Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Варна: 150 години от рождението на арх. Дабко Дабков (видео)

Вторник, 21 Януари 2025 14:00
Източник: Moreto.net   
На 21 януари 2025 г. се навършват 150 години от рождението на бележития архитект Дабко Дабков. Moreto.net ще отдаде почит на значимия му принос за съвременния облик на Варна с поредица от материали, разказващи за живота и работата му.

В началото на 20 век Варна буквално започва да се преобразява. По-малко от две десетилетия след Освобождението вече има Генерален план на града. С приемането му бързо се появяват първите булеварди, покриват се с паваж, оформят се нови широки прави улици, Морската градина се благоустроява, полагат се и основите на уличното осветление.



Разбира се, не закъснява и промяната в жилищната архитектура и тази на обществените сгради. Започват да изникват множество здания, които впечатляват и радват с красотата си до днес.




Някои от тях са станали емблематични за града. Зад една не малка част от всички тези впечатляващи сгради стои човек, който е посветил живота си на архитектурното дело във Варна. Забележителният арх. Дабко Дабков е реализирал над 350 архитектурни проекта. Повечето са перфектни образци на стила сецесион. Сред най-знаковите сгради, дело на арх. Дабков, са Аквариумът, Икономическият университет, хотел „Лондон“, хотел „Мусала“, кино „Ранков“, Щабът на ВМС, католическата църква „Свети Архангел Михаил“. и други.



На 21 януари 2025 г. се навършват 150 години от рождението на бележития архитект Дабко Дабков. Moreto.net ще отдаде почит на значимия му принос за съвременния облик на Варна с поредица от материали, разказващи за живота и работата му.


Историята на арх. Дабков



Дабко Дабков е роден на 21 януари 1875 година в Трявна. Пристига във Варна още като дете. Завършва Мъжка гимназия през 1893 година. Веднага след това подава молба към варненското общинско управление за отпускане на стипендия, с която да се обучава в технически университет в Мюнхен. Не получава одобрение.


Решава да разчита на собствените си сили и заминава за немския град. За да се издържа, работи на различни места. Обучението му по архитектура трае шест години. За кратко му се налага да прекъсне образованието си и да се завърне в България заради болната си майка. Остава година да работи и помага на семейството си. След това довършва следването си. След дипломирането се завръща окончателно у нас. Не се захваща с работата на архитект веднага. Влиза в казарма за 2 години. След това, според тогавашната практика, идва време да бъде разпределен като архитект в страната. Той е настоявал да бъде изпратен във Варна. Желанието му е удовлетворено. Пристига в морската столица на 27 години през 1902 година.

Първо започва работа в техническата служба на варненското общинско управление. Там трупа административен опит. Не след дълго, виждайки как започва да се развива градът и как тече благоустрояването му, решава да напусне общинската служба и да открие свое частно проектантско бюро. Това се случва през 1906 година.


Бюрото на Дабков се намирало в сграда, която е запазена и до днес. На практика това е най-старата оцеляла къща на площад „Независимост“ в наши дни. Намира се в началото на бул. „Княз Борис I”, на ъгъла с ул. „Драгоман“. Къщата е от 1883 година. Строителното бюро на архитекта се е намирало на втория етаж, а затова е загатвала и окачената табела с надпис на балкона. На първия етаж се е помещавала книжарницата и книговезница на Боян Блъсков.

Още в началото на частната си практика Дабков получава възложение за първия си голям проект. Това е сградата на Аквариума.


През същата година на 31 години арх. Дабков се сгодява, а малко по-късно и се жени за знатната варненка Анна Йорданова, която е на 20 години. Запознават се на новогодишния бал на офицерите в Офицерски клуб през 1905 година. През 1908 година посрещат първата си рожба Иванка Дабкова. След това се ражда и Гинка. По-късно от двете си дъщери архитектът има общо четирима внуци.

В началото младото семейство живее в къща, която се намира на ъгъла на ул. „Цар Симеон“ и „Дебър“. Това на практика е домът на бабата на Анна. Дабков проектира и построява нова къща за жената на това място не след дълго.

Семейството заживява в свой собствен дом след 1920 година. Арх. Дабков закупува къща в старата турска махала на Варна. Събаря я и построява модерна сграда за онова време, която обаче не съществува в наше време. На нейно място има кооперация. Намирала се е на ъгъла на улиците „Кап. Петков войвода“ и „Кръстьо Мирски“. Къщата е била на един етаж, с двор и място за кола, с каквато семейството е разполагало.


Дабкови са имали и вила в местност „Салтанат“, която по онова време се е считала за много отдалечена от града.

Архитектът участва в Първата Балканска война. Включва се и в политиката. Два мандата е общински съветник.

Край на архитектурната си кариера слага през 1941 година. След идването на комунистическия режим семейството търпи репресия. Арх. Дабков умира през 1945 година. Погребан е в Централните градски гробища.


Какво пише в пресата архитектът за Варна и за жилищата



За отношение на архитекта към града и към жилищните сгради, каквито той строи много, можем да съдим не само по делото му, а и по написаното в тогавашната преса. В брой на вестник „Вестник на вестниците“ от 1929 година четем статията „Жилище и родина“, чийто автор е Дабков.

„Когато турчинът има пари-взима си още една жена, българинът строи къща. Така казва народът и така е. Ние българите нямаме конкурент в стремежа да имаме своя собствена къща, своя стряха. Тази черта толкоз характерна, благородна и благотворна. Защото само под бащината собствена стряха вирят семейните и граждански добродетели, защото жилището е най-здравия стълб на народното благо. То дава спокоен уютен подслон на изморени тяло и душа, там коват първите халки от веригата на семейните и граждански добродетели. И затова тоя стремеж на българина да има свое жилище е благороден. Той носи в себе си зародиша на най-чистото родолюбие.“

В брой на същия вестник от 1929 година арх. Дабков споделя статията „Елате във Варна“.

„Не съм чул да хулят Варна и нейните околности. Нашите им се радват, чужденците ги величаят. Ведро, ясно небе, синьо ширно море, лек прохладен бриз, весело и ярко слънце-грее, стопля, но не гнети, защото морето се грижи за сладка прохлада. Леко се диша! И ако се спрете на която и да точка на морския бряг, погледът ви носи неизмерна наслада: едно чудно, едно хармонично съчетание на шарки се преливат по водния шир, сочна и буйна зеленина в лозята, изпъстрена с белите стени на летните вили, съживявана от руменината на островърхи покриви ви дават картини, каквито никоя четка не е в сила да възпроизведе. Това е едно обаяние, което само се изпитва, усеща се и ви гали-това е трикольорът на нацията мътната надбрежна ширина.

Малко са местата, които тъй щедро е дарила природата, както варненския бряг от Галата до Св. Константин и нататък към Узун-кум под историческия бял манастир. И затуй в пазвите на тоя бряг се издигат толкоз китни вили-прочутите варненски кьошкове-сгушени в зеленината на буйна лозя, носещи лек и почивка на изморени сили. Видни наши и чужди специалисти твърдят, че слънцето и морският пясък на Варна бият всички курорти по своите лечебни качества. Слънцето тук не е нетърпимо, както Ривиерата, другите морета на север нямат тоя чар- и слънцето сутрин и месецът вечер да изгряват окъпани от морските вълни на хоризонта пред лицето на целия залив.

А любителите на излети, туристи и спортисти нека прескочат до Бял манастир и Узун-кум да видят детския санаториум и ненагледния Св. Константин, Галата с фара, Пейкирдьик на езерото и особено устието на Камчията. Те ще видят рая на Черно море и тогаз с думите на безсмъртния Алеко ще им викна: „Който посмее-нека ми спомене за Швейцария“, завършва архитектът.

Използвани са снимки от архива на Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна и Християн Облаков


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Истории
Кои три градски чешми от 19 век са запазени до днес във Варна
Понеделник, 9 Октомври 2023 15:01
Днес във Варна има десетки обществени чешми из целия град. Част от тях функционират чудесно, а други трудно изпълняват предназначението си заради вандалски прояви или недостатъчна поддръжка. Няколко от...
Варненската Морска градина – началото
Събота, 7 Октомври 2023 15:07
Край североизточната крепостна стена на града, над морския бряг е заградено с тел празно пространство от около 10 декара за общинска зеленчукова градина. По-късно на още 4 декара са засадени вишневи дръвчета....
Как са изглеждали в миналото дамите от конкурса "Мис Варна" (снимки)
Четвъртък, 5 Октомври 2023 15:12
Как са изглеждали участничките в конкурса "Мис Варна", вероятно около 30-те години, успяваме да видим, благодарение на г-жа Елеонора Форбс, която е дарила снимките на Музей за история на Варна, споделят...
Какво разказват за Варна столетните картини на един чужденец
Четвъртък, 7 Септември 2023 15:21
Само за век Варна се е трансформирала до неузнаваемост. С находчивостта и визионерството на няколко бележити личности, които са кметували и ръководили града, като Михаил Колони, морската столица постепенно...
Стара Варна: Любопитната страна на варненския футбол
Понеделник, 17 Юли 2023 13:42
*“Спортист” е един от най-старите футболни клубове в България. Основан е от български студенти от университета в Константинопол през 1909 г. Те формират футболен клуб “13”, наименован на 13-те му члена....
Стара Варна: Посрещаме „летовници от странство”
Четвъртък, 13 Юли 2023 13:43
През 1932 г. е създадена Общинска курортна дирекция във Варна. Под неин контрол са морските бани, курортното бюро, парковете, ресторантите и магазините. Създаден е и курортен съвет, начело с кмета на града,...
"Божественото място за отдих и отмора" в Стара Варна - кое е то?
Вторник, 11 Юли 2023 14:23
През м. юни 1936 г. във Варна се открива едно “божествено място за отдих и отмора” – терасата при северните морски бани, разкава Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна. В-к “Варненски новини”...
Кога плажният пясък започнал да служи за слънчеви бани на варненци
Петък, 7 Юли 2023 08:37
Лятото е в разгара си. Плажът е все по-предпочитано място за разтуха от жителите и гостите на града. Пясъкът е осеян с плажуващи, които събират тен под жарките слънчеви лъчи. Преди повече от век обаче...
Столетник отпразнува рожден ден във Варна (снимки и видео)
Четвъртък, 15 Юни 2023 15:10
100-годишен юбилей отпразнува днес във Варна Иван Караджов. Столетникът отбеляза празника си заобиколен от семейство и приятели, предаде репортер на Moreto.net. Достолепният мъж е роден в Рогачево на...
Историята на една висока сграда във Варна
Вторник, 6 Юни 2023 14:34
Темата за високото строителство е особено актуална през последните няколко години във Варна. Тя предизвиква доста разнопосочни мнения. Има яростни противници, които отхвърлят възможността за високи сгради,...
Първото национално изложение на книгата е било във Варна
Събота, 27 Май 2023 15:06
Първото национално изложение на книгата, първообраз на Алеята на книгата, е открито на 28 юли 1927 г. във Варна. Това разказват в своя статия от Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна. Събитието...
Откъде идва името на Шишковата градинка във Варна (снимки)
Вторник, 16 Май 2023 11:19
Няма варненец, който да не знае Шишковата градинка. Мястото за срещи и разтуха е сгушено в центъра на Варна. То е част от пешеходния маршрут на път към Морската градина и морето. Откритото пространство...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Най-четено от Истории 1 2 3
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook