През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
Капитан ІІ Константин Скутунов е роден на 10 април 1890 г. в Шумен в семейство на опълченец от Руско-турската война (1877 – 1878).
Той участва в боевете при превземането на Одринската крепост, командва...
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме...
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
На 3 април 1879 г. Учредителното събрание избира София за столица на Княжество България.
Същата година градският инженер С. Амадие създава първия устройствен план, който променя облика на града и полага...
На днешния 1 април се навършват 155 години от рождението на един от най-видните български архитекти Никола Лазаров. Днес сгради, изградени по негови проекти, съставляват значителна част от архитектурното...
Как са проектирани някои от основните булеварди във Варна и какви жертви е коствало построяването им, къде намира място лозунгът „Не щем места по-далеч от зоната на чайките", как варненци са отчуждавани...
Преди столетие районът на Римските терми във Варна изглеждал съвсем различно. Тогава единственото, което загатвало за баните, била извисяващата се Римска кула между постройки още от турско време. Различни...
Зимата на 1929 година остава в историята като една от най-студените, които Варна е преживявала през последното столетие.
В последните години във Варна не можем да се похвалим със сняг и сковаване на...
На 21 януари 2025 г. се навършват 150 години от рождението на бележития архитект Дабко Дабков. Moreto.net ще отдаде почит на значимия му принос за съвременния облик на Варна с поредица от материали, разказващи...
Темата за градската улична мрежа и състоянието й не губи актуалност никога сред варненци. Въпросът има не по-малка значимост и преди близо 100 години. Тогава се прокарват голяма част от улиците в града,...
Фасадата на някогашния хотел „Москва“ на ул. „Цариброд“ 10, построен през 1910 година, може да бъде реставрирана. Това става ясно от инвестиционно предложение, представено пред Регионалната инспекция по...
22-годишният студент Александър Аенски извади богоявленския кръст от морето във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Аенски първи стигна до светинята, хвърлена на първа буна от отец Василий Шаган.
Младият...