от 19-ти век, пълен с каси с неотворено шампанско, е открит в дълбините на Балтийско море . Според екипа от полски водолази, които са направили откритието край бреговете на Швеция, отдавна...
Кои са били старите каменни мостове на Варна
Сряда, 24 Юли 2024 16:25
Някога във Варна е имало значително повече мостове, отколкото познатия ни днес Аспарухов мост. Някои от по – популярните са Таш кюпрю и мостът на хаджи Стефани. Регионалната библиотека разказва за историята...
КАТ – Варна: Ако дете под 14 години кара ел. тротинетка, родителите подлежат на санкция
Петък, 26 Юли 2024 15:55
Ако дете под 14 години кара ел. тротинетка, родителите му подлежат на глоба за действията му. На санкции подлежат и настойниците и попечителите на деца между 14 и 16 години, които карат такъв тип превозно...
Удавниците по Черноморието са най – често мъже над 50 години
Четвъртък, 25 Юли 2024 16:37
Удавниците по Черноморието, регистрирани през миналата година, са мъже в 90 процента от случаите. Средната им възраст е 55 – 60 години. Регистрираните случаи, по данни на МВР, са общо 56. Изключително...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 Най-четено от На фокус 1 2 3
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook